Badanie na boreliozę – wskazania i charakterystyka

0
1389
Badanie na boreliozę – wskazania i charakterystyka

Badanie na boreliozę zalecane jest dla wszystkich osób, które doznały ukąszenia kleszcza. Kleszcz może zarazić organizm ludzkim nie tylko boreliozą, ale także inną chorobą odkleszczową. Wielu pacjentów zgłaszających się do lekarzy w celu wykonania badania po ukąszeniu kleszcza słyszy informację o za wczesnej możliwości diagnozy. Jakiekolwiek choroby do wykrycia po ukąszeniu są możliwe do zdiagnozowania dopiero po upływie kilku tygodni.

Pierwszym badaniem powinno być badanie kleszcza, które pozwoli nam sprawdzić, czy jest on nosicielem patogenów. Jednak takie badanie wielokrotnie jest niemożliwe do przeprowadzenia, gdyż większość osób zabija od razu kleszcza i się jego pozbywa. Jeżeli pacjent nie posiada nosiciela, który go ukąsił musi poczekać kilka tygodni, aby rozpocząć własną diagnozę organizmu.

Badanie na boreliozę wykonywane jest najczęściej za pomocą pobrania i zbadania krwi pacjenta. Z pobranej próbki krwi można określić, czy są w niej obecne przeciwciała klasy IGM i IGG.  Borelioza to ciężka choroba zakaźna, która  wywoływana jest przez bakterię Borrelia burgdorferi. Najgroźniejszymi nosicielami choroby są kleszcze z gatunku Borrelia burgdorferi, Borrelia afzelii i Borrelia garinii.

Badania laboratoryjne na boreliozę

Po ukąszeniu kleszcza zazwyczaj dochodzi do miejscowego zakażenia i pojawia się specyficzny rumień wędrujący(w miejscu ukąszenia). Rumień to najczęstszy objawy znamienny boreliozy. Obecność rumienia w miejscu po ukąszeniu kleszcza jest wystarczająca, aby stwierdzić zakażenie krętkiem Borrelia.

Pierwsze etapy choroby są trudne do wykrycia i bardzo mocno przypominają etapy rozwijającej się grypy. Poszczególne narządy pacjenta zaczynają być atakowane przez chorobę i może to doprowadzić do zakażenia stawów, mięśni, układu nerwowego oraz krążenia. Dodatkowo pojawiają się zawroty i bóle głowy, sztywnienia karku oraz stałe uczucie zmęczenia. Ten okres trwa od kilku dni po ukąszeniu, nawet do miesiąca, w tym czasie wykonywane różnego rodzaju metody serologiczne  np. ELISA lub WESTERN bolt mogą zawodzić. Powodują wyniki fałszywie ujemne i ich zbyt wczesne wykonywanie jest praktycznie bez sensu. Początkowy okres zakażenia jest możliwy tylko i wyłącznie do obserwacji. W czasie upływu dni po ukąszeniu w organizmie dopiero zaczynają wytwarzać się przeciwciała obronne przeciwko krętkom Borrelia.

Badanie na boreliozę wykonywać można po upływie miesiąca, wówczas mamy pewność, że wyniki będą prawidłowe. Ponadto badanie często jest powtarzane w celu sprawdzenia wyników ze sobą i ich porównaniu. Badanie można wykonać między innymi w instytut mikroekologii, gdzie pracują specjaliści i lekarze z zakresu chorób odkleszczowych. Instytut Mikroekologii ma doskonałe warunki laboratoryjne do wykonania badania oraz jego diagnozy. Oferuje testy potwierdzające oparte o metodę Western blot pozwalające wykryć  przeciwciała klasy IGM oraz IGG pojawiające się w organizmie w celu przeciwdziałaniu różnym antygenom gatunków Borrelia.

Borelioza późna

Badanie umożliwia wykrycie wszystkich etapów boreliozy – wczesnej postaci (białko OspC i VIsE) oraz późnej postaci (marker późnej fazy p83). Badania wykonywane w instytucie mają bardzo wysoką skuteczność i sprawdzalność, a dodatkowo są mało inwazyjne i bezbolesne dla pacjenta.

W przypadku późnego zgłoszenia się na badania po ukąszeniu kleszcza pacjenta jest mocno narażony na rozprzestrzenianie się bakterii do narządów oraz liczne powikłania. Zbyt późno podjęte leczenie może doprowadzić do neuroboreliozy, boreliozy stawowej lub zanikowego zapalenia skóry. Cały proces leczenia osób w takim stanie może trwać wiele lat i jest dość uciążliwy. Dlatego jeżeli zauważymy na skórze dziwne ukąszenie lub jakiekolwiek zmiany (rumień) powinniśmy udać się, jak najszybciej do lekarza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ