Jak rozpocząć przygodę z bieganiem?

0
1367
Jak rozpocząć przygodę z bieganiem?

Nie da się ukryć, że bieganie to obecnie najbardziej popularna dyscyplina sportu i co więcej – dyscyplina zaraźliwa. Jeśli w twoim otoczeniu nie brakuje zapalonych biegaczy, bez wątpienia prędzej czy później ty także zapragniesz podjąć wyzwanie i rozpocząć przygodę z bieganiem. Od czego zacząć, by była to przygoda udana?

Obuwie do biegania

Podstawą jest dobre, sportowe obuwie. W sklepach sportowych znajdziemy różnego rodzaju buty przeznaczone do tej dyscypliny. Buty do biegania charakteryzują się miękką podeszwą i dobrą przewiewnością. Są również bardzo lekkie. Muszą amortyzować staw skokowy i chronić stopy i kostki, które podczas biegania są najmocniej narażone na kontuzje. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem, nie inwestujmy od razu majątku w profesjonalne buty biegowe. Bardzo możliwe, że jogging nie stanie się naszym hobby, a używane obuwie nie jest towarem, który można łatwo sprzedać.

Gdzie biegać?

Amatorów joggingu można spotkać wszędzie – jeśli połknie się już bakcyl biegania, otoczenie nie ma znaczenia. Przynajmniej dla psychiki, bo dla ciała – owszem. Nie powinniśmy biegać po betonie, ponieważ takie podłoże obciąża stawy i może przyczyniać się do kontuzji. Najlepiej jest biegać po oznakowanych ścieżkach w parku lub lesie. W dużych miastach nie brakuje spotkań biegaczy. To godne uwagi inicjatywy nie tylko ze względu na możliwość poznania nowych osób, realizacji pasji, ale również z uwagi na bezpieczeństwo – bieganie po parku nocą może nie być zbyt bezpieczne, szczególnie dla kobiet. Co innego bieganie w grupie podobnych zapaleńców.

Plan treningowy

Co zrobić, żeby nie zniechęcić się po pierwszych treningach? Najlepiej od razu opracować plan treningowy. Sprecyzowanie celów i trzymanie się harmonogramu sprawia, że jesteśmy bardziej skuteczni. Jeśli biegasz, bo chcesz spalić kalorie albo poprawić kondycję – treningi w wolnej chwili mogą okazać się niewystarczające. Odhaczanie zadań i rezerwacja określonego czasu w tygodniu sprawia, że bieganie staje się nie tylko przygodą, ale też ćwiczeniem ducha i samodyscypliny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar
Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ