Rower dla każdego

0
299603
Rower dla każdego

Coraz częściej i chętniej jeździmy na rowerach. Niektórzy z nas dwukołowe pojazdy traktują czysto sportowo, dla innych stanowią one środek codziennej komunikacji, ułatwiający dojazdy do pracy czy też popołudniowe zakupy. 

Nowy czy używany?

Wejście w świat rowerowych przygód jest stosunkowo proste. Sama jazda wymaga wprawdzie nauki, lecz nawet jeśli nie opanowaliśmy tej sztuki, będąc dzieckiem, to bez problemu zrobimy to również w starszym wieku. Jeśli natomiast kiedykolwiek jeździliśmy, to nawet jeżeli przytrafiła nam się dłuższa przerwa, bez problemu przypomnimy sobie podstawy. W końcu powiedzenie “tego się nie zapomina jak jazdy na rowerze” nie wzięło się z przypadku. Oczywiście zarówno do odświeżenia, jak i rozwoju umiejętności potrzebny będzie sprzęt. Tu mamy sporo opcji, z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od preferencji czy też zasobności portfela.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy jazda z wiatrem we włosach stanie się naszą pasją, to warto zwrócić uwagę na rowery używane. Znajdziemy je zarówno na popularnych serwisach aukcyjnych i sprzedażowych, jak i w sklepach stacjonarnych. Wybór pojazdu z drugiej ręki może być też atrakcyjną alternatywą dla tanich rowerów oferowanych przez supermarkety i popularne sieci handlowe. W przypadku tych ostatnich niska cena to niejednokrotnie jedyny atut, a nowy nabytek, zamiast zachęcić do aktywności na świeżym powietrzu, potrafi skutecznie do niej zrazić. Niezależnie od wybranej opcji na zakupy warto wybrać się z doświadczonym rowerzystą, który zwróci uwagę na pozornie nieistotne, ale znaczące podczas późniejszej eksploatacji szczegóły. 

Ważne kwestie eksploatacyjne

Przed wyborem roweru warto zastanowić się nad sposobem, w jaki będziemy go użytkować, i zachować rozsądek podczas decyzji zakupowych. Początkujących cyklistów często kuszą agresywne kształty rowerów sportowych lub przeznaczonych do ekstremalnej jazdy. Szerokie opony zjazdowe wyglądają fantastycznie, jednak jeśli naszym żywiołem będą jedyne wielkomiejskie arterie, to takie rozwiązanie zdecydowanie nie będzie wygodne. Z drugiej strony próba wykorzystania typowego roweru miejskiego do trawersowania leśnych ścieżek zmęczy zarówno cyklistę, jak i sam sprzęt. 

W przypadku nowego roweru mamy podstawy, by wierzyć, że sprzęt jest sprawny i sprawdzony. Warto jednak stosować zasadę ograniczonego zaufania i przed wyruszeniem w dalszą wyprawę starannie przejrzeć mocowania i zwrócić uwagę na wszelkie nieprawidłowości, a także niepokojące dźwięki pochodzące z układu napędowego. Rower używany wymaga zdecydowanie większej troski, a część usterek może umknąć oku nawet doświadczonych rowerzystów. Dobrym przykładem są tu koła rowerowe, a dokładniej prawidłowość zaplecenia szprych. Skuteczne sprawdzenie tego elementu jest możliwe jedynie w odpowiednio wyposażonych serwisach rowerowych, warto jednak poświęcić czas na przeprowadzenie takiego badania – zależy od niego nie tylko komfort jazdy, ale też bezpieczeństwo. Ewentualna konieczność wymiany wyeksploatowanej części nie powinna być powodem do paniki. Specjalistyczne sklepy rowerowe oferują pełen asortyment komponentów umożliwiających przywrócenie pojazdu do stanu używalności lub wręcz podniesienie jego osiągów przez wymianę części na bardziej wydajne. Dobrym przykładem jest tu sklep virtualbike.pl, który nie tylko oferuje szeroką gamę produktową, ale też umożliwia szybkie i wygodne zakupy bez potrzeby wychodzenia z domu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ