3 rzeczy, jakie należy wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych

0
1158
tabletki antykoncepcyjne
fot. pexels.com

Chcesz dowiedzieć się więcej o tabletkach antykoncepcyjnych? Może planujesz je brać albo aktualnie bierzesz? Dziś opowiemy o 3 rzeczach, jakie są związane z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych, o których należy wiedzieć.

Zobacz też: http://www.gautama.pl/jak-brac-tabletki-antykoncepcyjne/

Tabletki antykoncepcyjne nie wystarczą

Nie zawsze tabletki antykoncepcyjne są jedną metodą zapobiegania ciąży, która zapewni nam bezpieczeństwo w tej kwestii. Tabletki są skuteczne i pomocne, ale nie można pokładać w nich kompletnej skuteczności w zapobieganiu ciąży. Jedną z sytuacji, kiedy antykoncepcja w tabletkach to za mało – to przyjmowanie Izoteku, czyli bardzo silnego leku na trądzik. Ten lek zawiera substancję czynną izotretynoinę, które uszkadza płód. W czasie kuracji Izotekiem nie można zajść w ciążę i wówczas należy bardzo mocno dbać o to, aby w przypadku regularnego współżycia – dobrze się zabezpieczyć i nie planować ciąży. Wielu lekarzy zapobiegawczo przepisuje tabletki antykoncepcyjne w czasie kuracji, ale wówczas same tabletki mogą nie wystarczyć i należy wesprzeć się wkładkami lub prezerwatywami.

Tabletki antykoncepcyjne jako sposób na ustabilizowanie hormonów

Wielu ginekologów przepisuje antykoncepcję w tabletkach pacjentkom, które mają problemy z hormonami. Te problemy mogą na przykład objawiać się nieregularnymi i bolesnymi miesiączkami. Wówczas, gdy cykl menstruacyjny nie jest usystematyzowany i bardzo doskwiera to kobiecie, można przepisać takie tabletki. Ich rolą jest wówczas uregulowanie hormonów, a co za tym idzie miesiączek oraz sprawienie, że będą mniej bolesne.

Tutaj należy być ostrożnym. Czasem przepisywanie tabletek antykoncepcyjnych jest nadwyraz i nie do końca potrzebne. Przed podjęciem decyzji o przyjmowaniu takich tabletek, należy zastanowić się i skonsultować z innym lekarzem czy np. nie warto w inny sposób usprawnić gospodarki hormonalnej. Wynika to z kolejnej kwestii, o której należy wiedzieć jeśli chodzi o tabletki antykoncepcyjne, czyli ich szkodliwego działania.

Szkodliwe działanie tabletek antykoncepcyjnych

Samo przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może rzeczywiście poprawić gospodarkę hormonalną, natomiast moment ich odstawienia może być bolesny. Wynika to stąd, że u wielu kobiet odstawienie leczenia hormonalnego sprawia, że gospodarka hormonalna zaczyna wariować i może np. spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy czy innych narządów. Stąd należy pamiętać, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jest pomocne, czasem wręcz potrzebne, ale należy robić to świadomie.

Przeczytaj też: http://www.fitnesstube.pl/przepisy-na-karpia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ