Najczęściej występujące dolegliwości przodostopia

0
1603
Najczęściej występujące dolegliwości przodostopia

Ból śródstopia dotyka wiele osób, najczęściej są to kobiety w ciąży, sportowcy uprawiający wytężony wysiłek fizyczny, czy osoby wykonujące pracę stojącą. Bóle śródstopia towarzyszą też otyłości, a także występują przy długotrwałym noszeniu nieprawidłowego obuwia, czyli wysokich obcasów lub zbyt ciasnych butów, ze zwężanymi czubkami, co może przyczyniać się nie tylko do bólu, ale także do powstawania zwyrodnień i deformacji takich jak halluksy, szereg deformacji kości palca, a także płaskostopia.

Dolegliwości przodostopia

Najczęściej spotykane schorzenia przodostopia to:

  • paluch koślawy, czyli hallux. Objawia się nieprawidłowym ustawieniem I palca stopy. Wynika z predyspozycji genetycznych, ale też czynnikiem zewnętrznym sprzyjającym jest noszenie złego obuwia. Mam na myśli przede wszystkim zbyt ciasne obuwie i wysoki obcas. Istotną rolę w powstawaniu paluchów koślawych ma tkanka łączna i mięśnie. Osłabienie mięśni krótkich i długich stopy oraz nieprawidłowa budowa tkanki łącznej przyczyniają się do tworzenia halluxów. Nieleczona deformacja może prowadzić do rozwoju zwyrodnień w stawie kolanowym i biodrowym.
  • palce młotkowate, jest to zgięcie grzbietowe w stawie międzypaliczkowym bliższym. Zgięcie może mieć charakter statyczny lub dynamiczny. W początkowym stadium zgięcie ma charakter elastyczny, natomiast z upływem czasu staje się sztywne, utrwalone i nieodwracalne.
    Nieustanne drażnienie szczytu zgięcia powoduję powstanie odcisku, który podczas chodzenia może powodować ogromny ból. W nasilonych deformacjach może dochodzić do zmian w kolejnych stawach przodostopia. Przyczynami powstawania palców młotkowatych jest:
    – nieprawidłowe obuwie
    – nadmierna długość palca,
    – nadmierna długość kości śródstopia,
    – hallux,
    – stopa nadmiernie wydrążona,
    – przykurcz mięśnia brzuchatego łydki,
    – osłabienie funkcji mięśnia piszczelowego tylnego i strzałkowego długiego,
    – choroba reumatyczna,
    – zazwyczaj deformacja dopada ludzi po 50 roku życia, częściej dotyczy to kobiet niż mężczyzn.
  • płaskostopie poprzeczne, jest to wad stóp nabyta lub wrodzona. Charakteryzuje się obniżeniem kości śródstopia i spłaszczeniu łuku poprzecznego, spowodowane nadmiernym obciążeniem np. przez niewłaściwe buty. W celu zdiagnozowania płaskostopia wykonuje się podoskopię oraz pedobarografię. Głównymi objawami są:
    – dolegliwości bólowe okolicy podeszwowej głów kości śródstopia,
    – obrzęk,
    – modzele i odciski pod II i III głową kości śródstopia.
    Najbardziej skuteczną metodą leczenia płaskostopia poprzecznego jest wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, których celem jest amortyzacja.

podologwwarszawie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ