Jak pozbyć się żylaków?

0
1449
Jak pozbyć się żylaków?

Pojawienie się żylaków świadczy o niewydolności naczyń w nogach. Zastawki w żyłach nie pracują dobrze i z tego powodu krew cofa się, powodując zwiększone ciśnienie żylne, skutkujące stanami zapalnymi i niewydolnością. Konsekwencją tego jest ból, obrzęki, uczucie ciężkich nóg a przede wszystkim wielki problem estetyczny –  żylaki. Po stwierdzeniu niewydolności zazwyczaj zapada decyzja o ich pozbyciu się przez operację.

Jakie można pozbyć się żylaków?

Jeżeli zmiany towarzyszące żylakom nie są leczone, to sytuacja może się zmienić w chroniczną niewydolność żył. Może też wystąpić zmiana koloru skóry i czynne owrzodzenie. Jakie są możliwości leczenia? Przez wiele lat żylaki operowane były chirurgicznie. Zabieg polegał na wyciągnięciu nieczynnej żyły z nogi. Niestety tego rodzaju zabiegi są bardzo bolesne a rekonwalescencja po nim trwa kilka tygodni.

Pewną alternatywą jest skleroterapia pianą. Polega ona na wprowadzeniu do przewodu żylnego substancji, która powoduje proces zapalny i w konsekwencji zabliźnienie się żyły. Jednak tutaj też mogą się przytrafić komplikacje takie jak odczyny alergiczne, uszkodzenie nerwu, martwica i przede wszystkim zakrzep i zator. Dlatego zabieg, jakim jest skleroterapia, wymaga ciągłego monitorowania. To samo dotyczy czasu po zabiegu, gdzie oprócz bieżących badań trzeba nosić rajstopy uciskowe, lub stale używać bandaża. Cały czas po zabiegu nie należy też długo pozostawać w pozycji stojącej, ani nie wykonywać zbyt ciężkiej pracy. Ponadto zalecany jest odpoczynek z nogami uniesionymi wyżej niż tułów.

Metoda laserowa najlepszym wyborem

Usuwanie niewydolnego naczynia krwionośnego przy pomocy światła laserowego, to nic innego jak wprowadzenie końcówki urządzenia do żyły i naświetlanie naczynia od wewnątrz. Aktualnie stosuje się lasery o większej długości fal, które wraz z rodzajem światłowodu mają największy wpływ na skuteczność zabiegu. Najnowocześniejsze urządzenia precyzyjnie niszczą ściany naczynia, nie uszkadzając tkanek sąsiednich. Efektem jest o wiele mniejszy ból w czasie zabiegu jak i potem. W ogóle znieczulenie jest sprowadzone do minimum, zazwyczaj dotyczy wprowadzenia światłowodu przez małe nakłucie. Po całkowitym umieszczeniu go w żyle, następuje naświetlanie i stopniowe wycofywanie lasera. Efekt to zamknięta żyła, która potem wchłania się sama.

Laserowe usuwanie żylaków jest zabiegiem szczególnie polecanym z powodu małej bolesności i wyjątkowo krótkiej rekonwalescencji. W zasadzie pełna aktywność pacjenta może mieć miejsce bezpośrednio po zabiegu. Jedyne o czym trzeba pamiętać to pończocha uciskowa. Kończyna po zabiegu niemal od razu zyskuje na wyglądzie, niezwykle rzadko zdarzają się zasinienia, które jednak ustępują po kilku dniach.

[Głosów:2    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ