Czym turfy różnią się od lanków?

0
811
Czym turfy różnią się od lanków?

Wraz ze wzrostem popularności boisk piłkarskich ze sztuczną murawą, na rynku obuwia piłkarskiego pojawiła się zupełnie odrębna kategoria butów wyposażonych w specjalny rodzaj podeszwy z dużą liczbą małych gumowych wypustek pełniących funkcję korków. Doskonałym przykładem tego typu obuwia są oryginalne turfy Nike, czyli buty piłkarskie zaprojektowane z myślą o grze na twardych boiskach z murawą sztuczną, będące doskonałą alternatywą dla znacznie popularniejszych lanków.

Cechy charakterystyczne lanków

Lanki to specyficzna odmiana klasycznych korków piłkarskich, w których gra się na boiskach z murawą naturalną. W odróżnieniu od korków z metalowymi wkrętami lanki mają podeszwy wykończone twardymi korkami wykonanymi z tworzywa sztucznego, osadzonymi na stałe w powierzchni podeszwy. Jeśli dojdzie do złamania lub zerwania korka, buty w zasadzie nadają się już tylko do wymiany na nowe. Korki w lankach mają różne kształty, co pozwala na zachowanie większej kontroli nad piłką, zwłaszcza w momencie oddawania strzałów, przy dośrodkowaniach i rzutach rożnych. Dzięki zmiennym kształtom korków lanki niekiedy stosowane są wymiennie z turfami Nike lub innymi wersjami markowych turfów piłkarskich. Trzeba jednak pamiętać, że turfy Nike, Adidas czy Joma mają bardziej elastyczne wypustki niż korki w lankach, przez co gra w tych ostatnich, zwłaszcza na twardych murawach sztucznych, będzie znacznie bardziej obciążająca dla stóp i stawów skokowych piłkarza.

Cechy charakterystyczne turfów

Nowoczesne turfy Nike i buty tego samego typu pochodzące od wielu różnych producentów standardowo wyposażone są w elastyczne podeszwy wykończone dużą liczbą gumowych wypustek o zdecydowanie niższym profilu niż klasyczne korki. Dzięki równomiernemu rozłożeniu gumowych wypustek na całej powierzchni podeszwy buta, ciężar piłkarza rozkłada się na całą podeszwę, co zwiększa komfort gry i sprzyja zachowaniu większej kontroli nad piłką podczas rozgrywania spotkań na twardych boiskach piłkarskich, zwłaszcza na boiskach ze sztuczną murawą. W odróżnieniu od lanków ubytek jednej gumowej wypustki nie wpływa w zasadniczy sposób na wygodę gry. W takich butach wciąż można grać, choć oczywiście wraz z ubytkami kolejnych wypustek, łatwiej o poślizgnięcie się na boisku.

Jeśli szukasz dobrej jakości butów piłkarskich do gry na boiskach ze sztuczną murawą, polecanym przez specjalistów wyborem będą na ogół turfy. Przykładem mogą być różne wersje oryginalnych turfów Nike, butów dedykowanych graczom o różnych poziomach umiejętności, od osób początkujących, przez amatorów, a na prawdziwych zawodowcach kończąc.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar
Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ