Czy dieta bezglutenowa to dobry pomysł?

0
490
Czy dieta bezglutenowa to dobry pomysł

Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszy się dieta bezglutenowa, czyli system żywienia oparty na produktach pozbawionych glutenu. Kiedy warto ją stosować? Czy dieta bez glutenu ma w ogóle sens dla zdrowych osób?

Dla kogo dieta bez glutenu?

Dieta pozbawiona glutenu coraz częściej jest wyborem, ale dla niektórych to konieczność. Niektóre osoby cierpią na celiakię lub alergię na gluten i muszą żyć bezglutenowo. Po spożyciu produkty z glutenem czują się źle i pogarsza się ich komfort. Wiele osób jednak wybiera na co dzień produkty bezglutenowe, ponieważ niektórzy dietetycy czy trenerzy uważają, że spożywanie takich artykułów spożywczych pozwala poprawić swoje zdrowie, ale przede wszystkim wyniki w sporcie.

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Jeśli ktoś chce żyć bezglutenowo, musi na co dzień wybierać produkty bez glutenu. Taka dieta to nic innego jak system żywienia oparty na braku jednego składnika. Warto zauważyć, że jest to dieta na całe życie, a produkty bez glutenu można spożywać bez przerw. Wbrew pozorom zmiana diety nie jest taka trudna – przede wszystkim na początku należy kupić chleb, mąkę i makaron. Dzięki tym artykułom można spokojnie przygotować śniadania, kolacje, wiele dań obiadowych, a także desery.

Gluten – co to jest?

Co warto wiedzieć o glutenie? Gluten to składnik, który znajduje się w niektórych produktach spożywczych. Jest to substancja, która uczula ludzi. Jak pokazują statystyki, nawet 15% Polaków może cierpieć ze względu na celiakię bądź alergię na gluten i musi wybierać na co dzień takie rozwiązania jak produkty bez glutenu. Niestety, tego typu dolegliwości wymagają zmian, które muszą być koniecznie wprowadzone i należy ich przestrzegać do końca swojego życia. Nie jest to dzisiaj jednak nic trudnego – wystarczy wybierać produkty bezglutenowe, które można zakupić w sklepach stacjonarnych oraz w internecie np. na stronie organic24.pl. Wiele osób zastanawia się, czy można przejść na taką dietę będąc zdrowym? Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nie ma bowiem wystarczającej ilości badań, które potwierdziłyby przypuszczenia wielu trenerów i sportowców, z których wynika, że produkt bezglutenowy w codziennym jadłospisie poprawia nie tylko zdrowie, ale również i wyniki w sporcie. Warto również jednak zaznaczyć, że wielu lekarzy uważa, że gluten to składnik, który jest niezbędnym elementem dla zdrowego organizmu, dlatego też zdrowe osoby, czyli takie, które nie chorują na celiakię lub alergię, powinny spożywać standardowe artykuły i nie powinni ich zamieniać na produkt bezglutenowy. Osoby zastanawiające się nad zmianą diety powinny skonsultować się ze swoim lekarzem, a także udać się do dietetyka. Specjaliści udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania, rozwieją wszystkie wątpliwości, a także doradzą w razie potrzeby.

Sklep bezglutenowy

Gdzie kupować produkty bez glutenu? Artykuły spożywcze pozbawione glutenu można zakupić w zwykłych sklepach i marketach, gdzie znajduje się dział z jedzeniem. Warto jednak wiedzieć, że liczy się także jakość tychże produktów – w tym wypadku najlepiej zdecydować się na sklep bezglutenowy z ekologicznymi produktami, które mają znakomity wpływ na ludzkie zdrowie. Do bezglutenowych artykułów spożywczych zalicza się: owoce, warzywa, mięso, orzechy, ziemniaki, kukurydza, fasola, soja, proso, tapioka, gryka, soczewica, maniok, amarantus, sorgo, teff czy kuskus. Warto zauważyć, że do produktów bezglutenowych zalicza się także te artykuły, które zawierają maksymalnie 20 miligramów glutenu na kilogram artykułu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ