Glukagon dla cukrzyka – jak i kiedy należy go podać?

0
1098
fot. Pixabay.com

Każdy, kto choruje na cukrzycę, powinien mieć przy sobie glukagon oraz poinformować bliskich o tym, że w razie utraty przytomności należy mu go podać. Jak to jednak zrobić prawidłowo? Jak diabetykowi pomoże glukagon? 

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/jak-i-kiedy-nalezy-podac-cukrzykowi-glukagon/

Glukagon – co to jest?

Glukagon jest hormonem, który uwalnia glukozę do krwiobiegu w postaci glikogenu. Sproszkowany glukagon podaje się osobie chorującej na cukrzycę, która straciła przytomność w wyniku hipoglikemii, czyli niedocukrzenia. Jest on sterylnie zamknięty we fiolce. W zestawie znajduje się również jednorazowa strzykawka z rozpuszczalnikiem. Dostępny jest tylko na receptę.

Jak podać diabetykowi glukagon?

Jeśli osoba zmagająca się z cukrzycą utraciła przytomność, najczęściej trudno nam określić tego przyczynę. Jednak glukagon należy podać niezwłocznie. Jeśli utrata przytomności nastąpiła w skutek hipoglikemii, zastrzyk uratuje życie. Jeśli przyczyna jest inna, nie zaszkodzimy już bardziej, a naprawdę możemy pomóc.

Przed podaniem glukagonu należy wezwać pogotowie. Następnie należy wziąć pomarańczowe pudełko z lekiem i postępować według poniższych zasad.

  1. Zdejmujemy osłonkę igły ze strzykawki i uszczelkę fiolki z proszkiem.
  2. Igłę ze strzykawką wkładany do fiolki, naciskamy na tłok – rozpuszczalnik wlewa się do fiolki.
  3. Lekko wstrząsamy fiolką, aby zawartość się rozpuściła.
  4. Odwracamy fiolkę, wymieszany roztwór wciągamy z powrotem do strzykawki.
  5. Osobę nieprzytomną układamy na boku, w pozycji bezpiecznej, aby nie doszło do zadławienia, gdy chory zacznie wymiotować.
  6. Tak przygotowany glukagon wstrzykujemy domięśniowo – w pośladek lub udo.

Jeśli chory odzyska przytomność, należy mu jak najszybciej podać glukozę, pod warunkiem że może przełykać. Jeśli w ciągu 15 minut od podania pierwszej dawki nie przyjedzie pogotowie, a chory nie odzyska przytomności należy podać drugi zastrzyk.

Jeśli glukagon stracił ważność, biały proszek nie rozpuścił się w płynie lub ma postać żelu nie można podać go w takim stanie diabetykowi.

Poza tym glukagon może zostać podany kobiecie w ciąży, karmiącej piersią, a także dziecku. Dzieciom, które ważą mniej niż 25 kg lub mają mniej niż 8 lat podaje się połowę fiolki.

Zobacz też: http://www.fitnesstube.pl/czym-jest-kwasica-ketonowa-jak-jej-zapobiegac-i-leczyc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ