Futsal zawdzięczamy urugwajskiemu nauczycielowi – Juanowi Carlosowi Cerianiemu. To on z myślą o dzieciach i młodzieży postanowił stworzyć nową odmianę piłki nożnej, dostosowując nie tylko zasady gry, lecz także rozmiar boiska do możliwości i predyspozycji najmłodszych piłkarzy. Początkowo piłka halowa uznawana była za formę zabawy, jednak w 1988 roku FIFA oficjalnie uznała ją za dyscyplinę sportową.
Inny rozmiar boiska, inna piłka, inna liczba zawodników, inne… buty. Na hali nie gramy w korkach, bez których trudno wyobrazić sobie piłkarza. Zamieniono je na halówki piłkarskie. Korki nie tylko zniszczyłyby nawierzchnię hali, lecz także same uległyby szybkiemu zużyciu, dodatkowo nie byłyby wygodne, a więc komfort gry znacznie by się obniżył. A czy halówki piłkarskie sprawdzą się na boisku zewnętrznym? Nie zapewniałyby tak dobrej przyczepności jak korki, a w przypadku wilgotnej trawy byłyby nawet niebezpieczne w użytkowaniu.
Podeszwa – sprężystość i amortyzacja
Podobnie jak przy wyborze korków, również decydując się na halówki piłkarskie, należy szczególną uwagę zwrócić na ich podeszwę. Jej środkowa część powinna mieć odpowiednio dużo pianki amortyzującej; biegając i chodząc musimy odczuwać właściwą sprężystość. Twarde podłoże na hali sprzyja nadmiernemu obciążaniu stawów, co przekłada się na wysokie ryzyko kontuzji. Jeżeli mamy możliwość zakupu halówek ze środkową podeszwą o dużej sprężystości, nie należy się zastanawiać. Podeszwa ma również swoją zewnętrzną część wykonaną z gumy. Jest ona odpowiedzialna za przyczepność, zwrotność i dynamikę zawodnika. Halówki piłkarskie charakteryzują się systemem non-marking, dzięki czemu nie pozostawiają widocznych śladów na hali.
Cholewka – wygoda i komfort
To ten element, który często swoim wyglądem przekonuje nas do zakupu konkretnego modelu. Tańsze halówki piłkarskie nierzadko wyróżniają się bogatą kolorystyką i ciekawym wzorem, jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Cholewka nie powinna tylko wyglądać, lecz także być wykonana z odpowiedniego materiału. To, jaki będzie odpowiedni dla Ciebie, zależy od zdolności Twoich stóp do dopasowywania się do nowego obuwia. Skórzane halówki piłkarskie dostępne w sklepie Futbolsport.pl, to najlepsze rozwiązanie dla tych piłkarzy, których stopy stawiają opór przed nowymi butami. W tym przypadku to but się do nich dostosowuje, a nie odwrotnie. Halówki z materiałów syntetycznych są lżejsze i cieńsze. Mogą w nich grać tylko ci zawodnicy, których stopy są zdolne do dostosowywania się do obuwia. Skóra się „rozbija”, syntetyk nie, jednak jego największą zaletą jest zapewnienie doskonałego czucia piłki już podczas pierwszej gry.
Najtańsze są halówki piłkarskie z materiałów tekstylnych. Cena jest atrakcyjna, jednak ochrona stopy zdecydowanie nie należy do najskuteczniejszych. Zawodnik odczuwa każde dotknięcie przeciwnika, stopa nie jest stabilna, a amortyzacja praktycznie żadna. Takich modeli staramy się unikać.
Podeszwa, cholewka… jest jeszcze wyściółka, czyli to, co but ma w środku. Do wyboru mamy wyściółkę z materiałów tekstylnych i ze skóry syntetycznej. W tym przypadku należy dokonać wyboru z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb – skóra jest bardziej wytrzymała, z kolei tekstylia gwarantują poczucie większej stabilności, szybciej jednak ulegają zniszczeniu.
Ciężka praca, talent, zaangażowanie i motywacja w połączeniu z dobrym obuwiem piłkarskim to najkrótsza, niekoniecznie najłatwiejsza, droga do sukcesu.