Przewlekłe zapalenie zatok – jak leczyć?

0
1093
zapalenie zatok

Zatkany nos, trudności z oddychaniem, ból głowy – to częste objawy przeziębienia i wielokrotnie związane z zapaleniem zatok – schorzeniem, które może występować w postaci ostrej i przewlekłej. I o ile przy tej pierwsze, dolegliwości zazwyczaj ustępują po kilku dniach lub tygodniach, przewlekłe zapalenie zatok może w dużym stopniu zaburzyć komfort życia, a co więcej, jest trudniejsze do wyleczenia i czasem lek na zatoki nie wystarczy, aby pozbyć się problemu. Co warto wiedzieć o przewlekłym zapaleniu zatok?

Jakie są objawy przewlekłego zapalenia zatok?

Objawy ostrej i przewlekłej postaci zapalenia zatok są podobne. Wśród najczęściej występujących wyróżniamy:

  • zatkany nos, utrudniający oddychanie,
  • ból głowy, zatok, czasem ucha,
  • katar z żółtą lub zielonkawą wydzieliną,
  • zaburzenia węchu,
  • czasem gorączka, ból gardła.

Różnicą w obu postaciach choroby jest to, że przy przewlekłym zapaleniu zatok objawy utrzymują się ponad 12 tygodni. Co więcej, pacjenci cierpiący na to schorzenie czasem skarżą się także na ciągłe zmęczenie, uporczywy kaszel, zaburzenia snu lub nieświeży oddech. Jeśli lek na zatoki nie wystarczy, koniecznie trzeba udać się do lekarza.

Skąd się bierze przewlekłe zapalenie zatok? Przyczyny

Ostre zapalenie zatok najczęściej spowodowane jest wirusami. Objawy choroby zazwyczaj ustępują samoistnie po kilku dniach. Jednak w przypadku braku leczenia i odpoczynku, może dojść do zakażenia bakteryjnego, które stanowi jedną z potencjalnych przyczyn przewlekłego zapalenia zatok. Często przewlekły stan zapalny zatok spowodowany jest także:

  • alergią,
  • obecnością polipów,
  • wadami pourazowymi,
  • nieprawidłowościami w budowie anatomicznej np. skrzywienie przegrody nosowej.

Według statystyk na przewlekłe zapalenia zatok chorują częściej osoby, które narażone są na wdychanie dymu tytoniowego (także palacze bierni), jak również innych substancji drażniących, np. w miejscu pracy. Choroba może dotyczyć także cierpiących na astmę oskrzelową czy obturacyjną chorobę płuc. Przewlekłe zapalenie zatok może być wywołane również przez zaburzenia hormonalne, zmiany temperatury powietrza, nadużywanie kropli do nosa czy zakażenie grzybicze.

Jakie są metody leczenia przewlekłego zapalenia zatok?

Metody leczenia przewlekłego zapalenia zatok są dość złożone i zależą głównie od przyczyny choroby. Oznacza to, że kluczem do zastosowania odpowiedniej terapii jest poprawna diagnostyka. W przypadku gdy schorzenie spowodowane jest alergią, najczęściej stosuje się glikokortykosteroidy donosowe. Zalecane są także płukanki zatok solą fizjologiczną.

Czasem konieczne może okazać się wykonanie zabiegu chirurgicznego, mającego na celu naprawienie wad w budowie anatomicznej czy usunięcie polipów. Wskazaniem do leczenia chirurgicznego może być także grzybica zatok. W tym przypadku lekarze wykonują najczęściej małoinwazyjne zabiegi endoskopowe.

Przewlekłe zapalenia zatok to schorzenie, charakteryzujące się objawami podobnymi do ostrego zapalenia zatok, choć często o mniejszej intensywności, za to trwającymi powyżej 12 tygodni. W chorobie występują okresy nasilenia i ustąpienia objawów, a jej przyczyny mogą wynikać z różnych czynników, które należy odpowiednio zdiagnozować, aby móc wprowadzić stosowne leczenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ