Sztuki walki -jaki sport walki wybrać?

0
1763
Sztuki walki

Sztuki walki to nie tylko umiejętność zadania ataku czy samoobrony, ale także aktywna pasja, zdrowy tryb życia, szacunek dla mistrzów i podziw dla tradycji, z której się wywodzą. Zanim zdecydujesz, jakie sztuki walki wybrać i na jaki kurs się zapisać, przeczytaj nasz krótki poradnik odnośnie 3 najbardziej popularnych sztuk, które możesz wybrać. Pamiętaj, aby kierować się przede wszystkim tym, co chcesz osiągnąć zaczynając trening oraz jakie masz oczekiwania wobec danego sportu.

Warto jednak uzmysłowić sobie, że tak jak w przypadku nauki sztuk walki, kładzie się ogromny nacisk na poznanie historii sportu, oraz na nurt filozoficzny, jaki ten rodzaj sportu reprezentuje. Najlepsi sportowcy i adepci poznają nie tylko chwyty i możliwości zastosowania danej walki, ale też darzą ogromnym szacunkiem i respektują filozofię, którą dany sport ze sobą niesie. Dlatego też w naszym zestawieniu przybliżymy wam również trochę informacji związanych z filozofią sportów.

1.Boks

Boks to sztuka walki znana ludzkości już od czasów starożytności. Według odnalezionych zapisków, już w starożytnym Rzymie był sport ten był znany i rozpowszechniony wśród walecznych gladiatorów. Ówcześnie był on jednak postrzegany jako sport wybitnie brutalny i często prowadził do zgonów walczących zawodników. Współczesny sport, czyli boks w formie znanej obecnie, pochodzi z XIX wieku. Wtedy zdecydowano o używaniu przez zawodników specjalistycznych rękawic. Jest to przede wszystkim sport, który wymaga od trenujących go zawodników bardzo dużych możliwości kondycyjnych i przede wszystkim wytrzymałościowych. I oczywiście, podobnie jak w innych sztukach walki, najważniejsze jest poprawne opanowanie  podstawowych  ciosów oraz zastosowanie odpowiedniego sprzętu zabezpieczającego nasze ciało. Wobec tego boks nie należy do dyscyplin skierowanych do osób, które, które preferują tani sport i niewymagającą finansowo aktywność. Kolejną niezwykle ważną cechą boksu, o której należy powiedzieć, jest fakt, że pomaga w dużym stopniu rozładować stres i napięcie mięśniowe, oraz jego uprawianie wydziela w naszym ciele sporą dawkę endorfin. Jeśli zależy ci na szybkim spalaniu tłuszczy, wyrzeźbieniu ciała ale przy jednocześnie niskim przyroście masy, boks powinien być dla ciebie sportem idealnym.
Podczas jednego 45minutowego treningu boksu spalimy nawet do 800 kalorii!

2.Karate

Jest pradawna sztuka walki, która powstała w Okinawie, w starożytnej Japonii. Obecnie możemy wyróżnić ponad 100 istniejących stylów karate, które obowiązują i cieszą się popularnością na całym świecie. Karate jest jednym z najbardziej znanych sportów. Ze względu na liczne szczeble i poziomy umiejętności oraz pasy, które zdobywa się wraz ze wzrostem treningowych kwalifikacji. Cała walka charakterystyczna dla stylu karate, opiera się na skomplikowanej sekwencji ruchów wyłącznie ciała, bez użycia dodatkowej  broni czy skomplikowanego sprzętu. Warto w tym miejscu dodać, że karate to dziedzina przez wielu trenujących uważana za szczególny sport, poza wizualnie fizycznymi aspektami, dający możliwość również psychicznego samodoskonalenia się, a więc działającego na duchową sferę naszego życia. Karate to sport nie polegający na samoobronie czy sportowej rywalizacji, ale  przede wszystkim na odprężeniu, głębokim relaksie ciała, przy zachowaniu odpowiednich chwytów,  kroków i postaw ciała. Karate jest sportem idealnym dla osób, które chcą popracować nad swoimi mięśniami brzucha, ale też dla osób, które nie stawiają tylko i wyłącznie na aspekt walki z drugim zawodnikiem czy samoobrony. Zawodnicy trenujący karate szukają w tej aktywności czegoś więcej, niż tylko ruchu. Cały trening karate czerpie z zasad filozofii ZEN. Dzięki temu zwiększa on pewność siebie i wiarę w swoje możliwości. Z tego powodu karate najbardziej zaleca się już dzieciom, aby mogły od najmłodszych lat czerpać siłę i mądrość filozofii ZEN, oraz rozwijać koncentrację. Jeden trening karate spali do 800kcal.

Sztuki walki

  1. Judo

To szczególna sztuka walki, która powstała dzięki Japończykowi – Jigoro Kano. Człowiek ten już w wieku 22lat zaczął prowadzić swoją własną szkołę sztuk walki, w której rozwijał filozofię judo. Kilka lat później ta sama szkoła stanie się największą i najpopularniejszą szkołą sztuk walki na świecie. W połowie XX wieku, od 1964 roku, kiedy judo stało się na tyle bardzo popularne, że dołączyło do grona dyscyplin sportowych rozgrywanych na mistrzostwach olimpijskich. Podobnie jak w przypadku karate, mamy tutaj do czynienia ze stopniami i rangami, które zdobywa się po kolejnych zdanych egzaminach. Sam trening judo opiera się na trenowaniu padów, rzutów i dźwigni między parą trenujących zawodników. Walczy się w judo zarówno w parterze jak i w stójce. Bardzo ważne jest, aby całość przeprowadzonej walki odbywała się na boso, na odpowiednio przygotowanej macie. Jest to sport idealny dla osób, które nie mają większych  problemów z kręgosłupem, ogólną ruchomością czy stawami i chcą rozwinąć swoją tkankę mięśniową. Dodatkowo, judo jest dużo spokojniejszym i bezpieczniejszym sportem od podobnej sztuki walki, nazywanej ju-jitsu. W ciągu 45 minut na treningu judo spalisz ok 600kcal.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ