Inseminacja czy in vitro?

0
3477
Human Sperm.

In vitro to nie jedyna metoda wspomaganego rozrodu. W przypadku podejrzenia męskiego czynnika niepłodności warto zastosować inseminację. Jest to zabieg mniej skomplikowany i tańszy od in vitro. Zapłodnienie pozaustrojowe należy rozważyć dopiero wtedy, gdy inne metody okażą się nieskuteczne.

Na czym polega inseminacja?

Inseminacja to jeden z prostych i bezbolesnych sposobów na leczenie niepłodności. Polega na umieszczeniu przygotowanego laboratoryjnie nasienia prosto w jamie macicy. Do inseminacji może zostać użyte nasienie partnera lub anonimowego dawcy. Podczas zabiegu wprowadza się do macicy elastyczną rurkę o średnicy około 1,5 milimetra. Przez nią aplikuje się płyn zawierający plemniki. Droga nasienia do komórki jajowej zostaje w ten sposób skrócona. Wyeliminowane zostają też przeszkody naturalne. Dzięki temu zwiększa się możliwość zapłodnienia. Skuteczność tej metody to około 10-25% szans na cykl. Zabieg inseminacji z nasieniem partnera kosztuje około 700-900 złotych, a z nasieniem dawcy 1500-1800 złotych.

Inseminacja: wskazania

Inseminacja to zabieg, który przeprowadza się głównie przy podejrzeniu czynnika męskiego niepłodności. Wskazaniem do leczenia tą metodą są parametry nasienia nieznacznie odbiegające od normy, na przykład mała liczba plemników lub ich niska ruchliwość. W przypadku uszkodzonych plemników, inseminacja z nasieniem partnera może nie przynieść skutku. Można wtedy skorzystać z nasienia dawcy. Inseminację stosuje się też w przypadku zaburzeń ejakulacji i obecności przeciwciał plemnikowych. Może okazać się skuteczna także w przypadku lekkiej endometriozy, czyli gruczolistości macicy (I lub II stopnia) oraz przy niewyjaśnionych przyczynach niepłodności.

Jak wygląda zapłodnienie metodą in vitro?

Procedura in vitro jest bardziej skomplikowana niż zabieg inseminacji. Podczas in vitro dochodzi do połączenia komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety. Przed zabiegiem kobieta poddawana jest stymulacji hormonalnej, której celem jest zwiększenie liczby wyprodukowanych komórek jajowych. Następnie komórki zostają pobrane za pomocą punkcji jajników (zabieg w znieczuleniu ogólnym). Pobrane zostaje również nasienie od partnera. Komórki jajowe łączy się z plemnikami w warunkach laboratoryjnych. Zapłodnione zarodki umieszcza się w inkubatorze, a po kilku dniach transferuje się je do macicy, gdzie mogą się dalej rozwijać. Podobnie jak zabieg inseminacji, zapłodnienie pozaustrojowe można przeprowadzić z nasieniem partnera lub dawcy. Komórka jajowa w metodzie in vitro również może pochodzić od dawczyni. Cena in vitro bez dodatkowych badań to około 8-10 tysięcy złotych. Zabieg z komórkami dawczyni kosztuje 15-17 tysięcy złotych.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu in vitro

In vitro przeprowadza się, kiedy inne metody wspomaganego rozrodu okazały się nieskuteczne. Wskazaniem do tego typu zapłodnienia są bardzo niskie parametry nasienia, brak owulacji, niedrożność jajników, endometrioza. In vitro stosuje się także w przypadku niepłodności idiopatycznej, czyli niemożliwej do określenia.

Więcej na invimed.pl

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ