Maty do jogi w kilku pytaniach i odpowiedziach

0
1221
Maty do jogi w kilku pytaniach i odpowiedziach

Na początku naszej przygody z jogą pojawia się wiele pytań i wątpliwości dotyczących nie tylko samej praktyki, ale także konieczności zakupu akcesoriów. Wbrew pozorom, wybór maty do jogi, a także drewnianych klocków, pasków lub wałków, to naprawdę ważne kwestie i wymagają głębokich przemyśleń. Na pewno nie należy działać pochopnie i lepiej zastanowić się nad sensem zakupu takich akcesoriów. Przyjrzyjmy się kilku dylematom.

Mam karimatę – czy muszę kupować specjalną matę do jogi?

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że karimata z powodzeniem jest w stanie zastąpić matę do jogi, ale nic bardziej mylnego. Karimata ma swoje przeznaczenie i należy się tego trzymać. Podstawowy problem z karimatą przy praktykowaniu jogi dotyczyłby kwestii bezpieczeństwa przy wykonywaniu wielu pozycji. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż karimata nie trzyma się na tyle dobrze podłoża, aby nie przesuwać się podczas ćwiczeń. Brak odpowiedniej przyczepności nie tylko utrudniałby precyzyjne praktykowanie jogi, ale także stwarzałby poważne zagrożenie odniesienia kontuzji. W każdym razie, nie ma sensu eksperymentować i trzeba kupić matę do jogi, która zapewni pożądaną stabilność i przyczepność.

Dlaczego maty do jogi najlepiej kupować w sklepie specjalistycznym?

Niektórzy mogą pomyśleć, że nie warto wydawać około stu złotych na matę, jeżeli można taką samą kupić w supermarkecie za 10-15 zł. I to jest błąd. Przede wszystkim tak niska idzie w parze z niekiedy koszmarną jakością. Maty zwijają się, ślizgają po podłożu, a ponadto nie gwarantują przyczepności dla rąk i stóp. Jeszcze jeden element powinien budzić podejrzenia, co do jakości takiej maty. Chodzi o bardzo nieprzyjemny zapach świadczący o tym, że mata została zrobiona z kiepskiego materiału. Pamiętajmy, że określenie PVC nie zawsze oznacza dokładnie taki sam skład.

Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie i zdrowiu, to lepiej skierować swoje kroki do specjalistycznego sklepu stacjonarnego lub internetowego, np. http://jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html i tylko na tym zyskamy. W głównej mierze zaletą takich sklepów jest szeroki asortyment. Spokojnie jesteśmy w stanie dokonać wyboru spośród wielu mat tak, aby matę perfekcyjnie dopasować do naszych upodobań. Bogaty wybór to nie wszystko. Mamy też pewność, że wszystkie maty do jogi będą spełniać normy bezpieczeństwa, czego dowodem będzie, np. oznaczenie Oeko-Tex Standard 100 informujące nas o tym, iż produkt nie zawiera żadnych szkodliwych dla zdrowia komponentów, jak ftalany, dioksyny czy też metale ciężkie (te składniki mogą znaleźć się w matach sprzedawanych w podejrzanie niskich cenach).
Maty do jogi w kilku pytaniach i odpowiedziach
Jeszcze jeden aspekt przemawia za wyborem sklepu specjalistycznego. Zazwyczaj osoba prowadząca jest też pasjonatem jogi, więc w razie jakichkolwiek naszych wątpliwości służy nam fachową pomocą w wyborze maty do jogi bądź innych akcesoriów przydatnych w jej praktykowaniu.

Dlaczego tak istotne są parametry użytkowe maty do jogi?

Tutaj odpowiedz jest bardzo prosta – to waśnie te parametry decydują zarówno o wygodzie, jak i naszym bezpieczeństwie podczas wykonywania asan. Dopasowana do naszych oczekiwań grubość maty sprawia, że nie czujemy twardości i chłodu podłoża albo nie mamy problemu z noszeniem maty ze sobą. Odpowiednia długość gwarantuje, że nie wypadniemy poza matę. Z kolei dobra przyczepność pozwoli uniknąć ślizgania się grożącego powstaniem urazów, a wytrzymałość zapewni, że nie będziemy musieli po kilku miesiącach kupować nowej maty. Dlatego nie żałujmy chwil spędzonych na zapoznawaniu się ze specyfiką poszczególnych akcesoriów do jogi, ponieważ to tylko wyjdzie nam na zdrowie i dobre samopoczucie podczas ćwiczeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar
Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ