Stan twoich paznokci -czy nie grozi Ci choroba?

0
2802
Stan twoich paznokci

Lakiery hybrydowe, żele, zmywanie lakieru i nakładanie nowego. Styl ombre, naklejki, french manicure… na swoje dłonie i paznokcie potrafimy poświęcić sporo czasu, często nie przyglądając się im za bardzo. To błąd, ponieważ paznokcie mówią więcej niż mogłoby się wydawać. Dziś podpowiemy wam jakie paznokcie świadczą o chorobie lub niedoborze witamin. Zwróćcie na nie uwagę, gdy następnym razem zdejmiecie tipsy czy lakier.

Stan twoich paznokci

1 Gdy paznokcie są wygięte

Kiedy Twoje paznokcie są wygięte, w podobny sposób jak wygięte są łyżeczki do kawy, możemy mówić o niedoborze żelaza, a więc o anemii. Oznacza to iż krew nie zawiera wystarczającej ilości hemoglobiny, niezbędnej do transportowania tlenu. To stan w którym najczęściej jesteśmy zmęczeni, zimno nam w stopy i ręce, odczuwamy silne bóle głowy i wysoki puls. Aby poprawić wygląd paznokci i usprawnić nasz organizm zaleca się suplementację żelazem.

2. Gdy dopadną cię wypukłe paznokcie

Najczęściej tego typu zjawisko możemy zaobserwować na paznokciach stóp. Palce stają się pałeczkowate, a więc większe w okolicach płytki paznokcia, która z kolei przypomina wypukłe szkła. Oznacza to, że cierpimy na tzw. palce Hipokratesa, a więc bardzo poważne schorzenie, które oznacza problemy z płucami (w tym rak płuc!), ale także wszelkie problemy jelitowo-żołądkowe.

3. Gdy mam żółte i grube paznokcie

Kiedy nasze paznokcie zaczynają wyglądać mało atrakcyjnie – zmieniają swój kolor, stają się grube i przebarwione to oznacza iż zmagamy się z grzybicą. Choroba tego typu rozwija się przez wiele lat i możemy nabawić się jej w sklepie obuwniczym czy na basenie. Dodatkowo bardziej podatni na grzybicę są cukrzycy i osoby z zaburzeniami krążenia. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich preparatów przeciwgrzybiczych, które jednak nie zawsze w 100% dają sobie radę z chorobą.

4. Gdy palec u stopy zmienia kolor

Kiedy zauważysz, że paznokieć (a czasami i cały palec) dużego palca u stopy zmienia kolor na siny lub czerwony, może oznaczać to iż cierpisz na dnę moczanową. Charakteryzuje się ona wysokim stężeniem kwasu moczowego w organizmie. Duży palec jest najzimniejszym punktem twojego ciała, dlatego też kryształy kwasu osadzają się właśnie tam. Później choroba może zaatakować kostkę czy kolano, dlatego obserwuj swoje stopy dokładnie.

5. Gdy paznokieć przypomina szpony

I nie, nie mówimy tu o za długich tipsach, a o znacznie pogrubionej płytce paznokcia, wydłużonej i zagiętej na końcu jak szpon. Często przy tym stanie płytka zmienia kolor na szary lub pomarańczowy. Dzieje się tak gdy paznokieć doznał poważnego uszkodzenia, a także przy dużych problemach na tle krążenia obwodowego.

6. Gdy paznokieć ma białe lub brązowe plamki

Białe plamki mogą być nieregularne, jak cętki, ale również mogą obejmować całą płytkę paznokcia. Tego typu zmiany mogą świadczyć o niedoborach wapnia, białka, ale także o łuszczycy czy poważnych chorobach na tle sercowo- naczyniowym. Gdy plamki przybierają kolor brązowo-beżowy najpewniej zażywamy za dużą ilość nikotyny, albo mamy uczulenie na jakieś leki podawane doustnie ( np.na cygnolinę).

7. Gdy zauważysz bruzdy

Poprzeczne bruzdy w kształcie półksiężyca to poważny alarm dla twojego organizmu. Najczęściej oznacza to iż twój organizm jest niedożywiony albo zmaga się z poważnym schorzeniem na tle neurologicznym. Często też pojawiają się przy egzemach i łuszczycy. W takim przypadku najlepiej od razu udać się do lekarza i specjalisty.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ