Kamienie w woreczku żółciowym – przyczyna i leczenie

0
2175
Kamienie w woreczku żółciowym

Kamienie pojawiające się w woreczku żółciowym to tzw. Kamica żółciowa. Niestety, jest to dosyć popularna i powszechna choroba, która w większości przypadków może również przebiegać bezobjawowo. Jednak najczęściej w przypadku kamicy nerkowej towarzyszą jej dosyć widoczne objawy, takie jak ostre bóle brzucha, nudności, wymioty czy paląca przełyk zgaga. Nieprzespane lub niespokojne noce również mogą być jednym z objawów pojawienia się kamieni w woreczku żółciowym. Oczywiście ich występowanie należy potwierdzić odpowiednimi badaniami. Następnie,  kiedy już będziemy zdiagnozowani przez lekarza i wiemy, że faktycznie mamy kamienie w woreczku, stajemy przed dylematem. Czy udać się na operację ich usunięcia, czy też nie? Diagnoza występowania kamicy żółciowej zazwyczaj odbywa się poprzez wykonanie badania usg jamy brzusznej, lub przez zabieg gastrofiberoskopii. W takim przypadku do przełyku pacjenta wprowadzany jest specjalny „wąż” z kamerą,  w ten sposób też można zlokalizować kamienie znajdujące się w woreczku.

Kamienie w woreczku żółciowym
Kamienie w woreczku żółciowym

Woreczek żółciowy jest specjalnym organem, który jest magazynem żółci dla naszego organizmu. Żółć jest wykorzystywana podczas procesów trawiennych. Jest odpowiednio transportowana do dwunastnicy. Kiedy w woreczku żółciowym dojdzie do powstania kryształków cholesterolu i soli żółciowych, wtedy mówimy o tzw. „kamieniach żółciowych”. Kamienie żółciowe zazwyczaj mają skład mieszany, lecz także występują jako substancje jednorodne.

Jaka jest przyczyna tworzenia się kamieni w woreczku żółciowym ?

Przyczyny powstawania kamieni żółciowych nie zostały jeszcze dokładnie zbadane przez naukowców i lekarzy. Złogi żółciowe, czyli właśnie „kamienie żółciowe” występują zdecydowanie częściej u kobiet, niż w organizmach mężczyzn. Kobiety w wieku ok. 40 lat życia są najbardziej narażone na tę dolegliwość, jednak zdarzają się również i u 20- latki. Tutaj bardzo dużą rolę odgrywa niestety genetyka, gdyż najczęściej chorują osoby genetycznie obciążone skłonnością do kamicy żółciowej. Znaczy to, że ci, których rodzice czy dziadkowie borykali się z tą chorobą, muszą liczyć się z możliwością ich pojawienia się w organizmie. Kamienie w woreczku żółciowym bardzo często również przytrafiają się osobom, które stosują drastyczne głodówki. Kamienie żółciowe mogą doskwierać również osobom otyłym oraz tym, którzy zażywają hormonalne środki antykoncepcyjne. Jest to spowodowane wysokim poziomem estrogenów we krwi, co skutkuje tworzeniem się kamieni.

 

Jak leczyć tę dolegliwość ?

W przypadku wystąpienia ostrego zapalenia woreczka żółciowego, przypadłość tę najczęściej próbuje się leczyć farmakologicznie, tj. środkami rozkurczowymi, przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Co ważne, takie leki podaje się dożylnie. Dopiero kiedy mija stan zapalny, zalecana jest operacja w celu usunięcia kamieni. Operacja kamieni w woreczku żółciowym polega przeważnie na usunięciu ich razem z całym woreczkiem żółciowym Z powodzeniem można zastosować na kamienie żółciowe zabieg laparoskopii, gdzie woreczek żółciowy wysysany jest z organizmu pod zwiększonym ciśnieniem. Taki zabieg pozostawia 3 niewielkie ślady nacięć na skórze. W walce z kamicą można również skorzystać z tradycyjnej operacji wycięcia woreczka żółciowego. Kamienie można również chemicznie rozpuścić wewnątrz organizmu, za pomocą przyjmowania specjalnie przepisanych leków doustnych. Jednak jest to najdłużej trwająca metoda pozbycia się kamieni i nie we wszystkich przypadkach jest ona zalecana.. Gdy organizm bije na alarm, nie ma czasu do stracenia. Następną metodą usuwania kamieni jest rozbijanie, czyli kruszenie kamieni żółciowych. Znajdujące się w woreczku kamienie wykrusza się metodą ultradźwięków. Metoda ta jest bezbolesna dla pacjenta, jednak istnieje ryzyko, że pokruszone ultradźwiękowo kamienie utkną w przewodzie żółciowym. Może to spowodować bolesną kolkę, nieprzyjemne zapalenie trzustki lub wręcz żółtaczkę mechaniczną.

Kamienie powstające w woreczku żółciowym wymagają naszej uwagi. Zalecane jest, aby rozprawić się z tą dolegliwością jak najszybciej. Najłatwiej je usunąć, kiedy w woreczku nie jest ich jeszcze zbyt wiele, ponieważ te twory mają tendencję do szybkiego odkładania się. Im więcej kamieni żółciowych, tym większy ból i dyskomfort przeżywa pacjent. Po operacji oczywiście czeka nas bardzo ścisła dieta, jednak jest stosowana w czasie pooperacyjnej rekonwalescencji.

Profilaktyka kamicy

Osoby które mają genetyczne skłonności do tworzenia się kamieni, powinny regularnie wykonywać badania i pozostać pod opieką lekarza. Pomoże to w odpowiednio szybkiej diagnozie potencjalnego problemu i dzięki szybkiej reakcji, pozbędziemy się problemu odpowiednio wcześniej i bez komplikacji. Ważna jest również odpowiednia dieta i aktywność ruchowa, aby cieszyć się zdrowiem jak najdłużej i nie dopuścić do rozwoju kamicy żółciowej.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy udać się na badania do lekarza, który po potwierdzeniu diagnozy, dobierze odpowiednią metodę leczenia.

 

[Głosów:1    Średnia:1/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ