Dieta 8-godzinna – na czym polega?

0
3095
Dieta 8-godzinna

 

 Autorami diety 8-godzinnej zostali David Zinczenko i Peter Moore. Jej szczegółowe zasady opisali w swojej książce, która bardzo szybko stała się światowym bestsellerem. Według jej autorów, dieta 8 godzinna jest to sprawdzony, bezpieczny i skuteczny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. To wszystko bez liczenia kalorii i zwracania uwagi na to, ile posiłków się je. Twórcy diety 8 godzinnej zapewniają, że w ciągu tygodnia jej stosowania można schudnąć nawet do 5 kg. Czy to możliwe? Przez takie zapewnienia, wielu ludzi zaciekawił ten sposób żywienia, ale na czym on właściwie polega? Czym jest dieta 8-godzinna?

Dieta 8-godzinna

Zasady diety

Główną i nadrzędną zasadą diety ośmiogodzinnej jest to, że w ciągu całego dnia posiłki można jeść tylko przez 8 godzin. Przez pozostałe 16  godzin należy powstrzymać się od spożywania jedzenia. Dzięki temu nasz organizm zyskuje dużo więcej niż zwykle czasu na regenerację, strawienie spożytych w ciągu dnia posiłków oraz prawidłowe spalenie dostarczonych mu kalorii. Dzięki temu również możliwe jest efektywniejsze usunięcie zalegających w organizmie toksyn.

Określona godzina rozpoczęcia diety ośmiogodzinnej jest sprawą indywidualną. Dzięki temu każdy może dopasować ją do siebie i swojego stylu życia. Ważne jest tylko to, aby zmieścić się z posiłkami w ośmiu godzinach. Czyli przykładowo: jeśli pierwszy posiłek w ciąg dnia – śniadanie – zjemy o godzinie 10, to dalej możemy jeść kolejne posiłki tylko i wyłącznie do godziny 18. Zgodnie z zasadami diety, po tym czasie następuje już całkowity zakaz spożywania posiłków. W trakcie dalszego „postu”, czyli powstrzymywania się od jedzenia, przez kolejne 16 godzin dozwolone jest jedynie picie dużej ilości wody oraz niesłodzonej kawy i herbaty. W diecie ośmiogodzinnej bezwzględnie zakazane jest spożywanie napojów gazowanych, soków, alkohol i przetworów mlecznych. Jednak nie tylko w okresie 16 godzin postu, ale tez w ciągu całego dnia należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu – optymalna dla organizmu dawka wody to 2 litry.

Autorzy diety  ośmiogodzinnej zalecają, by możliwie jak najbardziej opóźniać pierwszy posiłek i nie jeść go o zbyt wczesnej porze. To zapobiegnie powstaniu sytuacji, w której zakaz spożywania kolejnych posiłków nastąpi już w połowie dnia.

Ale co zrobić kiedy po wstaniu z łóżka doskwiera nam głód?

Wtedy zgodnie z zasadami diety wystarczy wypić ciepłą kawę lub herbatę. Wypełnią one nasz żołądek i przez pewien czas zniwelują uczucie głodu. Twórcy diety, Zinczenko i Moore, także zalecają aby przed pierwszym posiłkiem dnia wykonać 8 minutowy trening.  Tu jednak wcale nie chodzi tu o wyciskanie sztangi czy skomplikowane ćwiczenia siłowe. Wystarczy spokojny spacer, skłony, wymachy rąk i nóg lub poranne ścielenie łóżka, a nawet szybkie sprzątanie. Według nich, takie kilka minut „treningu” dziennie wystarczy, by utrzymać organizm w dobrej kondycji i wspomóc efekty diety.

Jesz ile chcesz i co chcesz

Twórcy diety ośmiogodzinnej zapewniają, że przestrzegając regulowanego nią spożywania posiłków w ciągu dnia, wcale nie trzeba liczyć kalorii. Dzięki temu można jeść tyle jedzenia, ile się chce, bez żadnych dodatkowych ograniczeń. Dodatkowo, twórcy wcale nie wykluczają spożywania zabronionych w innych dietach niezdrowych i wysoko przetworzonych pokarmów. Nie oznacza to jednak wcale, że przez osiem godzin w ciągu dnia można napychać się do woli niezdrowymi daniami typu fast-food czy słodyczami. Pomimo faktu, że w diecie ośmiogodzinnej nie ma całkowitego zakazu spożywania przekąsek takich jak kaloryczne solone orzeszki czy czekolada, autorzy nie zalecają ciągłego wybierania wysoko przetworzonych produktów.  Będzie tak dlatego, ponieważ w ten sposób nie uzyska się pożądanego efektu odchudzającego, oraz dodatkowo nasz organizm nie zostanie odpowiednio odżywiony, bo nie zostaną mu podane potrzebne składniki odżywcze. Najlepiej jest wtedy wybierać dobrej jakości, organiczne lub niskoprzetworzone pokarmy, które są zdrowe i bogate w cenne wartości odżywcze. Ilość spożywanych posiłków w ciągu dnia będzie w takim przypadku również sprawą indywidualną. Można zjeść od dwóch do pięciu posiłków w ciągu dnia, zachowując dowolne odstępy czasowe, byleby tylko zmieścić się w zaplanowanych ramach ośmiu godzin.

Żeby cieszyć się z efektów diety ośmiogodzinnej nie trzeba przestrzegać tego sposobu odżywiania się codziennie. Wtedy wystarczą nam minimum trzy dni w tygodniu trzymania diety ośmiogodzinnej. To dobra informacja dla tych, którzy mają problem z utrzymaniem diety na dłużej.

Pamiętajmy jednak, że skuteczność diet będzie w dużej mierze zależeć od jakości spożywanego pożywienia. Warto sięgać po lekkostrawne dania oraz zwiększyć ilość surowych owoców i warzyw w diecie. Razem ze zmniejszoną liczbą kalorii, organizm dostanie odpowiednią ilość składników odżywczych. Dzięki temu nawet na diecie będziemy się cieszyć dobrym, stabilnym samopoczuciem i nie będziemy narażeni na napady wilczego głodu, czy chęć sięgnięcia po uzależniający cukier i słodycze.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ