Jak palenie wpływa na zęby?

0
2027

O tym, że palenie ma negatywny wpływ na zdrowie, jest od głośno od wielu lat – stąd zakaz palenia w lokalach i miejscach publicznych, kampanie społeczne, zakaz sprzedaży tytoniu nieletnim czy też widniejące na paczkach ostrzeżenia i rysunki. Palenie prowadzi do chorób płuc i układu krążenia, zwiększa ryzyko zachorowania na raka, a także ma negatywny wpływ na uzębienie. Pożółkłe zęby i nieprzyjemny oddech to nieodłączna część wizerunku palacza… Przyjrzyjmy się bliżej konsekwencjom, które dla uzębienia niesie za sobą palenie papierosów.

Zęby palacza – na co są narażone?

Podczas palenia papierosów nasze zęby narażone są na kilka czynników: mechaniczny nacisk na wargę, wysoką temperaturę, intensywne zmiany ciśnienia podczas wdychania i wydychania powietrza oraz kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi.

Niestety osoby, które są uzależnione od papierosów, zdecydowanie częściej zapadają na choroby jamy ustnej, a także częściej tracą zęby, co potwierdzają badania. Dym papierosowy zawiera setki substancji toksycznych i związków smolistych, które przyczyniają się do szybkiego odkładania kamienia nazębnego. Kamień z kolei powoduje stany zapalne i krwawienie dziąseł oraz może przyczynić się do powstania parodontozy. Poprzez palenie w organizmie występuje niedobór witaminy C pogarszający stan zębów. Niedostateczne ilości kwasu askorbinowego powodują rozpulchnienie dziąseł, a także choroby, m.in. zgorzel. Dym papierosowy niszczy szkliwo, a także sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych, przez co zęby są podatne na próchnicę. Warto również podkreślić, że u palaczy występuje zdecydowanie wyższe ryzyko odrzucenia implantu, a także cierpią oni na przewlekłą suchość w ustach, ponieważ produkują mniej śliny.

Palenie papierosów stanowi również przeszkodę w leczeniu zębów, ponieważ utrudnia gojenie się.

Żółte zęby  

Palenie papierosów ma negatywny wpływ na estetykę uśmiechu. Niestety jednym ze znaków rozpoznawczych palacza są żółte zęby. Odpowiedzialne są za to zawarte w dymie papierosowym substancje smoliste, które zabarwiają szkliwo, osadzając się w postaci osadu nikotynowego. Kolejnym problemem, jaki stwarza uzależnienie od papierosów, jest osad o szarym, brunatnym lub czarnym kolorze, który, wnikając w powierzchniowe warstwy szkliwa, jest bardzo trudy do usunięcia. Osoby palące papierosy oczywiście mogą poddać się zabiegowi wybielania zębów, stosując nakładki wybielające, lub udając się do gabinetu dentystycznego. Niestety jednak efekty wybielania nie utrzymują się tak długo, jak w przypadku osób niepalących, przez co zabieg należy powtarzać. Palacze muszą zdecydowanie częściej odwiedzać stomatologa, aby zapobiegać powstawaniu próchnicy, a dodatkowo leczenie chorób zębów i przyzębia trwa u nich zdecydowanie dłużej i bywa skomplikowane.

Źródło: Style White – Węgiel aktywny na zęby

[Głosów:2    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ