Domowe sposoby na leczenie zajadów

0
1987
domowe sposoby na zajady

Zajady to pozornie banalna, ale wyjątkowo dokuczliwa, nieestetyczna i bolesna przypadłość. Jak w każdym przypadku, również zajadom lepiej zapobiegać niż je leczyć. Warto działać jak najszybciej. Jeśli jest to możliwe – kiedy tylko poczujemy charakterystyczne dla zajadów uczucie pieczenia, pękania lub dyskomfortu w kąciku ust. Można jednak zastosować domowe sposoby na ich łagodzenie.

Problem występowania zajadów najczęściej dotyka osoby, których odporność jest obniżona. Takie nieestetyczne zmiany w kącikach ust często pojawiają się w wyniku poważnych niedoborów pokarmowych: tak objawia się brak witamin B2, C, a także żelaza. Co ciekawe, zajady mogą być efektem niekontrolowanego odchudzania, nadmiernego stresu, przemęczenia a czasem nawet mogą wystąpić po zarwanej nocy.

domowe sposoby na zajady

Nawet jeśli w momencie wystąpienia pierwszych objawów nie mamy dostępu do preparatów aptecznych, to nie powinniśmy zwlekać, tylko jak najszybciej przystąpić do leczenia za pomocą kilku sprawdzonych, domowych sposobów:

okłady z aloesu/żyworódki pierzastej – wybierz kawałek przeciętego liścia rośliny. W przypadku użycia żyworódki, należy uprzednio zdjąć z niej cienką, przezroczystą błonkę. Okład należy przyłożyć do bolesnego miejsca. Można również nasączyć wacik w świeżo wyciśniętym soku z rośliny i przykładać do chorobowo zmienionego kącika ust. Wyciągi z tych roślin zapobiegną rozmnażaniu się bakterii i ukoi ból związany zajadami. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że właściwości lecznicze mają rośliny hodowane uprzednio przez  przynajmniej rok

miód – ten słodki przysmak zaaplikowany bezpośrednio na zajad zadziała zarówno przeciwbólowo jak i przeciwzapalnie oraz przyspieszy proces gojenia zajadów. Aby jednak pełne działanie lecznicze prawidłowo zafunkcjonowało, musimy koniecznie wykorzystać naturalny miód bez ulepszaczy i dodatków, najlepiej wybrać taki zakupiony u sprawdzonego dostawcy lub bezpośrednio w pasiece. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wybierzmy się do sklepu z żywnością ekologiczną. Napakowane chemią, syntetyczne produkty z supermarketów niestety nie zagwarantują tak spektakularnego rezultatu jak zwykły miód z pasieki. Dla lepszego efektu miód można połączyć z niewielką ilością tranu lub oleju z wątroby rekina. Wymieszaj kapsułkę z odrobiną miodu i nałóż na zmienione chorobowo miejsce.

naturalne tłuszcze – ulgę w bólu przy zajadach może przynieść również posmarowanie zajadów nierafinowanym olejem kokosowym lub olejem z pestek winogron, masłem osełkowym lub oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia. Dzięki temu problematyczne, bolące miejsce zostanie natłuszczone i intensywnie nawilżone. Zajad przestanie się łuszczyć, nieestetyczna ranka wokół ust szybciej się zagoi.

lód –przy domowym sposobie leczenia zajadów pomocne jest też okładanie kącika ust kostką lodu. To działanie ma jednak sens tylko na samym początku, zwłaszcza kiedy pojawiają się pierwsze symptomy: suchość, dyskomfort i pieczenie w kąciku ust.

zielony, świeży ogórek – aby pozbyć się bólu i nawilżyć skórę w okolicy ust wystarczy kilkakrotnie w ciągu dnia pocierać miejsce dotknięte zajadem plastrem świeżego, zielonego ogórka

drożdże spożywcze –aby wyleczyć zajady, niewielką ilość drożdży należy rozpuścić w ciepłej, przegotowanej wodzie. Tak przygotowaną papkę (stanowiącą bogate źródło witaminy B2) należy rozsmarować w kąciku ust.  Ponieważ przyjmowanie witamin z grupy B zarówno w naturalnej postaci okładów, spożywanej w pokarmie oraz i w formie dodatkowej suplementacji wspomoże kurację zajadów i przyspieszy proces pełnego powrotu skóry do zdrowia.

olejek lawendowy lub z drzewa herbacianego – kilka kropli tych drogocennych olejków eterycznych przyspieszy gojenie się zajadów i zapobiegnie nieprzyjemnym doznaniom bólowym. Olejki eteryczne dzięki naturalnemu działaniu antyseptycznemu, przeciwbólowemu oraz antybakteryjnemu są świetnym domowym sposobem na zajady

Przy leczeniu zajadów nie należy również zapominać o odpowiedniej diecie, która wspomoże kurację i zapobiegnie nawrotom tej nieprzyjemnej dolegliwości w przyszłości. W profilaktyce zajadów poleca się spożywanie dużej ilości warzyw, zwłaszcza świeżych oraz w postaci zup-kremów i domowych koktajli. Najbardziej zdrowe w szczególności będzie dodawanie czosnku do potraw. Dodatkowo, można go też stosować miejscowo na zmienione miejsca, przykładając przekrojony ząbek do bolącego kącika ust. Czosnek jest silnym, naturalnym antybiotykiem, który szybko można znaleźć w każdym domu. Na czas leczenia zajadów należy odstawić kawę i słodycze, ponieważ cukry sprzyjają namnażaniu się grzybów i bakterii w organizmie, może to eskalować rozwój choroby. Dodatkowo, wskazana jest także abstynencja alkoholowa i zakaz palenia papierosów, z których substancje smoliste mogą nasilać nieprzyjemne objawy zajadów.

Przy przewlekłych objawach, warto udać się jednak do lekarza specjalisty po dodatkową opinię, Nawracające zajady towarzyszą wielu poważnym chorobom, które wymagają specjalistycznego leczenia farmakologicznego lub odpowiedniej diety, przeprowadzonej pod okiem dietetyka.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ