Czym jest downhill i czy to dyscyplina dla każdego?

0
1692
Czym jest downhill i czy to dyscyplina dla każdego?

Downhill, jak sugeruje nazwa, jest to zjazd z góry, co więcej jest to jedna z najbardziej ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego. Lubisz strome stoki górskie, jazdę na rowerze i badanie własnych granic? Jeśli odpowiedź jest TAK, to downhill jest idealnym sportem właśnie dla Ciebie.

Na czym polega downhill?

Downhill jest odmianą kolarstwa, w którym człowiek ma bezpośredni kontakt z naturą. Zjeżdżanie po górskich ścieżkach w otoczeniu drzew, skał i pięknych widoków sprawia, że można zapomnieć o codzienności i skupić się wyłącznie na przyjemności, jaką daje ekstremalna jazda na rowerze. Wyjazd na górę, ubranie kasku i innej ochrony, a następnie stromy zjazd z góry. Na pierwszy rzut oka, dokładnie tak samo możemy opisać jazdę na nartach czy też desce, ale warto wiedzieć o podstawowej różnicy, którą jest rodzaj stoku. Stoki do jazdy na nartach są przygotowywane i wyrównywane, tak aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i ran u narciarzy. Dla tych, kto decyduje się jeździć na “dzikich” stokach prawdopodobieństwo traumy jest również małe, gdyż śnieg służy jako idealna warstwa wyrównująca i ochronna.

Jeśli mowa o downhill, to skomplikowanie terenu jest główną cechą wyróżniającą. Ścieżki freeride są wąskie i kamieniste, a także często możemy natrafić na wystające korzenie, co znacznie komplikuje zjazd.

Jaki rower do downhill’u?

Niezależnie od tego czy jest to zawodowy downhill czy sport uprawiany hobbystycznie, ze względu na specyficzność takiej jazdy warto się zaopatrzyć w specjalny rower do downhillu.

Główną różnicą od innych rowerów górskich jest specjalna geometria. Rowery do downhillu są w pełni amortyzowane, a także cięższe od przeciętnych rowerów. W czasie gdy średnio rower waży około 11 do 15 kilogramów, waga rowerów do downhill’u waha się w okolicach 16 i 20 kg.

Warto także zwrócić uwagę na ochronę, którą powinien posiadać każdy zawodnik i amator freeride’u. Kask i osłony, które są wykorzystywane do downhillu można porównać do zbroi, gdyż trudny teren i szybka jazda powodują, że downhill jest bardziej przybliżony do motocrossu niż do jazdy na rowerze. Choć osłony do downhillu nie są dopuszczalne do jazdy motocyklem, gdyż są lżejsze i znacznie mniej wytrzymałe.

Zobacz ofertę rowerów górskich: https://skleprowerowy.pl/rowery-gorskie

Freeride w Polsce na rowerze do downhill’u

Od wielu lat Związek kolarski organizuje Mistrzostwa Polski i Puchar Polski w downhill. A gdzie w naszym kraju są trasy do dowhillu? Zima to czas narciarzy, a lato czas rowerzystów. Idąc tokiem danego stwierdzenia, prawdopodobnie każdy stok narciarski w ciepłe okresy letnie zamienia się na trasy dla fanów rowerowej jazdy górskiej i freeride’u. Oprócz tego na terenie całego kraju można znaleźć specjalnie przygotowane bikeparki, gdzie można się nauczyć jeździć lub doskonalić własne zdolności.

Coś o historii downhill’u

Choć freeride istnieje od wielu lat, jednak datą powstania tej dyscypliny sportowej można uważać datę pierwszego oficjalnego wyścigu zjazdowego, który się odbył w USA w odległym październiku 1976 roku. Kilka lat później dwóch uczestników tego zjazdu założyło firmę, której nazwa, Mountain Bikers, została też nazwą danego sportu.

Początki danego sportu w latach osiemdziesiątych były skomplikowane ze względu na używane wtedy rowery ze sztywnym zawieszeniem. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych pojawiły się rowery do jazdy górskiej, których parametry odpowiadały wymaganiom jazdy w trudnym terenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ