Gdy zależy nam na pięknej, złotej opaleniźnie, która będzie się utrzymywała przez długi czas powinniśmy zdecydować się na olejek do opalania. Rodzajów olejków jest kilka: suchy, tłusty, naturalny. Podstawą bezpiecznej opalenizny jest stosowanie olejku, który zawiera filtr przeciwsłoneczny, dobrany do fototypu osoby poddanej kąpieli słonecznej.
Jaki olejek do opalania wybrać?
Żeby wybrać odpowiedni olejek do opalania, warto dokładnie przyjrzeć się etykiecie produktu. Olejek do opalania powinniśmy dobrać do swoich oczekiwań. Jeżeli chcemy uzyskać złotą opaleniznę najlepiej wybrać produkt z niższym lub średnim filtrem, np. 10-15 SPF. Należy pamiętać, że im mamy jaśniejszą cerę, tym ochrona przeciwsłoneczna powinna być wyższa.
Jeśli nie lubimy efektu tłustej skóry, z pomocą przychodzi nam suchy olejek do opalania. Natomiast jeśli chcemy mieć pewność, że kosmetyk równomiernie będzie się rozprowadzał na ciele, powinniśmy wybrać olejek do opalania w sprayu.
Przyglądając się składowi kosmetyku dobrze jest zwrócić uwagę, na to by produkt zawierał jak najmniejszą ilość substancji syntetycznych. Z dobrych składników powinniśmy szukać kwas tłuszczowy GLA, skwalen, prowitaminę A, ekstrakty ziołowe, związki fenolowe oraz roślinne i mineralne.
Jak stosować olejek do opalania?
Jeżeli zależy nam na naturalnym olejku do opalania, musimy wziąć pod uwagę to, że nie będzie on stanowił bardzo mocnej ochrony przeciwsłonecznej. Do tego typu produktów należy podchodzić ostrożnie, zwłaszcza jeśli planujemy długotrwałe przebywanie na słońcu. Rozwiązani jest też połączenie naturalnych olejków, z innymi kosmetykami z większą ochroną słoneczną.
Najbardziej polecanym naturalnym olejem do opalania jest olej z nasion malin. Posiada SPF 28-50. W skład takiego olejku wchodzą antyoksydanty i kwasy tłuszczowe.
Kolejnym polecanym olejkiem naturalnym jest olej z nasion marchwi, który posiada SPF 30-40. Dodatkowo zawiera beta-karoten oraz karotenoidy.
Ostatnią naturalną alternatywą jest olej z kiełków pszenicy o SPF 20. Ma on w sobie kwasy tłuszczowe oraz wiele witamin takich jak: A, B, E i D. Dodatkowo posiada proteiny i fitosterole.
Przeczytaj też: Samoopalacze – jak działają?