Kask rowerowy – jaki wybrać? Czym powinien się cechować?

0
1374
Kask rowerowy – jaki wybrać? Czym powinien się cechować?

Kask rowerowy to najważniejsze wyposażenie każdego cyklisty – zarówno tego, który jeździ profesjonalnie, jak i tego, dla którego przejażdżka rowerem w niedzielne popołudnie to sposób na zabicie wolnego czasu. Czy jednak można kupić dobrej jakości kask nie wydając na niego wszystkich, gromadzonych przez lata oszczędności?

Kaski z najniższej półki jakościowej można dziś kupić już w cenie kilkudziesięciu złotych. Są dostępne nawet na miejskich bazarach. Jednak zasadnicze pytanie brzmi czy taki model będzie spełniał swoją funkcję ochronną tak dobrze jak nieco kosztowniejsze cieszące się tak dużym uznaniem wśród rowerzystów?

Dobrej jakości kask ochroni czaszkę przed uszkodzeniem w wyniku wypadku

Wbrew pozorom nawet najlepsi kierowcy rowerów mogą czasem stracić panowanie nad kierownicą z przyczyn niezależnych od nich. Takich sytuacji na drodze nie da się przewidzieć. O ile przy niewielkich prędkościach rozwijanych w mieście trudno o poważny wypadek, o tyle na trasie lub w przypadku uprawiania sportów wyczynowych na rowerach wypadek może zakończyć się dramatycznie.

W nowoczesnych kaskach rowerowych takich jak na przykład kaski rowerowe Bolle montuje się specjalne systemy ochronne. Ich skorupy wykonane są z tak samo dobrych, pod względem amortyzacji, materiałów co kaski motocyklowe.

Na co jednak należy zwrócić uwagę kupując model dopasowany do swoich potrzeb?

Po pierwsze musimy dowiedzieć się jakie rodzaje kasków oferowane są dziś przez producentów a jest ich naprawdę sporo.

  • Kaski szosowe – są najpopularniejsze i najchętniej wybierane. Skorupa wydaje się masywna, ale tak naprawdę jest lekka i aerodynamiczna. Mogą być używane w mieście oraz w turystyce rowerowej.
  • Kaski typu full-face – producenci dedykują je wymagającym klientom, którzy uprawiają ekstremalną jazdę rowerową. Wyposażone są w specjalne szczęki, które tworzą dodatkową barierę ochronną na wypadek bezpośredniego kontaktu z drzewem lub innym niebezpiecznym obiektem.
  • Kaski typu orzeszek – są przeznaczone dla osób, które na co dzień poruszają się na przykład BMXami.
  • Klasyczne kaski miejskie – mówiąc o modelach z wyższej półki jakościowej oczywiście nie sposób nie wspomnieć o stopniu bezpieczeństwa jaki zapewniają. Są lekkie, aerodynamiczne a przy tym bardzo subtelne. Skorupy jednak wykonane są z doskonałych, wstrząsoodpornych materiałów, które chronią głowę nawet w przypadku potrącenia rowerzysty przez samochód.

Wybór rodzaju kasku to oczywiście jeszcze nie wszystko

Doskonale widać to na wcześniej podanym przykładzie, a chodzi mianowicie o kaski rowerowe Bolle. Istnieje wiele czynników, które warunkują czy kask będzie dobrze spełniał swoją funkcję. Przede wszystkim powinien mieć odpowiedni rozmiar. Nie może swobodnie „latać” po głowie, ale nie może jej też nadmiernie uciskać. Zaleca się, aby przed zakupem zmierzyć przynajmniej kilka modeli. Różnica będzie wyczuwalna już na pierwszy rzut oka. Ponadto kaski rowerowe powinny mieć odpowiednią wentylację i tyczy się to każdego rodzaju. Nie mogą być również zbyt ciężkie, ponieważ będzie to miało wpływ na komfort jazdy oraz ogólne samopoczucie rowerzysty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar
Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ