Jak przygotować rower do jazdy w zimie?

0
1821
Jak przygotować rower do jazdy w zimie?

Wraz z nadejściem zimy wiele osób chowa swoje rowery MTB, jednak coraz więcej zapalonych cyklistów preferuje również jazdę w trudniejszych, zimowych warunkach. Jak wiadomo „dla chcącego nic trudnego”, zatem jazda na rowerze o tej porze roku może być również wielką frajdą.

Kluczowe znaczenie ma jednak przygotowanie roweru do jazdy zimą. W dzisiejszym poradniku doradzimy Wam, jak to zrobić.

Opony i zawieszenie mają zimą największe znaczenie

Jeszcze kilka lat temu zimą naprawdę mało osób jeździło na rowerze. Obecnie taka forma aktywności zyskuje dużą popularność. Warto zauważyć, że mieszkańcy Północy nie rezygnują z jazdy na rowerze nawet przy bardzo dużych mrozach. Dzięki temu możemy zahartować organizm, ale i zaoszczędzić czas dojeżdżając rowerem do pracy, gdyż możemy ominąć korki.

Ale bardzo ważne jest przygotowanie sprzętu, czyli swojego roweru, niezależnie, czy mamy do czynienia z rowerem mtb, szosowym, czy holenderskim. Jak wiadomo nawet rowery mtb zimą nie osiągają zawrotnej prędkości, ale należy na samym początku zwrócić uwagę na opony.

Możemy je wymienić. Przede wszystkim warto dostosować je do nawierzchni. W przypadku drogi asfaltowej najlepiej wybrać opony terenowe z wysokim bieżnikiem. Na nawierzchnię lodową, bądź zaśnieżoną zdecydowanie lepiej wybrać opony zimowe z kolcami. Konieczne jest też zwiększenie przyczepności, stąd obowiązkowe wydaje się być obniżenie ciśnienia w oponach o 0,15-0,2 bara.

Niezbędne jest też ustawienie zawieszenia. Zatem należy je obniżyć, ale równie ważne jest podkręcenie kompresji, dzięki temu możemy uniknąć upadku, gdyż kamienie i nierówności pod dużą warstwą śniegu są zwyczajnie niewidoczne.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Oczywiście bezpieczeństwo jest cały czas ważne, ale zimą szczególnie. Wiadomo, że o tej porze roku dni stają się krótsze, dlatego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie. Należy wybierać takie lampy, które są mocne, ale i wytrzymałe. Ich moc w lumenach powinna być możliwie największa. Zatem gdy zapada zmrok można wybrać lampy o mocy ponad 100 lumenów. Oczywiście lampy o takiej mocy są droższe. Jak wiadomo zimą baterie w lampach szybciej się zużywają stąd warto zabrać ze sobą dodatkowe oświetlenie, ale również zapasowe baterie. Również istotne znaczenie mają hamulce.

Trzeba pamiętać, że oblodzone obręcze zdecydowanie zmniejszają skuteczne hamowanie, stąd często należy sprawdzać ich stan techniczny, ale należy również usuwać śnieg i lód. Warto również zaopatrzyć się w pedały platformowe. Dzięki nim bloki nie będą zamarzać, ale również możemy bez oporu założyć nawet trekkingowe buty i jazda absolutnie nie będzie utrudniona. Takie pedały pasują zarówno do rowerów mtb, jak i miejskich.

Błotniki to podstawa

Zimą konieczne jest zamontowanie błotników, ale oczywiście na oba koła. Błoto, śnieg, topniejący śnieg mogą sprawić, że jadąc do pracy, konieczna jest zmiana odzieży, a dzięki błotnikom mamy dużą szansę, choć nie 100%, że dojedziemy czyści, a przy okazji dbamy też o czystość innych rowerzystów, których mijamy.

Konserwacja jest ważna

Jak wiadomo sól, woda mają destrukcyjny wpływ na rower. Dlatego po każdej jeździe koniecznie trzeba dokładnie umyć pojazd. W tym przypadku wystarczy tylko ciepła woda. Następnie warto pozostawić rower w ciepłym miejscu, aż do całkowitego wyschnięcia. Kolejny krok, to nasmarowanie gęstym olejem wszystkich ruchomych części.

Istotne jest także zadbanie o łańcuch, jednak w jego przypadku nie wystarczy tylko ciepła woda, ale zdecydowanie lepiej wymyć go w benzynie ekstrakcyjnej, można również użyć dedykowanego do tego celu środka. Na końcu konieczne jest również jego nasmarowanie. Trzeba też pamiętać o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie, że po jeździe rower należy przechowywać w ciepłym pomieszczeniu. Może to być ocieplona piwnica, czy też garaż, ale absolutnie odpada balkon.

Przygotowanie roweru do jazdy zimą wcale nie jest trudne, czy też skomplikowane. Należy przede wszystkim pamiętać o jego regularnym serwisie. Koniecznie trzeba też zadbać o bezpieczeństwo, stąd warto zainwestować np. w opony zimowe. Oczywiście duże znaczenie ma też konserwacja. Po każdej jeździe warto przemyć rower. To naprawdę nie jest czasochłonne, a sprawi, że nawet sól, czy piasek nie doprowadzi do uszkodzenia naszego roweru. Zatem również zimą nie warto rezygnować, z tego środka transportu, gdyż jazda czy to na rowerach mtb, czy miejskich idealnie wpisuje się w zdrowy styl życia, ale jest również czystą przyjemnością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ