Jak ćwiczyć z gumą? Efektywny trening z gumami

0
3476
Jak ćwiczyć z gumą? Efektywny trening z gumami

Guma do ćwiczeń to urządzenie dla osób o każdym stopniu zaawansowania. Pomoże Ci zarówno w rozgrzewce, jak i profesjonalnym treningu. Trening z gumami zaangażuje do pracy mięśnie wszystkich partii ciała. Zobacz, jak ćwiczyć z gumą i szybko obserwować zadowalające efekty!

Kolor ma znaczenie

Sklepy oferują gumy w wielu kolorach i rozmiarach, a te różnice mają duże znaczenie. W zależności od koloru przyrządy różnią się oporem. W porównaniu np. do tradycyjnych hantli, które mają stałą wartość obciążenia, guma (w zależności od stopnia naciągnięcia) może mieć różną wartość obciążenia. Daje Ci to większe możliwości podczas ćwiczeń, a jeden przedmiot może służyć do treningów o różnej sile.

Jak dobrać gumę do ćwiczeń?

  • Taśmy pilates

Taśmy pilates mają zazwyczaj długość ok. 1,2 m i służą do rozciągania i wzmacniania mięśni. Co do zasady, są dedykowane osobom początkującym. Stretching z gumami sprawia, że rozciąganie jest mniej bolesne i ułatwiają trening.

  • Gumy oporowe do ćwiczeń siłowych

Opór tych gum zazwyczaj zależy od ich szerokości: im węższy pas, tym mniejszy opór, a im szerszy – tym opór staje się większy. Gumę można wykorzystać jako uzupełnienie ćwiczeń z innym przyrządem albo jedyny przedmiot. Gumy mogą pomóc przy ciężkim treningu, odciążając mięśnie, a posiadając cały zestaw gum, możesz wykonać wiele różnych treningów. Co ważne, gumy oporowe mogą nie tylko dodać ciężaru, ale również go odjąć!

  • Gumy oporowe typu mini band

Gumy oporowe typu mini band są o wiele cieńsze od wyżej wymienionych typów, więc ich obciążenie jest mniejsze. Gumy mini są najczęstszym wyborem wśród kobiet, ale nie znaczy to oczywiście, że mężczyźni nie skorzystają z ich działania. Są one idealne do ćwiczenia m.in. mięśni pośladków i ud.

Męski trening z gumami

Posiadając zestaw gum do ćwiczeń,  możesz cały trening wykonać w domu. Oto 3 ćwiczenia, które pomogą Ci w budowaniu mięśni bicepsów i pleców.

Ćwiczenie 1

Złap jeden koniec gumy w rękę. Stań na jej drugim końcu. Stań w rozkroku, tak, aby stopy znalazły się na wysokości barków. Ręką wykonuj ruchy, jakbyś podnosił ciężary, zginając rękę w łokciu. W końcowej fazie ruchu zepnij mięśnie bicepsa, a następnie spokojnym ruchem wróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie 2

Przełóż gumę przez jakiś stabilny przedmiot, tak żeby znalazł się nad Twoją głową. Złap za końce gumy i podnieś ręce na ok. 45 stopni od bioder. Utrzymując ręce wyprostowane, przyciągaj gumę w swoją stronę. W końcowej fazie ruchu powinieneś czuć stykające się łopatki.

Ćwiczenie 3

Ustaw się w pozycji wyjściowej do popularnych “pompek”. Przełóż gumę przez górną część pleców, wzdłuż barków, a jej końce włóż pod dłonie. Następnie wykonuj tradycyjne pompki.

Trening z gumami dla kobiet

Gumy pomogą Ci wypracować mięśnie brzucha, ud i pośladków. Jeśli już wiesz jak dobrać gumę do ćwiczeń, zobacz, co jeszcze możesz zrobić za ich pomocą.

Ćwiczenie 1

Połóż się na plecach. Trzymając gumę za dwa końce, przełóż ją za stopy. Następnie złączone i wyprostowane nogi unieś tak, żeby tworzyły z ciałem kąt prosty. Unieś barki i wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Następnie, kontrolowanym ruchem, z powrotem połóż się na plecach. To ćwiczenie pomoże Ci wyrobić mięśnie brzucha.

Ćwiczenie 2

Przejdź do klęku podpartego i przełóż gumę przez stopy. Następnie wyprostuj jedną nogę tak, żeby tworzyła z tułowiem linię prostą. Cały czas utrzymuj wyprostowane plecy.

Gumy do ćwiczeń w sklepie Sport-Shop

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ