Czy dieta keto jest odpowiednia dla sportowców?

0
1031
dieta ketogeniczna

Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem wyczynowym, czy amatorem, z pewnością szukasz sposobów, które poprawiłyby Twoją wydolność. Zastanawiasz się, jaka dieta mogłaby pomóc w osiągnięciu lepszych wyników? Wypróbuj dietę ketogeniczną, która polega na znacznym ograniczeniu węglowodanów.

Dieta ketogeniczna: podstawowe założenia

Dieta ketogeniczna zakłada bardzo niskie spożycie węglowodanów, na poziomie 5-10 proc. W ten sposób można wprowadzić ciało w ketozę, czyli stan metaboliczny, podczas którego organizm czerpie energię z tłuszczu nagromadzonego w tkankach, a nie z glukozy. Początkowo dieta ketogenna została opracowana jako sposób leczenia padaczki, dziś stosuje się ją m.in. w walce z nadwagą lub otyłością. Może również pomóc w przypadku cukrzycy typu 2, ponieważ reguluje poziom glukozy we krwi.

Jak działa dieta keto?

Kiedy organizm nie dostaje odpowiedniej ilości glukozy wraz z pożywieniem (mniej niż 50 g dziennie), musi przejść w tryb spalania tłuszczu. Zaczyna pozyskiwać energię z ciał ketonowych i trójglicerydów. Na produkcję ciał ketonowych wpływa tempo przemiany materii, procentowa zawartość tłuszczu i masa ciała. Przy całkowitym wyeliminowaniu węglowodanów zdrowy dorosły może wejść w stan ketozy po 2-3 dniach. Z kolei przy diecie sportowej zawierającej 30 g węglowodanów dziennie wspomniany stan zachodzi po 5-7 dniach. Aby przyspieszyć efekty, uwzględnij w swoim planie treningi interwałowe o wysokiej intensywności (HIIT).

Dieta ketogeniczna nie tylko zapewnia uczucie sytości i ułatwia odchudzanie, lecz także wspiera pracę mózgu i układ immunologiczny. Wspomniany model odżywiania obniża poziom insuliny, aby dotrzeć do zapasów tkanki tłuszczowej i wykorzystać je jako główne źródło energii.

Co jeść na diecie keto?

Jeśli chcesz przejść na dietę ketogeniczną, powinieneś rezygnować z węglowodanów i słodyczy. Możesz natomiast sięgnąć po produkty o wysokiej zawartości tłuszczu, takie jak oleje roślinne, orzechy, masło, jajka, mięso i nasiona. Dodatkowo uwzględnij w swoim jadłospisie włókniste, niskowęglowodanowe warzywa. Wzbogać dietę o szparagi, paprykę, brokuły i zielone warzywa liściaste. Unikaj natomiast kukurydzy, ziemniaków, dyni, marchewki i bakłażana. Postaraj się też wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć owoce, ponieważ te zawierają dużo cukru.

Jeśli nie masz czasu na komponowanie menu i gotowanie, rozważ dietę ketogeniczną w cateringu. Catering dietetyczny polega na dowozie pysznych i zdrowych posiłków pod wskazany adres, dzięki czemu pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pomaga trzymać się założeń diety. To doskonałe rozwiązanie dla sportowców, którzy chcą skoncentrować się na treningach i przygotowaniach do zawodów.

Czy sportowiec może stosować dietę keto?

Dieta ketogeniczna bazuje na niskiej zawartości węglowodanów, umiarkowanych ilościach białka i wysokim spożyciu tłuszczu. Sportowiec wytrzymałościowy, nieprzestrzegający takiego sposobu odżywiania, najprawdopodobniej dostarcza 40-70 proc. z węglowodanów. W konsekwencji organizm traktuje je jako podstawowe źródło energii. Jeśli zapasy glikogenu, czyli wielocukru zmagazynowanego w mięśniach i wątrobie, wyczerpią się, sięgamy po batony, żele i napoje, aby utrzymać energię i wydajność. Z kolei sportowcy na diecie keto mogą czerpać z innego źródła paliwa, dzięki czemu niski poziom węglowodanów w mniejszym stopniu wpływa na ich efektywność.

Wyniki badań sugerują, że wspomniany sposób odżywiania podnosi poziom dobrego cholesterolu HDL, jednocześnie obniża poziom trójglicerydów. Wyjątkowy stan metaboliczny zwiększa też wytrzymałość mięśni. Analizy potwierdzają, że dieta keto przynosi najlepsze efekty w przypadku krótkotrwałego, intensywnego wysiłku. Nic więc dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością wśród sprinterów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ