Odzież dla triathlonisty – niezbędne minimum

0
1361

Triathlon to specyficzna i niezwykle wymagająca dyscyplina sportu. Jej uprawianie wymaga wysokiej sprawności fizycznej, wytrwałości i wytrzymałości, nie tylko fizycznej, ale i psychicznej. Warto przy tym pamiętać, że sam triathlon to połączenie trzech różnych dyscyplin sportu – pływania, jazdy rowerem i biegu, a zatem osoby uprawiające tę dyscyplinę sportu muszą korzystać ze specyficznych rodzajów stroju sportowego.

Podczas zawodów sportowych, zawodnicy najczęściej używają specjalnych strojów triathlonowych, które pomagają regulować temperaturę ciała, zapewniając komfort termiczny w szerokim zakresie temperatur. Co ważne, używając tego typu odzieży nie ma potrzeby zmiany stroju podczas zmiany dyscypliny. W tym samym kostiumie płyniemy, jedziemy rowerem i biegniemy. Zmieniamy jedynie obuwie. Podczas treningów, profesjonalny strój do triathlonu częściej zastępowany jest przez odzież dopasowaną do konkretnej dyscypliny sportu. Są to m.in. pianki pozwalające trenować na otwartych akwenach wodnych w chłodniejszych okresach roku, specjalne koszulki i spodenki termoaktywne do biegania czy koszulki i spodenki rowerowe zwiększające komfort jazdy na czas.

Stroje triathlonowe jedno- i dwuczęściowe

To podstawowy rodzaj odzieży startowej pozwalającej oszczędzić cenne sekundy w strefach zmian. Strój do triathlonu ma nam służyć zarówno w czasie pływania, jak i w czasie jazdy na czas oraz biegu, zapewniając wysoki komfort termiczny w różnych warunkach pogodowych. Stroje triathlonowe jednoczęściowe polecane są przede wszystkim na stosunkowo krótkie dystanse. Stroje dwuczęściowe częściej wybierane są przez zawodników podejmujących trudniejsze wyzwania, startujących na długich, wyczerpujących dystansach.

Odzież kompresyjna

strój do triathlonu

Wielu sportowców uprawiających triathlon chętnie sięga po różnego rodzaju opaski kompresyjne. Zwykle są to opaski na uda, podudzia i ramiona. Tego typu odzież triathlonowa poprawia krążenie krwi wewnątrz mięśni, jednocześnie chroniąc je przed wstrząsami i urazami. To wszystko przedkłada się na poprawę ogólnej wydolności i na szybszą regenerację. Warto przy tym pamiętać, że odzież kompresyjna to przede wszystkim odzież startowa i z tego typu rzeczy nie warto korzystać podczas treningów, gdy dopiero budujemy podstawową wytrzymałość i siłę swojego ciała.

Pianki z neoprenu

To podstawowe wyposażenie triathlonistów, którzy chcą trenować na otwartych akwenach przy niesprzyjającej aurze, w niskiej temperaturze wody. Pianki w doskonały sposób izolują przed chłodem, zapewniając odpowiednie dogrzanie mięśni, co zapobiega ich naciągnięciu czy naderwaniu w czasie treningu lub podczas zawodów sportowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar
Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ