Pamiętaj o odblaskach, aby być widocznym w zimie podczas jazdy

0
1579
Pamiętaj o odblaskach, aby być widocznym w zimie podczas jazdy

Odblaski to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego rowerzysty poruszającego się po szosie i ścieżkach rowerowych, a więc aktywnie uczestniczącego w intensywnym ruchu drogowym. Choć nic nie zastąpi świateł, z których część należy do obowiązkowego wyposażenia roweru, pamięć o odblaskach może uratować Ci życie podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Przypominamy o nich teraz, bo to właśnie zimą o tego typu warunki nie trudno – szybko zapadający zmrok, śliskie drogi i słaba widoczność nie sprzyjają rowerzystom na drogach.

Dlaczego odpowiednie oświetlenie roweru jest ważne?

Obowiązek odpowiedniego oświetlenia roweru dotyczy każdego rowerzysty, nawet jeśli na co dzień nie poruszasz się po ulicach, po zmroku czy nieoświetlonych drogach bocznych. Oświetlenie gwarantuje Ci widoczność, zmniejszając ryzyko wypadku na drodze, ale też daje szansę obserwowania własnego otoczenia i zagwarantowania bezpieczeństwa sobie i innym. Przy słabo oświetlonej drodze kierowca samochodu nie zauważy Cię na poboczu czy zakręcie, ale nie tylko o pojazdy należ się obawiać – pieszy poruszający się chodnikiem lub, co gorsze, ścieżką rowerową też musi mieć szansę zauważenia zbliżającego się jednośladu. Jakie światła należy bezwarunkowo zamontować w rowerze?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy rower powinien posiadać białe lub żółte światło z przodu oraz czerwone światło z tyłu. Odpowiednie rozróżnienie kolorów jest tu ważne, bo podobnie jak w przypadku samochodów z takim samym układem świateł pozwala rozróżnić, czy rowerzysta znajdujący się przed nami porusza się w tym samym kierunku co my, czy może w kierunku przeciwnym. Światła mogą być migające bądź stałe, to już zwykle kwestia preferencji i przyzwyczajenia. Ważne, by były widoczne. Na światłach jednak oświetlanie roweru jeszcze się nie kończy.

Odblaski rowerowe – zapewnij sobie widoczność podczas jazdy zimą

Jazda po zmroku latem jest niebezpieczna, ale to zwykle jesienią i zimą wypadki z udziałem rowerów spowodowane niedostateczną widocznością rowerzysty są największym problemem. Na rowerze, oprócz obowiązkowego oświetlenia powinien znaleźć się co najmniej jeden odblask koloru czerwonego, umieszczony z tyłu roweru i widoczny z co najmniej 150 metrów. Stosowanie się do przepisów to jednak jedno – praktyka pokazuje, że w kwestii bezpieczeństwa nigdy nie można być zbyt przezornym, a umieszczenie większej ilości odblasków na rowerze jest jedynie na plus. Gdzie je montować?

Odblaski rowerowe montuje się dziś przede wszystkim na kołach (szprychach i obręczach), jak i na pedałach roweru. Niektórzy stosują dodatkowo odblaskowe naklejki na ramę, siodełko czy kierownicę roweru, upewniając się że będą widoczni z każdej możliwej strony. Nie ma sensu doprowadzać do sytuacji, w której rower przypomina bardziej choinkę niż praktyczny i bezpieczny jednoślad, ale zamontowanie kilku dodatkowych odblasków nikomu jeszcze nie zaszkodziło.

Odblaskowa odzież rowerowa – rowerzysta widoczny, to rowerzysta bezpieczny

O wyborze odpowiedniej odzieży rowerowej na zimę można przeczytać dziś naprawdę wszędzie i warto do tego typu tekstów przywiązywać sporą wagę – właściwe przygotowanie się do jazdy zimą jest bez wątpienia kluczem do zdrowej, bezpiecznej i dającej radość rekreacji. Szczególnie polecamy tu poradnik Bikester.pl, w którym kwestia doboru odzieży i wyposażenia roweru na zimę została omówiona naprawdę kompleksowo. Wybierając odzież rowerową na zimę warto pomyśleć jednak nie tylko o komforcie jazdy i odpowiedniej izolacji termicznej, ale też kwestiach bezpieczeństwa. Skoro stawiamy na zwiększenie widoczności roweru, dlaczego sami mielibyśmy być na nim niewidoczni?

Odblaskowe elementy odzieży rowerowej to już niemalże standard, który zarówno w odzież letnią, jak i zimową wplatają wszyscy producenci. Czy będą to odblaskowe elementy na mankietach, plecach i kapturze kurtki, neonowe dodatki wzdłuż podeszwy buta czy rzucające się w oczy kolorowe skarpety i rękawiczki, ich stosowanie znacząco zwiększy Twoje bezpieczeństwo na trasie i pozwoli zauważyć Cię na drodze zarówno kierowcom samochodów, jak i pieszym.

Pogoda zimą nie sprzyja rowerzystom i choć wielu z nas właśnie z tego powodu odstawia rower do piwnicy czy garażu, przy odpowiednim zabezpieczeniu i dopasowanej odzieży jazda na rowerze może okazać się przyjemna nawet w grudniu! Pamiętając, że ciemno robi się wtedy już po 15 nie lekceważ istoty stosowania odblasków – mogą ochronić Twoje życie i zdrowie w najmniej oczekiwanym momencie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar
Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ