Jeżeli chcemy wykorzystywać nasz rower przede wszystkim do codziennego poruszania się po mieście, powinniśmy zakupić odpowiedni rower miejski. Źle dobrany rower może spowodować, że szybko zrazimy się i zniechęcimy do jazdy. Możemy także nabawić się kontuzji. Jeszcze do niedawna w polskich sklepach naprawdę trudno było dostać dobry rower miejski, taki jak te, które jeżdżą po ulicach Holandii, ojczyzny rowerów. Dominowały rowery górskie i „górskie” komunijne, trekkingowe. Dzisiaj zaczyna się to zmieniać, w sklepach można dostać naprawdę dobre rowery górskie. Podpowiadamy, czym powinien się charakteryzować dobry rower miejski i na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni model dla siebie.
Specyficzna geometria rowerów miejskich
Rowery miejskie charakteryzują się przede wszystkim specyficzną geometrią, która zapewnia zachowanie prostej sylwetki podczas jazdy oraz swobodne ułożenie rąk na kierownicy. Osoby, które wykorzystują rower do codziennego poruszania się po mieście – na przykład do dojazdów do szkoły lub pracy, po parku itp. mają zupełnie inne potrzeby niż sportowcy, długodystansowcy czy osoby przemieszczające się po górzystym terenie. Rowery miejskie muszą zapewniać swobodę jazdy w normalnym, codziennym ubraniu. Dzięki kierownicy wygiętej w kształt jaskółki możliwa jest o wiele lepsza widoczność do tyłu i na boki. W przeciwieństwie do rowerów górskich czy sportowych, rowery miejskie nie muszą być bardzo lekkie – spokojne zwykle warunki jazdy na ulicach miast sprawiają, że nie jest ona zbyt szybka, ani agresywna, dlatego też rower nie musi być bardzo lekki. Mimo to kobiety powinny dobrze się zastanowić, zanim wybiorą bardzo ciężkie modele, wyposażone w ciężką ramę i liczne dodatki. Wnoszenie takiego roweru na przykład na piętro w bloku lub transportowanie tramwajem może nie być zbyt komfortowe. W rowerach miejskich w zupełności wystarcza zwykła, stalowa rama, ewentualnie wyposażona w elementy chromo-molibdenowe.
Budowa roweru miejskiego
Rower miejski charakteryzuje się również dużymi kołami, które mają ok. 28 cali i specjalną osłonką na łańcuch, która zapobiega przywieraniu zabrudzeń i wkręcaniu się nogawek. Jeśli chodzi o ramę, w przypadku roweru miejskiego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie tzw. „damka”. Jeżeli planujemy jedynie codzienne poruszanie się po mieście, będzie ona o wiele bardziej praktyczna niż typowa ramka męska. Ułatwi nam na przykład zsiadanie z roweru, na którym znajduje się koszyk pełen zakupów czy nagłe zeskoczenie z roweru. Oczywiście, każdy z nas ma nieco inne przyzwyczajenia i upodobania.
Rower miejski nie musi być wyposażony w przerzutki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że klasyczne rowery miejskie w Holandii wyposażone są jedyne w piastę tylną z hamulcem nożnym z miękkim przełożeniem, które ułatwia poruszanie się. Jeśli już w rowerze miejskim zamieszcza się przerzutki, są to zwykle przerzutki planetarne, umieszczone wewnątrz tylnej piasty. Dzięki nim można zmieniać przełożenia. Takie przerzutki umożliwiają zmianę przełożeń, co ważne, można zmieniać biegi również, gdy rower stoi w miejscu – na przykład na czerwonym świetle.
Stylowe rowery dla kobiet
Produkowane obecnie rowery miejskie specjalne z myślą o kobietach dostępne są w wielu interesujących wzorach i kolorach. Możemy znaleźć designerskie modele w pastelowych barwach, wyposażone w urocze koszyczki. Kobieta jeżdżąc na takim rowerze, nie tylko wygląda aktywnie, ale i bardzo stylowo. Takie rowery pasują do jasnych, letnich ubrań, a przyjeżdżając na nich na przykład do pracy czy na uczelnię można przyciągnąć uwagę mężczyzn i wywołać zazdrość w koleżankach. Pamiętajmy jednak, że rower powinien być przede wszystkim wygodny, dopiero w drugiej kolejności należy patrzeć na jego wygląd. Choć wiele bardzo atrakcyjnych wizualnie modeli rowerów kusi, by je kupić, powinnyśmy przed zakupem dokładnie sprawdzić wszystkie parametry i wybrać rower, na którym będziemy czuć się dobrze. W przeciwnym razie atrakcyjny wygląd na niewiele nam się zda, gdy nabawimy się kontuzji.
Zamawiamy rower miejski przez internet
Miejscem, gdzie znajdziemy duży wybór rowerów miejskich, bez wątpienia jest sklep rowerowy online. W internecie dostępnych jest o wiele więcej modeli, ich ceny również często są bardzo konkurencyjne. Nawet doliczając koszty przesyłki, możemy znaleźć modele znacznie tańsze niż w stacjonarnych sklepach. Nie warto śpieszyć się z zakupem roweru miejskiego i wybierać pierwszy lepszy, jaki znajdziemy w supermarkecie. Lepiej porównać oferty w internecie i wybrać najbardziej dopasowany do naszych potrzeb, poszukać promocji cenowych.
Wiele osób obawia się zamawiać rower w internecie. Boją się, że będzie źle dobrany. Nie musimy się jednak tego bać. Nawet jeśli zamówimy rower, który nie będzie nam odpowiadał, zgodnie z polskim prawem możemy go zwrócić w ciągu dwóch tygodni od zakupu i odzyskamy zapłacone pieniądze. Możemy to zrobić bez podania przyczyny. To sprawia, że bez obaw możemy zamówić rower w sklepie internetowym i na spokojnie wypróbować go w domu.