Najczęściej występujące dolegliwości przodostopia

0
1545
Najczęściej występujące dolegliwości przodostopia

Ból śródstopia dotyka wiele osób, najczęściej są to kobiety w ciąży, sportowcy uprawiający wytężony wysiłek fizyczny, czy osoby wykonujące pracę stojącą. Bóle śródstopia towarzyszą też otyłości, a także występują przy długotrwałym noszeniu nieprawidłowego obuwia, czyli wysokich obcasów lub zbyt ciasnych butów, ze zwężanymi czubkami, co może przyczyniać się nie tylko do bólu, ale także do powstawania zwyrodnień i deformacji takich jak halluksy, szereg deformacji kości palca, a także płaskostopia.

Dolegliwości przodostopia

Najczęściej spotykane schorzenia przodostopia to:

 • paluch koślawy, czyli hallux. Objawia się nieprawidłowym ustawieniem I palca stopy. Wynika z predyspozycji genetycznych, ale też czynnikiem zewnętrznym sprzyjającym jest noszenie złego obuwia. Mam na myśli przede wszystkim zbyt ciasne obuwie i wysoki obcas. Istotną rolę w powstawaniu paluchów koślawych ma tkanka łączna i mięśnie. Osłabienie mięśni krótkich i długich stopy oraz nieprawidłowa budowa tkanki łącznej przyczyniają się do tworzenia halluxów. Nieleczona deformacja może prowadzić do rozwoju zwyrodnień w stawie kolanowym i biodrowym.
 • palce młotkowate, jest to zgięcie grzbietowe w stawie międzypaliczkowym bliższym. Zgięcie może mieć charakter statyczny lub dynamiczny. W początkowym stadium zgięcie ma charakter elastyczny, natomiast z upływem czasu staje się sztywne, utrwalone i nieodwracalne.
  Nieustanne drażnienie szczytu zgięcia powoduję powstanie odcisku, który podczas chodzenia może powodować ogromny ból. W nasilonych deformacjach może dochodzić do zmian w kolejnych stawach przodostopia. Przyczynami powstawania palców młotkowatych jest:
  – nieprawidłowe obuwie
  – nadmierna długość palca,
  – nadmierna długość kości śródstopia,
  – hallux,
  – stopa nadmiernie wydrążona,
  – przykurcz mięśnia brzuchatego łydki,
  – osłabienie funkcji mięśnia piszczelowego tylnego i strzałkowego długiego,
  – choroba reumatyczna,
  – zazwyczaj deformacja dopada ludzi po 50 roku życia, częściej dotyczy to kobiet niż mężczyzn.
 • płaskostopie poprzeczne, jest to wad stóp nabyta lub wrodzona. Charakteryzuje się obniżeniem kości śródstopia i spłaszczeniu łuku poprzecznego, spowodowane nadmiernym obciążeniem np. przez niewłaściwe buty. W celu zdiagnozowania płaskostopia wykonuje się podoskopię oraz pedobarografię. Głównymi objawami są:
  – dolegliwości bólowe okolicy podeszwowej głów kości śródstopia,
  – obrzęk,
  – modzele i odciski pod II i III głową kości śródstopia.
  Najbardziej skuteczną metodą leczenia płaskostopia poprzecznego jest wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, których celem jest amortyzacja.

podologwwarszawie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ