Domowa siłownia krok po kroku

0
1826

Myślisz nad domową siłownią? To świetnie! Pomożemy wybrać Ci odpowiednie sprzęty, dzięki czemu nie wykosztujesz się zbyt mocno, za to zakupisz profesjonalny, różnorodny sprzęt. Nie musisz mieć osobnej sali do ćwiczeń – wystarczy, że wygospodarujesz nieco miejsca w pokoju czy nawet w garażu. Do dzieła!

Dla kogo siłownia w domu?

Nad domową siłownią powinny pomyśleć te osoby, które chcą ćwiczyć regularnie, a z różnych przyczyn nie mają możliwości, by dojeżdżać codziennie do wybranych placówek. Trening w warunkach domowych zabierze nam znacznie mniej czasu, ponieważ możemy odliczyć dojazd, który czasem trwa nawet kilkadziesiąt minut. Dla osób zapracowanych może to mieć bardzo duże znaczenie. Jeśli  nie chcesz wydawać od razu dużych kwot na domową siłownię, porozmawiaj ze współlokatorami czy z domownikami o ewentualnym wspólnym złożeniu się. Wówczas wszyscy będziecie mogli ćwiczyć – nawet przy czterech osobach regularnie uprawiających aktywność fizyczną ruch i tak będzie mniejszy niż na publicznej siłowni, a ty zaoszczędzisz nieco pieniędzy.

Jakie sprzęty wybrać?

Na początek warto zastanowić się nad tym, z czego można zrezygnować. Bieżnia w warunkach domowych może się nie sprawdzić, zwłaszcza, gdy chcesz postawić siłownię z myślą o budowaniu masy. Cardio można z powodzeniem wykonywać bez jakiegokolwiek sprzętu (na Youtube znajdziesz wiele darmowych treningów), ale za to do zwiększenia masy mięśniowej przyda się dodatkowe obciążenie. Jeśli chcesz więc w coś inwestować, wybieraj raczej maszyny przeznaczone do treningów siłowych niż tych do cardio.

Urządzeniem, na które z pewnością warto zwrócić uwagę jest atlas. Oczywiście atlas atlasowi nierówny, warto więc przejrzeć przede wszystkim takie oferty, w których producent do samego urządzenia dołącza odpowiednią ilość ciężarków. Dobrym przykładem jest tu np. Atlas Multigym, który ma aż szesnaście 5-kilogramowych ciężarków. Takie informacje dostaliśmy od właściciela marki Kredos. Dzięki temu atlas jest odpowiedni zarówno dla osób początkujących, jak i tych zaawansowanych. Całkowite obciążenie to 80 kilogramów. Atlas Multigym umożliwia wykonywanie wielu rożnych ćwiczeń. Górna część, tzw. Butterfly umożliwia wykonywanie rozpiętki, czyli ćwiczeń na górne kończyny. Atlas posiada też część przeznaczoną do ćwiczeń na nogi (uda, łydki). Dodatkowo został on wyposażony w pałąk do wyciskania, który również można wykorzystywać przy treningu rąk. Podciąganie się to jedno z najbardziej efektywnych ćwiczeń na ramiona.

Na Atlasie Multigym z powodzeniem można też wykonywać brzuszki siedzące. To sprawia, że na jednej maszynie jesteśmy w stanie wykonać w całości bardzo różnorodny i satysfakcjonujący trening. Jeśli więc chcesz zainwestować na początek w tylko jedno urządzenie, wybierz atlas. Dzięki niemu trening nie będzie monotonny i mięśnie będą cały czas intensywnie pracować, a Ty szybko zauważysz przyrost masy mięśniowej.

A co poza atlasem? Jeśli masz dodatkowy budżet, możesz też zainwestować w dobry gryf z obciążnikami; dzięki niemu można ćwiczyć ramiona oraz plecy, pośladki i uda. Dosyć tania jest też ławeczka, na której można podnosić gryf w pozycji leżącej. Jeśli zależy ci na jednym urządzeniu do treningów cardio, pomyśl o rowerku stacjonarnym. Kosztują stosunkowo niewiele, a z pewnością sprawdzą zarówno w ramach rozgrzewki, jak i jako samodzielny trening. Najczęściej dostępne rowerki stacjonarne to te przeznaczone do spinningu oraz „crosstrainery”. Przy większym budżecie warto też pomyśleć nad wioślarzem. To świetne urządzenie angażuje wiele partii mięśniowych (ramiona, plecy, biodra). Ergometr wioślarski potrafi zmęczyć jak nic innego, jeśli więc jazda na rowerku nie jest dla ciebie, to pomyśl o wioślarzu. Posiadają one regulacje ciężaru, dzięki czemu trening zawsze będzie wyzwaniem.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł “Domowa siłownia krok po kroku” powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Kredos.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ