Czy warto prowadzić dziennik treningowy?

0
1932
dziennik treningowy

Dziennik Treningowy to bardzo dobre rozwiązanie dla niezorganizowanych osób, które pragną usystematyzować swoje treningi oraz wydajnie monitorować swój postęp w diecie bądź ćwiczeniach. To świetne rozwiązanie dla zapominalskich, jeśli chodzi o słabą pamięć.
Większość osób nie wykonuje żadnych regularnych notatek i nie prowadzi usystematyzowanych zapisków dotyczących ich diety czy planów treningowych. Nie skupiają się nad tym, po prostu wykonują swoje codzienne plany treningowe i na tym koniec.

dziennik treningowy

Często też efekty treningu czy diety, okazują się niezadowalające, a wtedy łapiemy się za głowę i zastanawiamy „co poszło nie tak”?

Tutaj z pomocą może nam przyjść dokładnie takie regularne prowadzenie dziennika treningowego, w którym będziemy mogli notować skrupulatne notatki, które będą dotyczyły intersującego nas tematu: rozpiska treningowa czy dieta, którą stosowaliśmy przez ostatnie 2 tygodnie.  To tylko kilka bardzo ważnych powodów, aby regularnie prowadzić dziennik treningowy. Można go prowadzić niezależnie od ilości wykonywanych w tygodniu ćwiczeń czy stosowanej diety. Będziemy mogli wtedy dokładnie wziąć pod lupę nasze działanie i reakcje naszego organizmu. To pomoże nam łatwiej wyłapać błędy, które nieświadomie  popełniamy, a być może dlatego nie możemy osiągnąć upragnionych sportowych wyników.

 

Jak prowadzić dziennik treningowy ?

Są na to bardzo różne sposoby. Dziennik Treningowy można prowadzić rozmaitymi sposobami. Tradycyjny, papierowy dziennik w poręcznym formacie A5, lub przy pomocy aplikacji w telefonie, tablecie lub na komputerze. Taki dziennik może wtedy się stać doskonałą bazą analizy naszego postępu treningowego. Możemy w nim ustalać plan ćwiczeń, notować rodzaje wykonywanych ćwiczeń, oraz rozpisywać kaloryczność spożytych posiłków. Dzięki notowaniu pomiarów ciała możemy szybko określić, czy nasze wysiłki przynoszą oczekiwane rezultaty. Jeśli zmiany nie następują, łatwo można wrócić do skategoryzowanych przez nas danych, dzięki czemu możemy wprowadzić do planu treningowego lub diety niezbędne poprawki.

Taki dokładnie prowadzony Dziennik Treningowy  pomaga w zyskaniu i utrzymaniu dyscypliny. Jest to również bardzo motywującą rzecz, ponieważ widząc postępy z tygodnia na tydzień zyskujemy jeszcze większego kopa do działania. Jeśli po paru miesiącach ćwiczeń zobaczymy, że nasza wydajność organizmu znacznie wzrosła i dzisiaj  możemy z łatwością podnosić o wiele większe ciężary, lub wykonywać serię ćwiczeń o zwiększonej intensywności, w której nawet nie marzyliśmy na początku. Wtedy bardzo szybko się przekonamy, że taki treningowy przyjaciel to bezcenny skarb.

Dziennik Treningowy również uczy nas samodyscypliny. Systematyczne prowadzenie notatek wyrabia w nas zdrowy nawyk regularności. Takie codzienne  zapisywanie i czytanie wpisów szybko spowoduje, że lepiej poznamy lepiej samych siebie, więc będziemy mogli zatrzymać się w dowolnym momencie dziennika i zastanowić się mocno nad co robisz, czy postępujesz właściwie i czy przestrzegasz dokładnie treningowego regulaminu.

Dziennik treningowy-wykrywacz błędów

Podczas treningów zapewne każdemu z nas przytrafiają się jakieś błędy. Gdy je zbagatelizujemy, po pewnym czasie mogło by się okazać, że zataczamy błędne kółko w miejscu, podczas gdy  tak naprawdę osiągamy mizerny efekt, Jeśli wykonalibyśmy to ćwiczenie prawidłowo, już dawno  powinniśmy być już w zupełnie innym miejscu niż jesteśmy .Dziennik Treningowy to swoistego rodzaju osobisty trener i wykrywacz błędów w jednym. Dzięki temu będziemy w stanie zauważyć nawet najmniejszy błąd.  Dzięki świadomości jego popełnienia, szybko będziemy w stanie go poprawić.. Przez to również  zapobiegniemy nawet niepożądanym kontuzjom czy poważnym zmianom ustawienia ciała.

Prowadząc taki dziennik treningowy, przede wszystkim musimy być przed sobą stuprocentowo szczerzy. To jest więc tylko nasza osobista relacja przed nami samymi. Przez takie zachowania uczymy się przez to szczerości, wobec samego siebie, a to najtrudniejszy rodzaj szczerości. Wtedy nic nie ukrywamy.  Nawet wtedy, kiedy czasem dopada nas marazm i zniechęcenie, ponieważ nie widzimy upragnionych i wyczekiwanych efektów. Musimy wtedy uzbroić się w cierpliwość i ćwiczyć pomimo tego. Ćwicząc regularnie, nie ma możliwości, aby stać w miejscu. Jeśli tak się dzieje, to  jest to oznaka, że coś robimy bardzo nie tak. Dzięki dziennikowi treningowemu możemy wrócić do punktu wyjścia, lub ostatniego miejsca zanotowanego progresu i dokładnie przeanalizować wszystko, co osiągnęliśmy do tej pory.
Dlatego zachęcamy do prowadzenia dziennika  i go polecamy wszystkim tym, którzy dużo trenują, ćwiczą, lub stosują dietę. On bardzo pomoże w opanowaniu samych siebie.

Jaki dziennik wybrać?

Możesz zacząć samodzielnie prowadzić spersonalizowany zeszyt typu bullet journal, lub zwykły kalendarz. Jeśli wolisz mieć aplikację w telefonie możesz ustawić przypomnienie, które pomoże wyrobić nawyk regularnego notowania. Taki mobilny kalendarz będzie idealny na początek dla osób, które zaczynają przygodę z prowadzeniem dziennika treningowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ