Materac przeciwodleżynowy

0
2099
Materac przeciwodleżynowy

Materac powstał z myślą o osobach, które z różnych powodów nie potrafią samodzielnie funkcjonować, muszą leżeć. Ułatwia on też opiekunom takich osób dbanie, opiekę nad nimi. Normalni ludzie leżąc na łóżku potrafią sami odwracać się,zmieniać pozycję. Dzieje się tak dlatego, że organizm czując zbyt długi nacisk na jakąś tkankę wysyła nam sygnał, że należy zmienić dotychczasową pozycję, robimy to podświadomie, śpiąc.

Materac przeciwodleżynowy pomaga i ułatwia funkcjonowanie osobom, które zostały unieruchomione w łóżku z powodu choroby, urazu bądź wieku. Ułatwia też opiekę nad taką osobą.

Materac przeciwodleżynowy to sprzęt medyczny specjalistyczny, który zapewnia komfort fizyczny pacjentowi, który z jakiegoś powodu nie może wstać z łóżka w długim okresie czasu.

Materac zapobiega powstawaniu odleżyn i innych następstw związanych z nimi. Wpływa na lepsze ukrwienie tkanek, dotlenianie mięśni. Materac przeciwodleżynowy warto kupić, gdy osoba unieruchomiona nie ma możliwości ruszania się ani nawet zmienienia pozycji. Zmniejsza to niedotlenienie tkanek i nadmierny ucisk, który może prowadzić do martwicy tkanek u osoby niepełnosprawnej ruchowo.

Materac ten powstał aby zniwelować właśnie powstawanie u pacjentów odleżyn, są one bolesne dla pacjenta, który przebywa zbyt długo w jednej pozycji. Materace dostosowują się do ciała pacjenta, niwelując ucisk na jego tkanki. Są chłonne, oddychające.

Jest kilka rodzai tego materaca:

– zmiennościowy – reguluje on ciśnienie w materacu dzięki czemu redukuje ucisk.
– bąbelkowy – najczęściej zalecany gdy pojawiły się już odleżyny, lub znaki świadczące o tym, że w najbliższym czasie się pojawią (zasinienie,zaczerwienienie). Możemy usunąć z jego komór ciśnie aby w danym miejscu (gdzie rozpoczął się proces powstawania odleżyn pojawiać) było mniej ucisku.
– rurowy – materac dla osób, u których wystąpiły już zaawansowane odleżyny. Posiada on komory, które są na przemian napełniane powietrzem i opróżniane z niego.

Na cenę tako materaca wpływ ma wiele czynników. Możemy znaleźć materace za kilkaset złotych jak i takie za kilka tysięcy złotych. Cena zależna jest też od wymiarów materaca, dostępne są nie tylko pojedyncze materace, ale również dwuosobowe. Na rynku dostępne są również materace z materiału antyalergicznego.

Musimy zwracać uwagę na skórę pacjenta, już małe zaczerwienienie, na które często nie zwracamy większej uwagi może być oznaką powstawania odleżyn. Obrzęk, cieplejsza temperatura w tym miejscu zazwyczaj oznaczają, że proces choroby zwiększa się. Później występują pęcherze, które bolą, pękają. Jako opiekunowie takich osób powinniśmy uważnie przyglądać się im, możemy uniknąć powstawaniu odleżyn, unikniemy bólu i dyskomfortu pacjenta. Można zapobiec im kupując od razu materac przeciwodleżynowy, jak tylko wiemy, że pacjent nie będzie w stanie samodzielnie „przewracać się na drugi bok”. W Narodowym Funduszu Zdrowia można starać się o dofinansowanie na taki materac, zdajemy sobie sprawę, że dla większości osób zakup takiego materaca to spory wydatek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar
Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ