Za oknem mamy piękną wiosnę, a wraz z nią na naszych ulicach pojawia się coraz więcej biegaczy. Jeśli i Ty masz zamiar dołączyć do grona biegających osób, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach – wybrać odpowiedni sprzęt, zaplanować swoje treningi, a także rozciągać się po nich. O ile z dwoma pierwszymi punktami nikt nie ma problemu, to ostatni sprawia nieco kłopotów. Postanowiliśmy zatem udowodnić Ci, że warto rozciągać się po bieganiu i pokazać Ci, jak to prawidłowo robić.
Dlaczego warto rozciągać się po bieganiu?
Eksperci podkreślają, że rozciąganie po biegu ma kluczowe znaczenie dla efektywności naszego treningu, a także pomaga zregenerować się po nim. – Stretching po intensywnym wysiłku to doskonały pomysł. Dobrze przeprowadzony wpływa pozytywnie na nasze mięśnie i chroni je podczas przeciążeniami, jakie powstały w trakcie wysiłku. Ale na tym nie koniec, bo zalet rozciągania jest znacznie więcej: zwiększa ono przepływ krwi w mięśniach, poprawia pracę ścięgien i stawów, przyspiesza regenerację po treningu, w pewien sposób wycisza i schładza mięśnie. Tak naprawdę lista zalet potreningowego rozciągania jest znacznie dłuższa. – mówi nasz ekspert, który przygotował poradnik: http://wirtualnecentrumtreningowe.pl/trening/rozciaganie-po-bieganiu-dobry-nawyk-dla-miesni/
Jak się rozciągać po bieganiu?
Tak naprawdę wszystko zależy od naszych potrzeb. – Trzeba również pamiętać o zdrowym rozsądku. Nie rozciągamy mięśni do bólu, tylko do momentu uczucia naprężenia. Stretching wykonujemy tylko i wyłącznie na rozgrzanych mięśniach i to w kilka minut po zakończonym treningu. – dodaje nasz ekspert z portalu wirtualnecentrumtreningowe.pl
Po biegu można zatem wykonać jedno z poniższych ćwiczeń:
-
Rozciąganie łydek: Stajemy obiema nogami na stopniu, piętę jednej nogi cofamy stopniowo poniżej krawędzi stopnia – aż poczujemy naprężenie. Lekko uginamy kolano , by pogłębić efekt rozciągnięcia. Po chwili zmieniamy nogę.
-
Rozciąganie pośladków: Zginamy prawe kolano i opieramy na nim lewą kostkę. Po chwili zmieniamy nogę.
-
Rozciąganie mięśni czworogłowych: Stajemy na prawej nodze i przyciągamy lewą stopę do pośladków. ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie, a następnie zmieniamy nogę.