Znacie to? Słabe, rozdwajające się i łamliwe paznokcie bardzo skutecznie pozbawiają szans na zahodowanie wymarzonej długości płytki. Na szczęście istnieje mnóstwo dostępnych odżywek, które możesz zakupić w sklepie lub w drogeriach. Jednak nie zawsze sprostają one naszym oczekiwaniom lub po prostu kosztują za dużo. W każdym z takich przypadków warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby. Wiele czynników zewnętrznych bardzo mocno osłabia paznokcie, począwszy od zwykłych i niestety częstych urazów mechanicznych, poprzez liczne zabiegi manicure, aż po niedobory witamin w diecie.
Jak wzmocnić paznokcie?
Jak zacząć stosować domowe odżywki do paznokci? Przede wszystkim trzeba pamiętać o systematycznej ich pielęgnacji, ponieważ zaniedbanie doprowadzi do powstania brzydkich przebarwień paznokci, a czasami nawet do rozwoju grzybicy. Dbając o paznokcie powinno się również zapobiegać wszelakim uszkodzeniom płytki paznokcia. Jeżeli na przykład długo i często pracujesz przy komputerze, postaraj się pisać na klawiaturze opuszkami palców. Nie wykorzystuj paznokci jak sztućców czy narzędzi: nie wydrapuj i nie podważaj nic nimi.
Oliwa z oliwek
Najbardziej popularnym sposobem na przywrócenie zniszczonym paznokciom dobrej kondycji jest poczciwa oliwa z oliwek. Pół szklanki oliwy ogrzewamy delikatnie w kąpieli wodnej, następnie moczymy w niej dłonie przez 20 minut. Po ich upływie osuszamy dokładnie ręce i nie myjemy rąk mydłem dla zwiększenia wchłaniania oliwy. Taka kuracja nie tylko odżywi paznokcie, ale też ukoi podrażnienia wokół skórek, nawilży suche i spierzchnięte dłonie. Może też wybielić przebarwienia płytki, o ile dodatkowo do oliwy z oliwek dodasz 2 łyżki soku z cytryny. Stosują tą metodę co najmniej dwa razy w ciągu tygodnia, a odczujesz znaczną poprawę stanu swoich paznokci. Pozostając przy temacie olejów, wypadałoby również wspomnieć tutaj o właściwościach oleju kokosowego i rycynowego. Również ich wcieranie w płytkę paznokcia przynosi bardzo dobre rezultaty.
Żelatyna
Łyżeczkę żelatyny należy rozpuścić w szklance letniej, nie gorącej wody. Po kilku minutach, kiedy już żelatyna napęcznieje – podgrzewamy w ten sposób otrzymaną mieszankę i moczymy w niej paznokcie przez około 15 minut. Ten proces pielęgnacyjny powinno się powtarza ćprzez kilka dni w tygodniu, prez co najmniej miesiąc.
Czerwony pieprz
Do przyrządzenia tej niespotykanej mieszanki potrzebujesz zastosować łyżkę śmietany, wymieszaną z pół łyżeczki wody i czerwonego pieprzu. Gdy mieszanka jest gotowa, nałóż ją na niepomalowaną płytkę paznokcia, pozostaw na 15 minut i spłucz wodą. W czasie wykonywania tego zabiegu najlepiej używać bawełnianych rękawiczek do pielęgnacji dłoni i oczywiście pod żadnym pozorem nie dotykaj oczu. To bardzo silnie piecząca mikstura. Dlatego nie należy jej stosować częściej niż jeden raz w miesiącu.
Czosnek
Bardzo łatwo wykonać w domowych warunkach taką odżywkę z czosnku. Wystarczy jeden rozgnieciony ząbek i wymieszać go z łyżeczką oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Tak przygotowaną papkę wcieramy w płytkę i okolicę skórek paznokcia i trzymamy przez około 10 minut. Następnie zmywamy ją ciepłą wodą. Czosnek wspaniale wzmacnia kruche i łamliwe paznokcie i działa przeciwgrzybiczo.
Sól morska
Dzięki swoim cudownym właściwościom wzmacniającym, sól morska idealnie nada się jako domowa odżywka do osłabionych paznokci. Wystarczy, że nalejesz do niewielkiej miski trochę letniej wody, dodasz do niej łyżkę soli morskiej, a następnie zanurzysz w niej ręce na 20 minut. Jest to część kuracji trwającej przez 10 dni. Taką pielęgnację należy powtórzyć po miesiącu.
Wosk
Poza produktami typowo spożywczymi, do pielęgnacji osłabionych paznokci możemy wykorzystać również pszczeli wosk, który najpierw rozpuszczamy na w kąpieli wodnej na małym ogniu. Stopiony wosk ostudzamy delikatnie i w jeszcze ciepły zanurzamy całe dłonie. Tym sposobem doskonale odżywimy i nawilżymy płytkę i skórę dłoni.
Aloes
Aloes to roślina, która powinna mieścić się w każdym domu, jest doskonałym, naturalnym kosmetykiem, który ma właściwości regenerujące, przeciwbakteryjne, antywirusowe i grzybobójcze. Będzie świetnym lekarstwem dla zniszczonych i przesuszonych paznokci, wystarczy je przecierać przeciętym wzdłuż liściem aloesu.
Podsumowanie
Dbanie o zewnętrznie o paznokcie nie opiera się tylko na zabiegach kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Przede wszystkim trzeba o nie zadbać zarówno od wewnątrz, najlepiej za pomocą dostarczonych do organizmu odpowiednich witamin i mikroelementów. Świetnie zadziała dieta bogata w cynk, potas, magnez, wapń, żelazo, białko oraz witaminę D. Takie pożywienie szybko sprawi, że paznokcie będą zdrowe i ożywione od środka. Kruche, matowe i rozdwajające się paznokcie mogą też być oznaką spożywania niewystarczającej ilości wody. Spożywanie dziennie przynajmniej 2 litrów wody również wyraźnie poprawi też stan skóry i włosów. Zdrowy, piękny i zadbany wygląd paznokci jest oznaką również zdrowia wewnętrznego, które przede wszystkim jest najważniejsze.