Nalewka z aronii – wartości odżywcze

0
1779
Nalewka z aronii

Ten mały niepozorny owoc jest powszechnie uważany za jedną z najzdrowyszych bomb witaminowych. Naukowcy jednak dopiero niedawno poznali niesamowite właściwości tej ogrodowej rośliny. Aronia początkowo była tylko importowana do Polski zerwana z krajów Ameryki Północnej. Przyjęła się jednak bardzo dobrze  i zakorzeniła się w klimacie europejskim na codzień!
Z owoców aronii możemy robić dżemy, przetwory, soki czy syropy. Co odważniejsi amatorzy aronii postanowili nawet z niej zrobić pyszną domową nalewkę.

Nalewka z aronii

Właściwości odżywcze

Aronia coraz bardziej zyskuje na popularności. Jest  to najprawdopodobniej jeden z najzdrowszych jagodowych owoców na świecie! W jej wnętrzu znajdziemy wiele cennych składników, takich jak C, B2, B6, E, P, PP, prowitamina A. Aronia w swoim składzie siada również cenne minerały jak molibden, mangan, miedź, bor, jod, kobalt, katechiny o wysokim działaniu przeciwutleniającym, oraz antocyjany i polifenole. Czym są polifenole? Polifenole są chemicznymi związkami pochodzenia organicznego, które znacznie obniżają w organizmie ryzyko wystąpienia nowotworów i nadciśnienia tętniczego.

Czy aronie są kaloryczne?

Jaka jest kaloryczność aronii? Okazuje się, że spokojnie możemy spożywać te owoce będąć na diecie, ponieważ wartości odżywcze aronii na 100 gram owoców są bardzo niskie. Znajdziemy w nich tylko 50 kalorii,4 gramy cukrów, 10 gram węglowodanów, 2 gramy białka oraz 6 gramów błonnika na 100 gram. Reszta to po prostu woda!

Właściwości odżywcze aronii

Pomimo skromnego wyglądu, aronia jest nieprzebraną kopalnią wartości odżywczych i składników mineralnych: Wyciąg z owoców aronii ochroni nas przed zawałem serca, ureguluje nadciśnienie tętnicze i chroni przed odkładaniem się złego cholesterolu. Aronia zadziała na organizm również odżywczo i antytoksycznie, ponieważ spowalnia proces starzenia skóry. To wszystko ze względu na  znajdujące się w niej antocyjany, czyli substancje odpowiedzialne za skuteczne hamowanie procesu starzenia komórek w organizmie. Ponadto aronia uodparnia nasz organizm na szkodliwe działanie promieniowania UV, jest więc naturalnym filtrem przeciwsłonecznym!

Zawarta w aronii katechina wspomaga bardzo dobrze nasz układ trawienny. Co za tym idzie, regularne spożywanie aronii poprawia skupienie i koncentrację, usprawnia naszą pamięć oraz zapobiega tzw. arteriosklerozie. Wszystkim dobrze znana nalewka z aronii to tak zwana aroniówka. Jest to trunek sporządzany na bazie spirytusu lub wódki, ale również  możemy cieszyć się również bezalkoholową jej wersją. To bardzo uniwersalny drink. Robiąc ją można często eksperymentować: bardzo modna stała się ostatnio aroniówka smakowa, z dodatkiem wanilii, imbiru lub miodu! Ze względu na zdrowotne właściwości, taką nalewkę z aronii często stosują osoby będące po lub w trakcie chemioterapii, łagodzi ona również skutki szkodliwego działania promieniowania komputerowego i zmęczenia. Aroniówka skutecznie oczyści cały organizm z toksyn, oraz z powodzeniem obniży ciśnienie krwi.

Aronia w ogrodzie

Aronia czarnowocowa, jest krzewem jeszcze dość rzadko spotykanym w naszych ogrodach działkowych. Przyczyną zapewne jest niezbyt ciekawy smak jej owoców. Pomimo niezliczonych właściwości zdrowotnych, owoce aronii  są gorzkie i cierpkie i nie bardzo nadają się do bezpośredniego spożycia. Tymczasem  krzew aronii to roślina doskonała właśnie do bezproblemowej uprawy amatorskiej. Aronia  ma małe wymagania uprawowe, krzew jest wysoce mrozoodporny, niezwykle rzadko atakują go choroby czy szkodniki.  Owoce aronii, pomimo drobnego i niepozornego wyglądu, doskonale nadają się na przetwory, ponieważ są skarbnicą substancji odżywczych, witamin i minerałów

 

Prosty przepis na aroniówkę z imbirem:

1 kg owoców z aronii,

0,7l wódki,

pół kilograma cukru trzcinowego gruboziarnistego lub miodu,

kawałek korzenia imbiru (2-3 cm),

laska wanilii.

Sposób przyrządzenia:

Przygotowanie nalewki jest bardzo proste. Myjemy owoce i wkładamy je do  szklanej butelki, słoja lub gąsiora. Następnie zalewamy miodem lub zasypujemy cukrem, w zależności od upodobań. Dodajemy również korzeń imbiru pokrojony uprzednio na małe kawałki oraz laskę wanilii. Dla lepszego efektu można ją dodatkowo przeciąć w pół. Nna sam koniec wszystko to zalewamy wybranym alkoholem. Tak przygotowaną mieszankę trzymamy w dobrze nasłonecznionym miejscu, pn/. na kuchennym parapecie i co pewien czas potrząsamy słoikiem w celu przemieszania jego zawartości, aby składniki mogły dobrze się rozpuścić. Po około miesiącu dojrzewania, aronię przepuszczamy przez sitko oraz przelewamy ją do butelek i odstawiamy w chłodne miejsce. Nalewką najlepiej wstawić do piwnicy, aby mogła poleżakować i dojrzeć i dobrze sfermentować.

Aronia często jest niedoceniana. Warto jednak zaopatrzyć się w przygotowane z niej przetwory lub wybrać jako następny krzew do posadzenia na działce. Własnoręcznie przygotowane ekologiczne przetwory i nalewki na pewno wprowadza powiew zdrowia i świeżości do twojej kuchni.  Nasz organizm z pewnością nam za to podziękuje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ