Kitesurfing sport i hobby w jednym

0
1747
Kitesurfing sport i hobby w jednym

Nazwa kitesurfing jeszcze do niedawna brzmiała obco i egzotycznie. Od kilku lat jest to dyscyplina, która znajduje coraz więcej zwolenników. Pływanie z latawcem i przypiętą do nóg deską, do tego często nad wodą może się niektórym wydawać niebezpieczne. Wbrew pozorom jednak nie jest to niebezpieczny sport, a opanowanie podstawowych umiejętności nie zajmuje wiele czasu. Każdy może zacząć naukę – warunkiem jest wiek (około 12 lat), waga minimum 40 kilogramów oraz podstawowa umiejętność pływania wpław.

Ta dyscyplina sportu cały czas się upowszechnia – uprawiają ją zawodowcy oraz amatorzy, w tym całe rodziny. Najczęściej już po kilku godzinach możemy,,ślizgać się’’ po wodnej tafli. Pasjonaci tego sportu podkreślają, że jest to przygoda na całe życie, dzięki której poznają ludzi równie zafascynowanych kitesurfingiem. Podróżują, a nawet mieszkają w innych krajach, poznają inne kulturami i zawierają przyjaźnie na całe życie.

W Polsce na Zatoce Puckiej w sezonie letnim zobaczy osoby w każdym wieku, które stawiają pierwsze kroki lub doskonalą poznane na kitesurfingu manewry.

Dla instruktorów kitesurfingu jest to często styl życia i od takich warto się uczyć. Z doświadczonym instruktorem łatwiej i bezpieczniej jest zacząć. Nauka zajmie mniej czasu i będzie bardziej efektywna, więc nie zniechęcimy się zupełnym brakiem postępów. Instruktor na bieżąco skoryguje nasze błędy i dostosuje tempo nauki do naszych możliwości. Większość osób po 15 godzinach szkolenia będzie w stanie być w miarę samodzielna. Nie oznacza to idealnych umiejętności i radzenia sobie w każdych warunkach, ale po tego typu kursie można już próbować ćwiczyć i doskonalić umiejętności na własną rękę. Można powiedzieć, że jest to ,,dziecinnie łatwe’’, bo kitesurfing jest także popularny wśród dzieci i młodzieży.

Są miejsca, w których dzieci i osoby początkujące mogą bezpiecznie uczyć się i ćwiczyć – płaskie i płytkie wody są oddzielone, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że wypłyniemy na otwarte wody. Podobnie z warunkami wiatrowymi, które dla początkujących nie powinny być za silne. Na przykład w Soma Bay w Egipcie – wiatr wieje ukośnie od brzegu i daje bezpieczeństwo początkującym. Jest też znany spot Sotavento na Fuerteventurze, w którym 2-3 razy w miesiącu laguna napełnia się wodą i jest ona oddzielona od otwartego oceanu (bez tego udogodnienia warunki na spocie są bardziej wymagające).

Kitesurfing to sport praktycznie dla każdego, kto nie boi się wody, umie pływać i jest w miarę sprawny fizycznie, nie wymaga też dużo siły. Przedział wiekowy jest dość duży i może być to sport dla każdego, który przerodzi się w hobby, a nawet zawodową pasję.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ