Dieta biegacza – odżywianie i suplementacja

0
1503
Dieta biegacza – odżywianie i suplementacja

Ludzie biegają z różnych powodów. Niektórzy chcą schudnąć, inni przygotowują się do maratonów, jeszcze inni zwyczajnie lubią poczucie wolności i wiatr we włosach. Łączy ich jedno – wszyscy powinni dbać o swoją dietę i uwzględniać w niej różne składniki niezbędne organizmowi do podejmowania wysiłku. Odpowiedni dobór produktów gwarantuje zdrowie i dobre samopoczucie biegacza, a osobom odchudzającym się – pozwala przyspieszyć osiągnięcie zadowalających efektów.

Białko to podstawa

W diecie osób podejmujących wysiłki fizyczne musi znajdować się dużo białka, które odpowiada za rozwój i regenerację mięśni. Na szczęście białko znajdziemy w wielu produktach, przede wszystkim pochodzenia zwierzęcego.

Naturalne witaminy

Biegacze powinni wybierać produkty bogate w witaminy, na przykład witaminę D znajdującą się w rybach i owocach morza. Beta karoten to kolejny cenny składnik diety biegacza. Znajduje się w marchwi czy pomidorach. Biegacze doceniają też witaminę E. Najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi dużej ilości przyswajalnych i naturalnych witamin jest sporządzanie koktajli warzywnych lub warzywno-owocowych. Przepisy na zdrowe koktajle dla biegaczy bez trudu znajdziemy w Internecie.

Suplementy diety

Przy zrównoważanej i bogatej w składniki odżywcze i mineralne diecie, suplementy nie są potrzebne. Jednak w diecie biegacza najważniejsza jest regularność, a z tą bywa różnie. Lepiej jest dostarczyć organizmowi napoju witaminowego o wysokiej zawartości kalorii, niż nie dostarczyć nic. Zbilansowana dieta, regularność posiłków to podstawy, którymi musi kierować się każdy biegacz. Dieta ma bowiem największy wpływ na osiągane efekty i pozwala poprawić osiągi, co jest szczególnie istotne dla maratończyków i ultra maratończyków przygotowujących się do udziału w biegach na długim dystansie. Jeśli dodatkowo pragnie schudnąć – powinien skonsultować się z dietetykiem i trenerem personalnym, którzy opracują indywidualny plan treningów i dietę adekwatną do oczekiwanych rezultatów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar
Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ