Kolejność pojawiania się zębów u dziecka

0
4837

Pierwszy ząbek to coś, na co rodzice czekają z niecierpliwością, ale i z niepokojem. Zwykle ząbkowaniu towarzyszy ból, a nierzadko też gorączka czy biegunka. Zdarzają się jednak szczęśliwcy, którym ząbki wyżynają się bez bólu.

W jakiej kolejności pojawiają się zęby?

Zestaw zębów mlecznych to 8 siekaczy, 4 kły i 8 zębów trzonowych. Razem jest to 20 zębów, które wyżynają się zwykle w następującym porządku. Pierwsze pojawiają się dwa dolne siekacze przyśrodkowe, zazwyczaj koło 6-8 miesiąca życia dziecka. Pierwsze ząbki mogą jednak pojawić się już koło 3 miesiąca życia, a i późne ząbkowanie jest czymś normalnym. Zwykle dzieci ząbkują tak jak ząbkowali ich rodzice. Jeżeli oni pierwsze ząbki mieli dopiero koło roku, to nie ma co liczyć na to, że dziecko zacznie ząbkować dużo szybciej. Również jeżeli rodzice zaczęli bardzo szybko ząbkować, można spodziewać się tego również u dzieci. Kolejne ząbki to górne siekacze przyśrodkowe (7 – 9 miesiąc). Koło 9 miesiąca wyżynają się siekacze boczne dolne, następnie górne. Z reguły wszystkie zęby dolne wyprzedzają zęby górne. Zaraz po pierwszych urodzinach dziecka wyżynają się pierwsze trzonowce – czwórki. Po nich następuje kolej na kły (16 – 18 miesiąc). Jest to najbardziej bolesny z etapów ząbkowania. W okolicy drugich urodzin u dziecka wyrastają drugie zęby trzonowe. Niezależnie od tego, kiedy pojawią się pierwsze ząbki, powinniśmy odpowiednio o nie zadbać. Pierwsze ząbki myjemy delikatną szczoteczką bez użycia pasty do zębów, gdyż maluch nie potrafi jej jeszcze wypluć.

Sposoby na ząbkowanie

Ząbkowanie może powodować ból – pierwsze objawy mogą pojawić się już miesiąc lub dwa wcześniej niż pierwszy ząbek, jednak rodzice mają sposoby na jego łagodzenie. Dziecku można podawać chłodny gryzaczek. Niska temperatura będzie powodować zmniejszenie bólu a także masowanie dziąseł przyniesie maluchowi ulgę. Należy jedna pamiętać, by gryzak nie był zbyt zimny. Do masażu dziąseł można kupić też specjalna szczoteczkę, nakładana na palec i nią masować dziąsła. Posiłki i picie dziecka także powinny być chłodniejsze niż zwykle. Ciepłe mogą drażnić nabrzmiałe dziąsła maluszka. Obecnie w aptekach można też kupić żele lub płyny łagodzące ból. Zawierają one w składzie lidokainę, która ma działanie znieczulające. Gdy ząbkowaniu towarzyszy ból, nie wahajmy się podać maleństwu środka przeciwbólowego, paracetamol lub leku na bazie ibuprofenu. Po pojawieniu się pierwszych ząbków warto zorientować się, czy w naszej okolicy przyjmuje stomatolog ochota dziecięcy, który mógłby skontrolować stan zębów malucha. Nie należy z tym czekać, aż pojawi się próchnica.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ