Dancehall – najbardziej zmysłowy taniec świata

0
2439
Dancehall

Dancehall, czyli najpopularniejszy „taniec ulicy” przywędrował do nas wprost z gorącej Jamajki. Wywodzący się z muzycznego nurtu o tej samej nazwie energetyczny taniec (który z kolei wyodrębnił się z nurtu reggae) w bardzo krótkim czasie podbił serca zarówno tancerzy amatorów
jak i profesjonalistów na całym świecie. Ze względu na jego niesłabnącą popularność, wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom kolejnych rzesz kursantów pragnących nauczyć się tańczyć dancehall, również polskie szkoły tańca od niedawna włączyły go do swojej oferty zajęć.

Kolejna chwilowa moda czy może nawet sposób na życie? Sprawdźmy to!

Wbrew pozorom, zmysłowy i energetyczmy dancehall, wcale nie jest zaskakującym odkryciem ostatnich lat, ani trendem wykreowanym na potrzeby współczesnych teledysków raperów. I chociaż większej ilości osób nieobeznanym z tym stylem tanecznym może on kojarzyć się tylko z „kręcącymi pupami” półnagimi tancerkami, czyli wykonującymi tzw figurę booty shake. W rzeczywistości dancehall składa się z kilkuset skomplikowanych kroków i figur. I ta liczba kroków wciąż rośnie. Wbrew pozorom, znaczna część kroków dancehallu dedykowana jest mężczyznom. Ale nie jest to jedyny powód, dla którego uproszczenie dancehallu do dziewczyn potrząsania pośladkami jest zbyt dużym i krzywdzącym uogólnieniem. Chociaż prawdą jest, że kultura i cała otoczka dancehallu adorouje kobietę, eksponuje jej ciało, podkreśla ruchy, zmysłowość. I nie bez przyczyny jest znane na Jamajce, ojczyźnie tego zmysłowego tańca popularne określenie „Dancehall Queen”, zarezerwowane tylko dla najlepszych i najzdolniejszych tancerek.

Dancehall

Kiedy powstał dancehall?

Oficjalna historia tego tańca zaczyna się w latach 70. ubiegłego wieku. Wtedy to omawiany styl tańca dancehall  wyewoluował i wyodrębnił się jako osobny nurt z jamajskich tańców tańczonych na ulicach oraz miejscach, gdzie grupowali się i bawili młodzi ludzie. Dancehall usamodzielnił się, nabrał unikalnych, swoistych i rozpoznawalnych elementów. Taniec ten nierozerwalnie łączy się z wyspiarską kulturą oraz nastrojami społecznymi panującymi ówcześnie na Jamajce. Wtedy ten rodzaj tańca stał się dla młodych ludzi sposobem ucieczki od problemów. Był sposobem uwolnienia ciała i umysłu, nieskrępowanej, młodzieńczej i nieposkromionej ekspresji, okazją dla wielu osób do wyrażenia siebie i zaakcentowania swojej tożsamości, z jednoczesnym zaznaczeniem odrębności – każdy tańczył według własnego „flow” a nawet z czasem wymyślał nowe kroki. Z tego powodu dancehall jako taniec nie oznacza zwykłych pląsów w rytm skocznej muzyki, ale niesie ze sobą jasny, czytelny przekaz – pragnienie jamajskiej wolności, radzenie sobie z trudami codzienności i problemami w konstruktywny, społecznie akceptowany sposób. Dla młodych ludzi był powodem, aby mimo niesprzyjających okoliczności dorastania czy trudnych realiów życia, dalej cieszyć się zyciem.

Kto może tańczyć dancehall?

W zasadzie ograniczeń i przeciwskazań do jego tańca jest brak. Idea dancehallu zakłada, że tańczyć go może, a także powinien tańczyć każdy. W tym przypadku akurat  bardziej niż wiek, płeć, budowa ciała czy predyspozycje i doświadczenie taneczne ważnym jest, aby poczuć ducha i naturę energetycznego dancehallu. Nam, słowianom przyzwyczajonym do skupiania się w tańcu na melodii, w tym przypadku akurat może być nieco trudniej opanować kroki, z jakimi Jamajczycy zdają się już przychodzić na świat – mówi się, że mają rytm i flow we krwi. Ale tak jak w przypadku innych tańców,  na ogół to kwestia nabrania wprawy i złapania odpowiedniego „feelingu” w tańcu. Tutaj bardzo ważny jest rytm muzyki – beat i charakterystyczne bębny, których  dźwięki tańczący dancehall podkreślają dynamicznymi ruchami miednicy, bioder, klatki piersiowej oraz ramion. W tym tańcu obecne są charakterystyczne „shake’i” klatką piersiową lub pupą, różnego rodzaju krążenia i falowania.

Jak tańczyć dancehall?

Dancehall przez większość czasu tańczy się na lekko ugiętych nogach, miękkich kolanach i w lekkim rozkroku. Jako forma pracy nad własną samooceną, dancehall może być doskonałą propozycją dla kobiet mających problemy z nieśmiałością czy niskim poczuciem własnej wartości. Ruchy i kroki wykonywane charakterystyczne dla kobiet w dancehallu bardzo mocno akcentują ich zmysłowość i niezawodnie podkreślają wszystkie atuty tańczącej. Dzięki temu może ona poczuć się pewniej, nabrać większej śmiałości nie tylko na treningach, ale także poza salą  taneczną. Poza tym, dancehall jest tańcem wysoce „użytkowym” . Zdobyte na sali treningowej doświadczenie i ciekawe kroki można z powodzeniem zaprezentować na imprezie lub w klubie. Regularne, dosyć kondycyjnie wymagające treningi wyrzeźbią sylwetkę, nadadzą ruchom precyzję i większą płynność.  Do tego gorąca, podszyta zmysłowym erotyzmem choreografia oraz  wzrastająca z zajęć na zajęcia świadomość własnego ciała, bardzo szybko z każdej „szarej myszki” mogą niepostrzeżenie uczynić prawdziwą, pewną siebie i przebojąwą jamajską „Dancehall Queen”.

 

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ