Rodzaje implantów zębowych: czym się kierować przy wyborze?

0
2573
Rodzaje implantów zębowych: czym się kierować przy wyborze?

Implanty zębowe można podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane (czyli na implanty cyrkonowe i tytanowe) oraz ze względu na sposób umocowania (czyli implanty jednoczęściowe i dwuczęściowe).

Implanty tytanowe i cyrkonowe

Tytanowe implanty zębów są stosowane najdłużej – pierwszy raz użyto ich w latach sześćdziesiątych. Odpowiednio umocowane przez dentystę są stabilne i długotrwałe. Szorstka i wytrawiona tytanowa powierzchnia jest biozgodna, co oznacza, że organizm nie traktuje jej jak ciała obcego i nie uruchamia systemu immunologicznego. Zdarza się jednak, że implant nie jest wykonany w stu procentach z tytanu, a z jego domieszek z innymi stopami, które mogą wywoływać reakcje uczuleniowe. Chociaż sam tytan jest srebrno-szary, implanty zębów są pokrywane jeszcze koronką, która ma naturalny i nierzucający się w oczy kolor. Z czasem jednak siwa obwódka może stać się widoczna, szczególnie gdy dziąsła zaczynają się podnosić.

Implanty cyrkonowe są nowszą metodą i jeszcze nie tak popularną, ponieważ ich koszt jest większy. Mają kolor kości słoniowej, dzięki temu nawet przy podniesieniu się dziąseł nie uwidaczniają się ciemniejsze elementy. Odbijają też naturalnie światło, co sprawia, że wyglądają jak prawdziwe zęby. Cyrkonowe implanty zębów cechuje odporność na ścieranie, wysokie temperatury i kwasy. W porównaniu do innych implantów, wolniej i trudniej osadzają się na nich bakterie i osady. Niestety są mniej stabilne i odporne niż implanty tytanowe.

Jaki rodzaj implantu wybrać?

Najczęściej dentyści polecają tytanowe implanty zębów jako sprawdzone i niezawodne rozwiązania uzupełniania ubytków. Po cyrkonowe implanty należy sięgnąć przede wszystkim w sytuacji, gdy:

– linia uśmiechu jest wysoka, czyli podczas uśmiechania się widać nie tylko zęby, ale także dziąsła,

– dziąsła są delikatne i cienkie, w wyniku czego ciemne elementy tytanowych implantów mogą przez nie prześwitywać,

– istnieje tendencja do podnoszenia się dziąseł, co może skutkować odkrywaniem ciemnych elementów i tworzeniem szarych obwódek wokół zębów.

Implanty jednoczęściowe i dwuczęściowe

Implanty jednoczęściowe są mocowane w kości i wystają ponad dziąsło – to jedna, kompletna struktura, składająca się ze śruby, na której następnie wykonuje się koronę. Eliminuje to ryzyko obluzowania się poszczególnych elementów implantu. Implanty dwuczęściowe natomiast mają dwa elementy. Pierwszy, także mocowany w kości, nie wystaje ponad dziąsło. Do niego jest przytwierdzany tzw. łącznik, na którym dopiero umieszczana jest korona. Dwuczęściowe implanty są częściej stosowane, ponieważ pozwalają w przyszłości na ewentualną modyfikację korony, gdyby zaszła taka potrzeba.

Jednoczęściowe czy dwuczęściowe – który sposób mocowania wybrać?

Oba rodzaje implantów można mocować w większości przypadków, aczkolwiek jednoczęściowe mogą się okazać problematyczne w przypadku:

– małej gęstości kości,

– konieczności wcześniejszej regeneracji kości,

– utraty zęba i chęci zamocowania jak najszybciej implantu.

Decyzję o rodzaju zamocowanego implantu podejmuje implantolog, który na podstawie pantomogramu (zdjęcia RTG szczęki), oceny stanu kości i zębów wybiera ten najlepiej dopasowany.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ