Czym jest psychodietetyka?

0
1028
Czym jest psychodietetyka

Wraz z rozwojem popularności usług dietetycznych coraz więcej osób z zainteresowaniem patrzy na psychodietetykę. Wychodząc, temu naprzeciw odpowiadamy na tytułowe pytanie – czym jest psychodietetyka?

Psychodietetyka

Dietetyka to dziedzina ściśle związana z żywnością, rodzajami pokarmów oraz zapotrzebowaniem na poszczególne składniki odżywcze. Psychodietetyka rozszerza tą wiedzę o zagadnienia psychologiczne co pozwala na kompleksowe podejście do problemów żywieniowych.

Masa ciała oraz ogólny stan zdrowia są zależne nie tylko od samego rodzaju przyjmowanych pokarmów, ale także od nawyków żywieniowych. To właśnie przyzwyczajenia powiązane są z zaburzeniem odżywienia, które objawia się zarówno kompulsywnym objadaniem, jak również apatią, brakiem apetytu i drastycznym spadkiem masy ciała. Dlatego wiedza medyczna, związana ze zdrowym żywieniem, połączona została z wiedzą psychologiczną, co przekłada się na kompleksowy proces zmiany różnego typu, szkodliwych nawyków. Obok samego opracowania szczegółowego planu żywieniowego, istotna jest praca nad motywacją i samooceną danej osoby. Psychodietetyk, w odróżnieniu od psychologa, poza wiedzą psychologiczną posiada dogłębną wiedzę, związaną z dietetyką

Pozytywne skutki wizyty u psychodietetyka

Psychologia odżywiania się to kompleksowa nauka. W wielu przypadkach problemy z odżywianiem mają podłoże psychologiczne. Spożywanie większej ilości żywności w obliczu sytuacji stresowych lub tak zwane zajadanie smutku bywają dość powszechnym zaburzeniem odżywiania. Podobnie jak brak łaknienia w przypadku spadku nastroju i złego samopoczucia. Podstawą w pracy psychodietetyka jest stwierdzenie, na podstawie rozmów, jakie bodźce, zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne powodują powstawanie zaburzeń odżywiania. W wielu przypadkach jest to proces terapeutyczny, który dotyka trudnych do przepracowania doświadczeń. Okazuje się to jednak bardzo skutecznym, a jednocześnie niezbędnym elementem w pracy na zmianą stylu żywieniowego.

Ile trwa tego rodzaju terapia?

Jeśli faktycznie zachodzi potrzeba przeprowadzenia procesu terapeutycznego, nie można określić, jak długo może on zająć. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby, jak również problemów, z którymi się zmaga. Jednak dla osób, które pomimo prób, mają trudności z wprowadzeniem zdrowego żywienia do swojej diety, czy regularnym przyjmowaniem posiłków, psychodietetyka okazuje skutecznym sposobem na zmianę przyzwyczajeń oraz przezwyciężenie wewnętrznych trudności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ