Właściwości oleju lnianego

0
1374
Właściwości oleju lnianego

Nie ma chyba obecnie drugiego tak popularnego i docenianego środka prozdrowotnego, jak olej lniany. Jego wszechstronne właściwości sprawdzają na sobie sportowcy, osoby o obniżonej odporności i ci, którym po prostu zależy na zdrowiu. Kiedy warto sięgnąć po olej lniany i jakie jest jego działanie?

Czym jest olej lniany?

Olej lniany pozyskuje się z nasion siemienia lnianego, które są również polecane do spożywania w całości. Poddane obróbce nasiona uwalniają jednak 100% pozytywnych właściwości, które składają się na olej lniany. Olej lniany nie każdemu przypadnie do gustu – jego smak jest specyficzny, jednak można się do niego przyzwyczaić. Nieocenione są także właściwości zdrowotne, dla których czasami warto pokonać swoją niechęć do przyjmowania oleju lnianego. Jeśli już zdecydujemy się na olej lniany, powinniśmy wiedzieć, jaki wybrać. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele specyfików, które choć z nazwy wskazują na zdrowotne działanie, w rzeczywistości nie mają z nim wiele wspólnego. Dobry olej lniany nie ma składników chemicznych. Należy uważnie przeczytać skład i wybrać czysty olej lniany bez żadnych dodatków. Olej lniany powinien być ponadto wysokolinolenowy i nierafinowany. Te informacje powinny znaleźć się na etykiecie lub być dostępne u sprzedawcy.

Jak dawkować olej lniany?

Dorosła osoba powinna wypijać do 6 łyżek oleju lnianego dziennie. Absolutnie nie na raz – dawkowanie trzeba rozłożyć w czasie. Uwaga! Oleju lnianego nie można podgrzewać, gdyż traci wtedy swoje cenne właściwości. Można dodać go do jogurtów lub sałatek. Świetnym sposobem jest maczanie pieczywa w oleju. Często spotykanym sposobem na spożywanie oleju lnianego jest dodawanie go do sałatek. Olej lniany wyraźnie poprawia ich smak, a przy tym jest bardzo zdrowy. Po olej lniany mogą sięgać osoby w każdym wieku, lecz szczególnie polecany jest osobom starszym oraz sportowcom. Schorzeniem, na które najczęściej zalecany jest olej, są wrzody żołądka – olej lniany działa osłonowo na błony śluzowe żołądka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar
Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ