Zapalenie pęcherza moczowego – zapobieganie i leczenie

0
1581
zapalenie pęcherza moczowego

Według statystyk, zapalenie pęcherza moczowego 10 razy częściej przytrafia się właśnie kobiecie. Szacuje się, iż co druga kobieta, przynajmniej raz w życiu, cierpiała na taką nieprzyjemną przypadłość, natomiast połowa z tej grupy doświadczyła uciążliwych, nawracających objawów. Mowa tutaj oczywiście o zapaleniu pęcherza moczowego. Dzisiaj weźmiemy na tapetę tą wstydliwą, bolesną infekcję. W tym artykule  postaramy się podpowiedzieć wam, co należy zrobić, aby zapobiegać lub zmniejszać towarzyszące tej chorobie objawy.

O co chodzi z tym pęcherzem?

No właśnie, czy wiecie, skąd w ogóle bierze się zapalenie pęcherza moczowego? Odpowiemy najprościej jak można: wynika z kobiecej anatomii. Cewka moczowa u kobiety jest bardzo krótka. Jest  4 do 5 razy krótsza niż u mężczyzn, a więc bardziej delikatna i wrażliwa! Dodatkowo jej ujście sąsiaduje bezpośrednio z wejściem do pochwy i odbytem, gdzie znajduje się bardzo wiele drobnoustrojów, bakterii a nawet grzybów. To one właśnie one najczęściej powodują stany zapalne cewki moczowej  i wszelkie nieprzyjemne objawy. Najczęstszymi winowajcami tej choroby są  pałeczki okrężnicy,  które co ciekawe, na co dzień naturalnie bytują w naszym organizmie.

Nie siadaj na zimnym, bo złapiesz wilka!

Słowa babci zawierają  sporo prawdy: warto o tym pamiętać, że infekcje możemy złapać poprzez przechłodzenie pęcherza. Dlatego niewskazane jest siadanie na zimnych murkach, kamieniach, noszenie za długo mokrego stroju kąpielowego czy zbyt cienkie rajstopy noszone zimą. Często również wychłodzone stopy mogą być przyczyną przechłodzenia pęcherza!  Wszystkie te zjawiska są wyjątkowym zagrożeniem dla naszego zdrowia dróg moczowych. To samo tyczy się częstych kontaktów seksualnych, zwłaszcza bez bez użycia prezerwatywy. One narażają nas na bardzo łatwe i szybkie przedostanie się bakterii  z okolic odbytu i rozwój niepożądanej infekcji.

Bardzo często do infekcji pęcherza moczowego przyczyniają się również stosowanie kuracji antybiotykowej lub antykoncepcja hormonalna. Te rodzaje farmaceutyków często działają wysuszająco na okolice narządów płciowych i błon śluzowych pochwy, dzięki czemu stają się one wrażliwsze na rozwój infekcji i chorobotwórczych drobnoustrojów. Taka wzmożona aktywność bakterii w tym regionie może rzutować również na rozwój nieporządanej infekcji pęcherza moczowego.

zapalenie pęcherza moczowego

A jak się leczyć?

Kiedy niestety dojdzie już do zakażenia i pojawienia się infekcji pęcherza moczowego, należy niezwłocznie zacząć działać. Jest kilka domowych sposobów, które powinny pomóc w walce z chorobą. Przede wszystkim skupcie się na tym, aby:

  • pij większą ilość wody.  W okresie trwania choroby wypijaj nawet więcej niż 3 litry, aby przyśpieszyć proces wypłukiwania wszystkich złych bakterii z organizmu. Aby łatwiej przyjąć taką ilość wody, możesz  dodać do niej odrobinę cytryny, ale staraj się w tym okresie unikać picia herbaty czy kawy.

 

  • w walce z infekcją pęcherza moczowego wesprzyj się ziołami takimi jak np. pokrzywa – są one moczopędne i łagodzą ból i wspomagają leczenie infekcji.

 

  • Dobrze się wygrzej – najlepiej za pomocą ciepłej kąpieli albo włożonego pod kołdrę termoforu. Ciepło przyspiesza leczenie infekcji pęcherza moczowego, dzięki poprawieniu ukrwienia błon śluzowych.

 

  • ogranicz seks w trakcie trwania choroby – zbliżenia wydłużają proces leczenia, dodatkowo, możesz zarazić bakteriami swojego partnera. Wstrzymajcie się z seksem do czasu całkowitego wyleczenia zapalenia pęcherza moczowego.

Warto jednak pamiętać iż w walce z bakteriami i zapaleniem pęcherza moczowego niezbędne jest wprowadzenia równoległego leczenia farmakologicznego. Może się oczywiście okazać, że za infekcja leczona za pomocą domowych sposobów złagodzi się i objawy ustąpią… po czym bardzo szybko powrócą ze zdwojoną siłą. Dlatego internista do leczenia zapalenia pęcherza moczowego może przepisać nawet antybiotyki, które w 100% pomogą nam pozbyć się wszystkich drobnoustrojów chorobotwórczych. Wszelkie niepokojące objawy należy konsultować ze swoim lekarzem specjalistą, konieczna może być również wizyta u ginekologa.

A jak się chronić?

Przede wszystkim, zapamiętaj że nawet całkowite ustąpienie objawów nie oznacza bycia w 100% zdrowym. Dlatego w momencie rozpoczęcia leczenia zapalenia pęcherza moczowego, nie przerywaj go po pierwszej poprawie, lub nie skończ go szybciej niż zalecił twój lekarz. To może się bardzo źle skończyć!

Przerwanie leczenia zbyt szybko spowoduj tyulko nawrót choroby, a w skrajnym przypadku nawet zakażenie nerek. Dodatkowo pamiętaj w tym czasie o odpowiednim stroju i bawełnianej, przewiewnej bieliźnie, w zależności od pory dnia i roku. Zwróć uwagę na zachowanie odpowiedniej higieny, nie używaj również za często perfumowanych wkładek higienicznych oraz zachowaj szczególną ostrożność podczas korzystania z toalet publicznych. W  okresie ciąży i u kobiet po menopauzie, ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza moczowego się zwiększa, dlatego zwłaszcza w tym okresie szczególnie uważaj na wszystkie powyżej wymienione elementy.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ