Indyjskie złoto – kurkuma

0
1716
kurkuma

Kurkuma nazywana jest także szafranem indyjskim. Jest żółtawo-brązowym kłączem o pomarańczowym wnętrzu. Ma aromatyczny smak z delikatną nutą goryczy. W skali 0-10 ostrość kurkumy oceniana jest na 3. Kurkuma jest składnikiem curry, które zawdzięcza jej swój głęboki żółty kolor.

Badania wykazują, że ludzie w Indiach żyją znaczniej zdrowiej niż Europejczycy czy Amerykanie. Hindusi jako jedni z nielicznych nie zarazili się tak jak inne narody tzw. amerykańskim stylem i jego kuchnią, w której mnóstwo jest cukru, soli, tłuszczu, przetworzonych produktów. Tzw. fast foody Najczęściej wybierane fast foody w diecie to zapiekanki, pizze, tarty, quiche, lasagne, tortille, kebaby, hamburgery, hot dogi, frytki i cząstki kurczaka. Często są smażone i podawane z majonezem albo sosami na jego bazie, z dodatkiem np. keczupu.  To właśnie ten amerykański styl odpowiada za blisko połowę światowych zachorowań na różnego rodzaju nowotwory. Naukowcy z całego świata nie mogę się nadziwić nad korzystnymi  właściwościami  kurkumy, dlatego też nie tylko jest uwielbiana przez kucharzy, ale również polecana przez kosmetologów, a nawet lekarzy.

kurkuma

Kuchnia

Mieszkańcy Indii dodają kurkumy niemalże do wszystkiego. Kurkuma nie tylko polepszała smak potraw, ale również miała ważne znaczenie religijne. Do dziś wykorzystuje się ją w różnych hinduskich rytuałach do barwienia świętych szat.  Natomiast w kuchni popularnie jest stosowana  do ryżu, jajek czy warzyw. Kurkuma jest jedną z nielicznych przypraw, która jest dodawana na początku gotowania by wydobyć jej kolor, smak i zapach. Kurkuma jest słabo wchłaniana dlatego też w kuchni hinduskiej kurkumę bardzo często łączy się z pieprzem i paprykom. Innym rozwiązaniem jest łączenie kurkumy z oliwą lub olejem rzepakowym, aby poprawić jej wchłanialność.  Badania naukowców wykazały, że dobroczynne właściwości kurkumy w połączeniu z papryką wchłaniają się aż 2000 razy lepiej. Kurkumę warto dodawać do potraw takich jak: Kurczak w sosie curry,  Pikantna zupa meksykańska,  Pieczone ziemniaki,  Risotto z warzywami,  Ryba w sosie curry ,Omlet,  Zupa fasolowa,  Krem z dyni,  Jajko ze szpinakiem

Uroda

Czy wiedziałaś, że stosowana od wewnątrz już działa wspaniale na nasz wygląd?  Jednakże swoją prawdziwą moc ukarze od zewnątrz. Warto zobaczyć  przepis na maseczkę z kurkumy.

Zaznaczmy, że maseczka z kurkumy doskonale radzi sobie z usuwaniem przebarwień, ponadto rozświetla i poprawia koloryt skóry, podejmie skuteczną walkę z  likwidacją trądziku, stany zapalne oraz poradzi sobie nawet z płytkimi zmarszczkami. Niestety należy mieć na uwadze to, że kurkuma ma jeden minus wszystkiego czego się tylko dotknie barwi na żółto, z tego powodu najlepiej zrobić maseczkę na noc kiedy nie planujesz żadnych wyjść z domu. Uzyskany z kłącza ostryży proszek bywa dodawany np. do szminek lub podkładów makijażu. Barwiące właściwości kurkumy wykorzystywane są również do nadawania kolorytu różnym tkaninom.

 

Medycyna

 

Składniki, które znajdziemy  w kurkumie dbają o serce, działają antynowotworowe, antydepresyjne, działają bakteriobójczo, a nawet  poprawiają pamięć. Oprócz tego kurkuma działa przeciwutleniaczowo, poprawia funkcjonowanie oraz pracę naszego mózgu (m.in. chroni przed chorobą Alzheimera), obniża poziom cholesterolu, zapobiega powstawaniu nowotworów, a także przyspiesza gojenie się ran. Kurkuma ma również dobry wpływ na układ trawienny człowieka – przyprawa wspomaga produkcję żółci oraz soków żołądkowych, reguluje pracę jelit.

Wśród prac naukowych już ponad 300 potwierdza zadziwiające właściwości antyrakowe kurkuminy, będącym ważnym składnikiem kurkumy. Naukowcy twierdzą, że kurkumina jest najsilniejszym naturalnym przeciwnowotworowym składnikiem jaki tylko istnieje. Przeprowadzano badania , które wykazały, że kurkumina nie tylko znajduje i unieszkodliwia komórki rakowe, ale ważne jest również nie ma skutków ubocznych.

Niezależne od siebie dwa uniwersytety w Kopenhadze i Oregonie udowodniły, dzięki kurkumie wzrasta poziom katelicydyny, która bierze udział w zapobieganiu infekcjom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym.

Lekarze w szpitalach w Japonii mówią, że zjedzenie chociażby 1 g kurkumy codziennie może zapobiec, a nawet zmniejsza objawy demencji starczej, poprawiając przy tym znacząco pamięć i funkcje poznawcze mózgu.

Kurkuma jest bardzo korzystna  dla serca. A właściwie dla wzmocnienia komórek śródbłonka i uzdatnienia ich funkcjonowania. Choroby serca często zaczynają się  właśnie poprzez osłabienie i uszkodzenia komórek śródbłonka. Kurkuma poprzez znajdujące się w niej antyoksydanty i działaniu przeciwzapalnemu zabija wolne rodniki, dzięki czemu pobudzane są mechanizmy antyoksydacyjne w naszym organizmie. Co skutkuje prawidłowym utrzymywaniem ciśnienia  krwi oraz zapobiega rozwojowi miażdżycy, bezpośrednio  wpływa na stan serca.

Lekarze zalecają, aby polepszyć nasze zdrowie zaleca się spożywanie ok 2g kurkumy dziennie.

Naturalnie w kuchni hinduskiej znany jest to korzeń podobny do korzenia imbiru. U nas najbardziej dostępny jest w postaci proszku..

[Głosów:1    Średnia:1/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ