Crossfit – na czym polega i do kogo jest skierowany?

0
1854
Crossfit

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy słowo  “crossfit”. Czym właściwie jest to zjawisko i dlaczego jest tak popularny? Jest to stosunkowo młody rodzaj aktywności fizycznej. Crossfit wymyślony i spopularyzowany został na początku XXI wieku. Jednak pomimo swojego krótkiego stażu na sportowym rynku w Polsce i na świecie, już teraz wiedzie prym wśród zajęć fitness czy na sportowych kanałach youtube.

Dlaczego jest popularny? Na czym polega? Kto może rozpocząć trening?

Specjalnie dla Was, w tym poniższym artykule postanowiliśmy zebrać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zajęć crossfitu, tak byście mogli jak najlepiej poznać i zrozumieć jego fenomen.

Co to jest CrossFit?

Jest to specjalny rodzaj treningu funkcjonalnego, czyli treningu wzbogaconego o intensywne i zróżnicowane ćwiczenia. Każde z nich ma za zadanie wzmocnić i rozbudować masę mięśniową ćwiczącego. Poprzez różnorodność ćwiczeń mamy tutaj na myśli zarówno elementy wykonywane podczas poszczególnych ćwiczeń jak i samą ilość powtórzeń w seriach. Dlatego bardzo często takie treningi crossfitowe noszą miano treningów “nieprzewidywalnych” . Nie ma tutaj bowiem jednego, konkretnego schematu czy żadnych podstawowych ćwiczeń obowiązkowych. Wykorzystywany jest zarówno sprint, podnoszenie ciężarów czy elementy akrobatyki. Wszystkie te elementy są równorzędnymi częściami składowymi opisywanego treningu.

Co za tym idzie crossfit jest niezwykle uniwersalny. Możemy ćwiczyć go w domu, w parku, na boisku czy w grupach na siłowni. Wszystko zależy od tego, jakie ćwiczenia do wykonania treningu wybierzemy i który z proponowany treningów wyda nam się najciekawszy, czy najbardziej będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Jak już pewnie zauważyliście CrossFit opiera się na indywidualnych preferencjach i możliwościach. Co ciekawe, dotyczy to również czasu, który chcemy przeznaczyć na wykonywanie ćwiczeń. Intensywny trening przeprowadzony razem z rozgrzewką może trwać nawet poniżej 20 minut, a pomimo tego jego  rezultaty będą zauważalne. Nie potrzebujemy też do jego wykonywania żadnego specjalistycznego sprzętu, ponieważ brzuszki, podskoki czy przysiady nie wymagają rozbudowanej domowej siłowni. Chyba że jesteście zagorzałymi fanami skakanki, sztangi, hantli czy piłki lekarskiej. W każdym przypadku, każdy uczestnik zajęć crossfit na pewno znajdzie i ułoży spersonalizowany plan treningowy pod siebie.

Crossfit
Crossfit

Dla kogo jest CrossFit?

Brzmi to wszystko bardzo zachęcająco, prawda? Założę się, że w tym momencie większość z Was pomyślała o tym, że właśnie w końcu znalazła sport idealny dla siebie. No cóż, trzeba tutaj jednak jasno zaznaczyć, że crossfit nie jest treningiem odpowiednim dla każdej osoby. To zwłaszcza ze względu na swoją ogromną intensywność ćwiczeń.. Nie oznacza to oczywiście, że tylko zawodowi sportowcy czy zawodnicy wyczynowi mogą uczęszczać na tego typu treningi. Tak duża elastyczność w doborze czasu i rodzaju ćwiczeń pozwala na pewne modyfikacje, z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, w takim przypadku idealnym rozwiązaniem dla ciebie będzie zwiększona liczba ćwiczeń typu cardio, z utrzymaniem tętna na poziomie 60-70% tętna maksymalnego. Przy odchudzaniu, nie dość, że trening typu CrossFit zmniejszy naszą wagę, to również wyreguluje gospodarkę hormonalną. Wspomoże np. wytwarzanie insuliny, dzięki czemu szybko zwalczycie ataki głodu i nie utyjecie.

Jeśli za cel obierasz poprawienie kondycji- wybierz wszelkie naprzemienne treningi, lub treningi interwałowe o zmiennej intensywności. Wybierz takie zwłaszcza z udziałem treningów typu cardio. które wzmacniają układ oddechowo- krążeniowy. Dzięki odpowiednio dobranym zestawom ćwiczeń zwiększy się pojemność waszych płuc oraz kurczliwość serca, przez co poprawi się ogólna wydolność organizmu .

Jeśli ćwicząc chcesz się przede wszystkim zrelaksować – endorfiny wytwarzane podczas intensywnego treningu zdecydowanie poprawiają nasze samopoczucie i pozwalają skupić się na czymś innym, niż praca i inne stresujące elementy dnia codziennego. TO świetny sposób na odreagowanie i oderwanie się od codzienności.

Jak to bardzo często w naszym życiu bywa – jest też również druga strona opisywanego “medalu”. CrossFit nie jest treningiem dla każdego, ponieważ istnieje sporo przeciwwskazań do wykonywania CrossFitu. Proponujemy zrezygnować z niego, zwłaszcza w przypadkach kiedy doskwierają nam kontuzje czy urazy powypadkowe. Co więcej, niewskazane są przy przebytych wszelkich chorobach dotyczących niewydolności krążeniowo- oddechowej (np. nadciśnieniu) lub osteoporozie. Te choroby nie są dobrym kompanem do ćwiczeń crossfit – tak samo jak bardziej banalne przeziębienie czy wysoka gorączka.

Jak zacząć przygodę z crossfitem?

 

W Twojej okolicy na pewno odbywają się takie zajęcia. Wybierz klub fitness lub dedykowany Cross Box. Możesz zapisać się na dedykowane zajęcia w grupach i ćwiczyć z innymi uczestnikami. To podnosi morale i pozwala zachować motywację do ćwiczeń. Aby uzyskać maksymalne efekty,trening Crossfit możesz również skonsultować z trenerem personalnym, który dobierze odpowiedni do oczekiwań zestaw ćwiczeń.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ