Domowe sposoby na bóle menstruacyjne

0
1793
domowe sposoby na bóle menstruacyjne

 

Bóle menstruacyjne są niestety nieodłącznym elementem kobiecych cyklów. Wiele kobiet opisuje swoje bóle menstruacyjne jako trudne do zniesienia, albo wręcz uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Nie ma w tym cienia przesady, zważywszy, że bóle menstruacyjne bywają określane jako porównywalne do bólów, jakie kobieta odczuwa podczas porodu. Jeśli jednak cierpienia związane z comiesięcznym krwawieniem są tak intensywne, że doprowadzają do omdleń czy gwałtownych wymiotów, bądź wykluczają kobietę na kilka dni z normalnego funkcjonowania, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Kiedy zaś te kobiece dolegliwości są po prostu mówiąc przykre i uciążliwe, możemy spróbować sprawdzonych, domowych sposobów na bóle menstruacyjne.

Czy pomogą okłady?

Przeciętna kobieta, zapytana o jej domowy sposób na radzenie sobie z bólem menstruacyjnym najpewniej wskaże na gorące okłady na brzuch z wykorzystaniem termoforu, lub gorącą kąpiel. W rzeczywistości jednak, takie działania mogą dodatkowo nasilić krwawienie, a w niektórych przypadkach nawet wręcz zintensyfikować doznania bólowe i wydłużyć czas trwania miesiączki. Niemniej, są jednak panie, którym ciepłe (ale w dalszym ciągu nie gorące!) okłady na brzuch rzeczywiście przynoszą wyraźną ulgę w dolegliwościach bólowych. Chociaż nie jesteśmy zwolennikami tak zwanych „testów na żywych organizmach”, w tym miejscu zachęcamy każdą z was do ostrożnego wypróbowania tej metody na sobie. Zróbcie to jednak tylko pod warunkiem, że nie zmagacie się z problemem bardzo obfitych krwawień. W takim przypadku uzupełnieniem okładu może być dodatkowo wykonanie delikatnego masażu brzucha. Taki zabieg z wykorzystaniem lekko podgrzanej oliwy z oliwek lub eterycznych olejków może pomóc. Wybierz olejek majerankowy bądź lawendowy i zmieszaj je z oliwą. z Masaż wykonuj zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Takie domowe sposoby na bóle menstruacyjne z pewnością złagodzą dolegliwości bólowe.

Ułóż się wygodnie

Popularną strategią pomagającą znieść bóle miesiączkowe jest też leżenie na boku, ze zgiętymi nogami w tzw. „pozycji embrionalnej”. Najlepiej niech będzie połączone z wygrzewaniem się pod kocem. Możesz też położyć się na brzuchu, z nogami w rozkroku. Połącz tą pozycję ze spokojnym oddychaniem i relaksacją. Niestety,  minusem takich domowych rozwiązań na bóle menstruacyjne jest fakt, iż trudno je zastosować w pracy czy szkole. To są raczej opcje weekendowe, do zastosowania w domu. Trudno też będzie oczekiwać całkowitego uśmierzenia bólu w takim przypadku, zwłaszcza, gdy jest on bardzo ostry.

 

domowe sposoby na bóle menstruacyjne

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej

Zdaniem ginekologów i fizjoterapeutów, kobiety które są bardziej aktywne fizycznie lepiej znoszą comiesięczne dolegliwości, niż ich koleżanki o siedzącym trybie życia. Nie trzeba jednak uprawiać sportu wyczynowo, aby sobie z takimi bólami skutecznie poradzić. W większości przypadków, na ogół wystarczy stopniowo zwiększać naszą codzienną aktywność (szybkie marsze lub spacery do pracy, ćwiczenia wykonywane zwłaszcza w tygodniach poprzedzających miesiączkę. To wpłynie na kobiecy organizm, aby znacząco sobie pomóc w „tych trudnych dniach”. Gdy pojawi się miesięczne krwawienie, również nie należy rezygnować z ruchu, choć prawdopodobnie ćwiczenia to jest ostatnie, na co ma ochotę kobieta cierpiąca na bóle miesiączkowe. Nie należy całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej podczas okresu. Ulgę powinny przynieść już nawet spokojne spacery. Idź więc  w swoim tempie – nie namawiamy oczywiście do bardziej forsownych treningów na siłowni.

Ziołowa moc

Zioła to kolejny z domowych sposobów na bóle menstruacyjne. Pewne ukojenie może przynieść picie ziołowych herbatek. Wybierz napary z melisy, mięty, nagietka, a także możesz kupić herbatkę „wyspecjalizowaną”, czyli przeciwbólową i pomocną w niwelowaniu omawianych dolegliwości: napar z suszonych liści malin. Jako domowe sposoby na bóle menstruacyjne polecana jest też herbata cynamonowa lub samodzielnie wykonany napar ze świeżego imbiru. Aby napary zafunkcjonowały prawidłowo, należy włączyć je na stałe do jadłospisu jeszcze przed pojawieniem się krwawienia i nieprzyjemnych doznań bólowych. Można też zakupić gotową mieszankę specjalnie wyselekcjonowanych ziół, które mają nam pomóc przy „kobiecych” dolegliwościach. Warto zapytać o nie w sklepie ze zdrową żywnością lub w aptece.

Jakie są kolejne naturalne domowe sposoby na bóle menstruacyjne? Część kobiet na bóle menstruacyjne rekomenduje wypicie wody z ziarnami sezamu. Ziarna sezamu można wcześniej zagotować w ilości wody odpowiadającej 1 szklance, napar przestudzić nieco i wypić na raz całość. Taka praktyka będzie skuteczna, ale ponieważ napar z sezamu nasila krwawienie, powinien być stosowany przez osoby, które mają bolesne, ale raczej skąpe miesiączki. Aby dodatkowo nie nasilać nieświadomie bólu, lepiej zawczasu przed miesiączką zrezygnować z czarnej kawy, czarnej herbaty i ostrych przypraw. Także w pikantnych sosach i przekąskach takich jak np. chipsy lub ostre orzeszki.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ