Wrastające paznokcie stóp a technika obcinania – jak to robić prawidłowo?

0
1288

Wrastające paznokcie u stóp nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale przede wszystkim są przyczyną ogromnego dyskomfortu. Co więcej, ta dolegliwość sprzyja gromadzeniu się bakterii oraz zakażeniom. Żeby uniknąć nieprzyjemnego schorzenia, warto opanować prawidłową technikę obcinania paznokci.

Przyczyny wrastających paznokci

Wrastające paznokcie mogą powstawać z różnych przyczyn. Czasami są to powody od nas niezależne, innym razem błędy, które można łatwo skorygować. Do najczęstszych przyczyn wrastania paznokci zaliczane są:

  • nieprawidłowa technika skracania paznokci,
  • deformacje ortopedyczne,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • źle przeprowadzony zabieg chirurgiczny,
  • noszenie źle dopasowanego obuwia,
  • sucha skóra stóp,
  • nadmierna potliwość stóp.

Jak prawidłowo obcinać paznokcie?

Żeby uniknąć problemu wrastających paznokci, należy dbać o prawidłową technikę obcinania. Jak skracać paznokcie, żeby nie przyczynić się do ich wrastania? Najlepiej zacząć do kąpieli lub wymoczenia stóp w wodzie z dodatkiem soli. Ten zabieg zmiękczy paznokcie i ułatwi nam ich obcinanie. Paznokcie należy zawsze obcinać na prosto, płytka powinna mieć kształt łopatki. Do skracania paznokci powinniśmy używać specjalnych nożyczek lub obcinacza, nigdy nie należy próbować obcinać ich przy użyciu innych narzędzi. Obcięte paznokcie należy opiłować dobrej jakości pilniczkiem. Nigdy nie zapominajmy także o regularnym przycinaniu paznokci – jeśli te będą za długie, narazimy się na ich deformację i skaleczenia.

Jak zlikwidować problem wrastających paznokci?

podolog-na-pomoc-stopom

Co zrobić, jeśli już doszło do wrastania paznokci? Lepiej nie podejmować się likwidacji problemu samodzielnie, bo możemy doprowadzić do sporych powikłań. Niezbędna będzie wizyta u podologa (którego znajdziemy np. korzystając z wyszukiwarki podolodzy.pl). Lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp oceni skalę problemu i zleci odpowiednią terapię. W pierwszej kolejności dokona korekty wrastających paznokci, a następnie poinformuje nas, jak prawidłowo o nie dbać, żeby uniknąć tego problemu w przyszłości.

// https://pl.wikipedia.org/wiki/Podologia

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar
Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ