Co wyznać podczas spowiedzi przedślubnej?

0
15052
spowiedź przedślubna

Ślub to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych wydarzeń w naszym życiu. Zanim przeżyjemy jeden z najwspanialszych dni, czekają nas skomplikowane przygotowania. Przygotowania obejmują wybór sali weselnej, ułożenie listy gości, wybór muzyka i potraw, szybie lub zakup sukni ślubnej, obrączek i…oczywiście, spowiedź. O ile te wymienione wszystkie wcześniej elementy nie są okraszone niezliczonymi legendami, o tyle o przygotowaniu do spowiedzi przedślubnej przeczytać można wiele. Znajdziemy wiele historii o księdzu, który dopytuje przyszłych małżonków o intymne szczegóły, umoralnia i krzyczy.. ale czy to naprawdę jest możliwe?

Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie, nawet najbardziej nieprawdopodobne i  popularne mity odnośnie spowiadania się przed ślubem.

spowiedź przedślubna

 

  1. Trzeba wyspowiadać się dwukrotnie

Prawda. Pierwszy raz będzie to spowiedź po tzw. zapowiedzi przedślubnej. Druga spowiedź pary następuje zaraz przed ślubem. Jest to zwykle 1 lub 2 dni. Celem takiego stanu rzeczy  jest dążenie do zachowania “stanu łaski uświęcającej”, w której przyszli małżonkowie oboje powinni być do otrzymywania sakramentu małżeństwa. I oczywiście w obu przypadkach należy otrzymać pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie spowiedzi.

  1. Spowiedź ma swoje warunki.

Prawda. Cała spowiedź przedślubna powinna składać się z poszczególnych etapów: rachunku sumienia, żalu za grzechy, mocnego postanowienia poprawy, spowiedzi ze szczerego serca i zadośćuczynienia w postaci pokuty. Każdy z etapów spowiedzi jest szczególny i rządzi się swoimi prawami. Przykładowo: rachunek sumienia to w gruncie rzeczy spowiedź generalna – czyli spowiedź, która obejmuje cały przebieg naszego dotychczasowego życia.  Można również nauczyć się specjalnej modlitwy wypowiadanej przy spowiedzi, którą odmawia się zaraz przed rachunkiem sumienia i przystąpieniem do spowiedzi przedślubnej.

  1. Tekst spowiedzi przedślubnej różni się od innych spowiedzi.

Fałsz. Tekst spowiedzi nie zmienia się. Nawet w przypadku spowiedzi przedślubnej, jej schemat i przebieg jest dokładnie taki sam jak w każdym innym przypadku spowiedzi w kościele katolickim. Warto jednak w konfesjonale zaznaczyć iż jest to spowiedź przedślubna, by ksiądz wystawił nam odpowiednie zaświadczenie o spełnieniu tych warunków.

  1. Podczas spowiedzi muszę powiedzieć o wszystkim.

Prawda i fałsz jednocześnie. To na tym etapie spowiedzi tworzą się największe mity i jednocześnie strach przed niepochlebną oceną i zwierzeniem się z grzechów kapłanowi. Wiele przyszłych małżonków nie wie, lub nie jest pewnych, co powinni powiedzieć i co kapłanowi wyznać. Jednym z podstawowych zagadnień poruszanych na spowiedzi przedślubnej jest seks przedmałżeński. Prawda jest jednak taka, iż wszystko w tym przypadku zależy od księdza, na którego trafimy przy spowiedzi. Radykalny ksiądz zapewne wyrazi swoją dezaprobatę w sposób dotkliwy, czyli tak, jest to możliwe że usłyszymy werbalną naganę, nie mniej jednak takie sytuacje nie zdarzają się w dzisiejszych czasach często. Dlatego, najlepszym wyjściem jest po prostu nastawienie się i przygotowanie na usłyszenie kilku słów ewentualnej krytyki.
Kolejnym zagadnieniem jest wspólne mieszkanie przyszłej pary młodej przed ślubem. Kościół katolicki nie pochwala tego typu związków. W takim przypadku też może okazać się, iż bardziej konserwatywny ksiądz nakaże Wam na czas około-ślubny zamieszkać oddzielnie, np. u rodziców lub rodziny.  Ostatnim, najbardziej delikatnym tematem jest przedmałżeńska ciąża. To temat szczególny, zwłaszcza dla przyszłej panny młodej. Warto w tym przypadku jednak zaznaczyć, że przystępując do spowiedzi przedślubnej będąc we wczesnym stanie błogosławionym nie ma obowiązku wspominać. Jest to kwestia bardzo indywidualna, ale nie trzeba się z niej zwierzać kapłanowi. Jeśli nie chcemy, nie musimy mówić tym również weselnym gościom. Jeśli bierzemy ślub w późniejszym okresie ciąży, niestety większość sukni nie będzie w stanie ukryć zaokrąglonego brzuszka.

  1. Spowiedź jak obowiązkowa.

Prawda. Jest to element obowiązkowy przedślubnych przygotowań, jeśli para planuje wziąć ślub kościelny.

Idąc do spowiedzi z myślą, że  “strach ma wielkie oczy” należy traktować spowiedź jako szczególny krok, który zbliża nas do bardzo ważnego dnia w naszym życiu. Sytuacje w których jesteśmy oceniani zdarzają się, ale to nie powinno nas powstrzymywać czy powodować strachu. Pamiętajmy by dobrze się przygotować aby nie zaciąć się na za długo przy konfesjonale i odpowiednio nastawić – wtedy wszystko przebiegnie po naszej myśli i spowiedź nie będzie nieprzyjemną koniecznością.

Wyjątkowe znaczenie spowiedzi przedślubnej

Tak jak przed każdą inną spowiedzią,  należy wykonać rachunek sumienia. Jednak w takim przypadku, przyjęcie sakramentu pokuty przed zawarciem związku małżeńskiego ma symbolizować oczyszczenie przyszłych małżonków, przed wejściem na wspólną drogę we wspólnocie kościoła.  Jest to również zapewnienie, że przyszła nowopowstała rodzina będzie zachowywać katolickie obyczaje i w tej wierze wychowa przyszłe potomstwo.

[Głosów:22    Średnia:2.3/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ