Moda na bieganie

0
1659
bieganie

Czyli jak po co i dlaczego ludzie lubią to robić?

Na zachodzie, w szczególności na kontynentach obu Ameryk, moda na bieganie trwa już od wielu, wielu, wielu lat. U nas, nie aż tak dawno bo pewien czas temu sport ten zyskał bardzo ogromną popularność i z każdym dniem zwolenników biegania coraz to więcej przybywa.

Sport niby taki banalny, do którego, można by pomyśleć nic wielkiego, ani drogiego nie jest nam potrzebne – wystarczą tylko jakieś trampki, spodnie, koszulka i możemy iść biegać. Otóż jeśli naprawdę chcemy zacząć biegać musimy się do tego odpowiednio przygotować. Nawet dużo osób, których już od dawna uprawia ten sport, codziennie na nowo się do niego przygotowuje. Należy przygotować się odpowiednio, aby nie zrobić sobie krzywdy-  pierwsze musimy zawsze zaczynać nasze treningi solidną rozgrzewką. Poza tym oczywiście należy rozruszać najbardziej obciążone podczas biegania nogi i kręgosłup. Mogą pomóc w tym proste ćwiczenia, takie jak na przykład okrężne ruchy stawów skokowych, kolan i bioder. Poza tym korzystne i jak najbardziej wskazane będzie także rozciągnięcie mięśni nóg poprzez wykonanie wymachów, rzecz jasna musimy to robic ostrożnie i rozważnie. Elementem rozgrzewki przed joggingiem mogą być również skłony tułowia do przodu i do dołu czy naprzemienne unoszenie kolan w szybkich podskokach. Pomocne będą tutaj także przysiady oraz energiczne wyskoki w górę. Rozgrzewką przed bieganiem może być samo bieganie ze zmiennym tempem. Tego typu przygotowanie do ćwiczeń powinno trwać co najmniej kilkanaście minut. Pamiętajmy także, że już po treningu dobrze jest wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, aby nie mieć w późniejszym czasie tak zwanych „zakwasów”.

bieganie

BUTY! – Czy najważniejsza część garderoby każdego biegacza.

 

Wstrząsy towarzyszą każdemu, nawet najmniejszemu zetknięciu stopy z podłożem, dlatego musimy wybrać odpowiednie obuwie, które będą nas przed tym dobrze chroniły, bo o kontuzję nie jest wcale tak trudno. Wybierając obuwie musisz znaleźć koniecznie odpowiednie do swojego rodzaju stopy, wagi oraz terenu po jakim planujesz najczęściej biegać.

Planujesz biegać po drogach, chodnikach? Powinieneś wybierać te mocno amortyzujące. Muszą w końcu przeciwdziałać wszelkim wstrząsom i „niwelować” ewentualne nierówności. Chcesz biegać po lesie? Wybierz te mocniej i twardsze . Nigdy nie wiesz czy jakiś konar, korzeń czy nierówność nie stanie Ci na drodze.

Jeśli masz wysokie podbicie stopy, twoja noga  potrzebuje większej amortyzacji niezależnie od tego gdzie i kiedy biegasz.

Normalne podbicie – możesz biegać w wielu rodzajach butów, oczywiście przystosowanych do tego sportu. Przy wyborze kieruj się swoją wagą oraz nawierzchnią po której planujesz biegać.

Niskie podbicie bardziej niż inne potrzebuje stabilizacji i ochrony. Trzeba wybrać takie, gdzie noga będzie zabezpieczona przed jakimkolwiek uderzeniem, nierównością czy twardą nawierzchnią.

 

Pamiętaj że buty do biegania muszą być koniecznie o jeden rozmiar większe, niż te które nosimy na co dzień – dzięki temu zabezpieczymy paznokcie przed sinieniem oraz nogę przed opuchnięciem.

 

Na rynku jest wiele marek oferujących buty do biegania, sam musisz zdecydować, które dla Ciebie będą najwygodniejsze i najodpowiedniejsze, ale również które będą tobie odpowiadać z wyglądu, bo jak wiadomo, im buty ładniejsze tym bardziej chcemy je nosić. A więc może to one będą Twoją motywacją do biegania?

 

 

STRÓJ – Legginsy dla każdego, nieważne czy kobiety czy mężczyzny.

 

Podczas biegu musisz dbać przede wszystkim o komfort i wygodę ciała. Wybierając legginsy sprawdź koniecznie by szwy nie uwierały Cię podczas ruchu. W luźnych dresach łatwiej o otarcia, a otarte uda czy łydki to nic przyjemnego.

Kurtka. W chłodniejsze dni, takie jak teraz, zaopatrz się w wiatrówkę i ciepła kamizelkę, która będzie chroniła cię od wiatru, odprowadzi wilgoć, a zarazem zatrzyma ciepło, nie będzie przepuszczać powietrza, wiec jak się spocimy, możemy mieć pewność, że nie przez to. Pod nią warto również założyć bieliznę termo aktywną, która będzie ochraniać nasze miejsca intymne od zachorowania i bakterii. Jesienią wyposaż się w cienkie rękawiczki oraz cienką czapkę bądź opaskę na uszy, aby również chronić głowę.

 

 

Wychodząc biegać pamiętaj, aby być widocznym dla pojazdów. Wybierając odzież i obuwie zwróć uwagę, by miały odblaskowe elementy oraz zaopatrz się w odblaskowe opaski, bransoletki czy nawet odblaskowe legginsy czy kurtkę!

Pamiętajmy, że bieganie zapewni nam lepsze samopoczucie wewnętrze, ale również i zewnętrzne! W końcu każdy lubi, kiedy waga pokazuje coraz to mniej kilogramów.

Podsumowując:

-konieczna przed bieganiem kilkunasto-minutowa rozgrzewka

-odpowiednie buty

-odpowiednia bluzka i legginsy

-rozciąganie się po rozgrzewce

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ