Czy lakier do paznokci szkodzi Twojemu ciału?

0
2414
Czy lakier do paznokci szkodzi

Lakier do paznokci to produkt bez którego większość kobiet nie wyobraża sobie życia, gdyż to podstawowa ozdoba każdej damskiej dłoni. Pomalowane paznokcie to według wielu osób podstawa zadbanych i estetycznie wyglądających paznokci dłoni lub paznokci stóp. Pomalowane paznokcie dodają uroku dla każdej ręki, nawet zniszczonej, suchej przez zmiany atmosferyczne. Jednak coraz częściej możemy usłyszeć negatywne opinie o ich potencjalnej szkodliwości, złych składnikach. Czy faktycznie jest to prawdą, że mogą bardzo źle wpływać na nasze zdrowie, na naszą płytkę paznokciową ? Czy przez nie nasza płytka będzie o wiele gorzej wyglądać? Okazuje się, że niestety tak.

Czy lakier do paznokci szkodzi

Co za złe składniki kryje w sobie lakier?

Żeby lakier miał odpowiednią piękną barwę, długą trwałość, odpowiednią gęstą konsystencję, długą i wytrzymała przyczepność, piękny, długotrwały połysk oraz wiele innych pozytywnych cech, które tego typu kosmetyk powinien posiadać, powinien on zawierać całą masę specjalistycznych dodatków, w tym tych również chemicznych. Jedne są bardzo mało szkodliwe, inne bardziej, jednak przywiązuje się do nich coraz większą uwagę i większą precyzyjność. Stale wykonywane są badania lakierów pod względem ich negatywnego wpływu na organizm i płytkę paznokciową i ustalono, że do najbardziej szkodliwych substancji chemicznych które są zawarte w nich zalicza wiele szkodliwych produktów, do tego dodaje się następujące dodatki:

Formaldehyd – uważany jest za substancję rakotwórczą oraz wywołującą różnorodne reakcje alergiczne. W dużym stężeniu oraz używaniu, wąchaniu jest silnie trujący. W nadmiarze powoduje silne alergiczne zapalenie skóry i jej podrażnienia, przez co jest bardzo czerwona i miejscami swędząca, powoduje nadmierną suchość skórek wokół paznokci, popękanie ich, a nawet odwarstwienie się płytki paznokcia od łożyska. Dodatkowo przebywanie w pomieszczeniu, gdzie bardzo wdychamy formaldehyd może powodować liczne poważne problemy z oddychaniem oraz silną. Jego trujące opary wykazują także działanie drażniące na śluzówkę oka i gardła.

Toulen jest to substancja bardzo toksyczna, wykazująca silnie szkodliwe działanie na wiele układów w naszym organizmie, takich jak układ nerwowy, układ krwionośny, układ oddechowy, układ immunologiczny oraz układ rozrodczy. Jego duże stężenia mogą prowadzić do spontanicznych poronień i późniejszych problemów w związku z zajściem w ciąże. Dodatkowo działa bardzo silnie drażniąco na układ oddechowy, śluzówkę gałki ocznej oraz powoduje bardzo silne, często długie  bóle głowy.

Fosforan trifenylu (TPHP) – powoduje bardzo silne zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz wpływa stosunkowo negatywnie na reprodukcję i metabolizm. Co ciekawe, jego przedostanie się do tkanek krwionośnych czyli krwioobiegu może skutkować dość dużym przybieraniem na wadze oraz powstawaniem coraz większej tkanki tłuszczowej.

Ftalan dibutylu (DBP) – zatrucie tą substancją może mieć bardzo silny wpływ na upośledzenie płodu w łonie matki oraz na problemy z późniejszym zajściem w ciąże. Dodatkowo działa stosunkowo szkodliwe na płód, powodując jego zgon, czyli poronienie. Deformuje kości naszego przyszłego dziecka lub niską wagę naszego przyszłego pokolenia. Kilka lat temu na szczęście jego stosowanie w produkcji kosmetyków, w tym także lakierów do paznokci, zostało zakazane oraz karane na terenie Unii Europejskiej.

Jak zmniejszyć ryzyko zatrucia się lakierem?

Jest kilka sposobów na to, by uniknąć narażenia się na szkodliwe substancje zawarte w lakierach oraz innych kosmetykach. Przede wszystkim należy starać się nie malować paznokci zbyt często i w miarę możliwości ograniczyć to do minimum, czyli na przykład malować na różne okazje, święta, a nie na co dzień do pracy. Jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić lub po prostu czujesz się źle z niepomalowanymi paznokciami, pamiętaj, by wykonywać ten zabieg w pomieszczeniach dobrze klimatyzowanych oraz doskonale przewietrzonych. Istotne jest również, by podczas zdobienia paznokci unikać zamalowywania otaczających je skórek, można je zabezpieczyć zwykłym kremem lub wazeliną. W ten sposób szkodliwe substancje nie będą miały możliwości do przedostania się wewnątrz organizmu. Podczas malowania warto także zakryć wlot buteleczki, co zmniejszy wdychanie jego oparów. Najważniejsze jest jednak, aby czytać składy lakierów! Przy zakupie kolejnego lakieru do kolekcji, zwróć uwagę, czy nie ma on szkodliwych substancji.

 

[Głosów:3    Średnia:1/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ