Buty treningowe, najważniejszy element stroju sportowego

0
1151
buty treningowe

Komfort i wygoda, ale również optymalna ochrona i bezpieczeństwo. Właśnie takie funkcje ma pełnić dobrze dobrany strój sportowy, zakładany do realizacji różnego rodzaju fizycznej aktywności. Nie ma wątpliwości, że jednym z najważniejszych elementów tego rodzaju garderoby jest właściwe obuwie. Co brać pod uwagę, wybierając buty treningowe? Okazuje się, że poza rodzajem dyscypliny uprawianego sportu, uwzględniać należy jeszcze inne czynniki.

Stabilna postawa sportowca

Bez względu na rodzaj wykonywanego treningu, ten będzie przebiegał z założonymi efektami, kiedy sportowiec jest w stanie utrzymać optymalną stabilność swojej postawy. Buty treningowe powinny mieć mocną, elastyczną i koniecznie antypoślizgową podeszwę. Dzięki temu obuwie nie ulegnie zniszczeniu nawet podczas intensywnej eksploatacji, sportowiec będzie mógł komfortowo zginać stopę, a buty będą korzystnie wpływać na jego bezpieczeństwo. Podeszwa butów treningowych ma również znaczenie dla tzw. wybicia. To istotny czynnik, nie tylko podczas biegania czy fitnessu, ale również treningu crossfit czy standardowego podnoszenia ciężarów.

Należy mieć na uwadze, że stabilne obuwie minimalizuje także ryzyko urazów kończyn dolnych, kontuzji czy otarć. W tym zakresie przy wyborze butów do treningu warto patrzeć również na tzw. przyczepność obuwia do podłoża. To dzięki niej sportowiec może zachować całkowitą kontrolę ruchu przy dobrej amortyzacji.

Buty treningowe, które oddychają

Dobre buty treningowe w Unbroken wyróżniają się lekkością, dzięki czemu nie obciążają zbytnio kończyn podczas uprawiania aktywności sportowej, ale na ich najlepszą jakość wpływa także materiał wykonania. Ten powinien być przewiewny bez względu na to, czy trening odbywa się w pomieszczeniu zamkniętym albo na zewnątrz. Znaczenia nie mają również warunki pogodowe. Dzięki temu, że materiał obuwia treningowego „oddycha” stopa sportowca się nie poci. To z kolei zwiększa komfort podczas ćwiczeń, ale wpływa również na bezpieczeństwo. Stopa się nie ślizga, nie ulega przesunięciom, zyskuje doskonałą przyczepność do obuwia.

Jak wybrać rozmiar butów treningowych?

Podczas każdego wysiłku fizycznego, stopy pracują w naprawdę dużym tempie, przez co buty mogą ulec zniekształceniu, zniszczyć się albo doprowadzić do kontuzji. Zaleca się, aby sportowiec wybierał obuwie do treningów w nieco większym, niż standardowo rozmiarze. Należy jednak zwrócić uwagę, aby buty nie były zbyt duże. Takie mogą spadać, zsuwać się albo nie trzymać sztywno stopy. Z kolei te za małe będą prowadzić do dyskomfortu, krępowania ruchów, bólu, otarć, co nie będzie wpływać korzystnie na sportowe osiągnięcia.

Buty treningowe a rodzaj uprawianego sportu

Ogromne znaczenie dla osiągania jak najwyższych, sportowych wyników ma dobór butów do konkretnej dyscypliny. Obuwie treningowe do podnoszenia ciężarów ma na przykład nieco bardziej podniesioną piętę i regulowane paski nad systemem sznurowania. Buty do ciężkich treningów powinny być lekkie, sprężyste, a ich podeszwa wykonana z giętkiej gumy albo innowacyjnej pianki, na przykład Floatride Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ